Jak se Češi zajišťují na stáří?

14.2.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Populace stárne a většina Čechů už ví, že státní důchod do budoucna není zárukou důstojného stáří. Výsledky průzkumu České asociace pojišťoven však říkají, že si stále 34 % lidí myslí: „Ono to nějak dopadne“ a stáří neřeší.

Jak se Češi zajišťují na stáří? - foto, Hyperbydleni.cz

„Význam zabezpečení na stáří roste úměrně s věkem a příjmem,“ říká manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová a doplňuje: „Postoj mužů a žen je v této otázce shodný.“

Jako klíčový nástroj zabezpečení na stáří vnímají Češi i Slováci zejména produkty penzijního připojištění a životního pojištění, ve jmenovaných zemích se však liší jejich popularita. Slováci jako variantu pro zajištění výrazně preferují životní pojištění, v Čechách se na stáří prostřednictvím životního pojištění hodlá zabezpečit jen 49 % respondentů a celých 80 % procent Čechů vidí jako stěžejní nástroj svého zajištění na stáří penzijní připojištění.

Penzijní připojištění má sjednáno celkem 71 % respondentů, přičemž důvodem pro sjednání bylo ze 70 % osobní rozhodnutí, a to zejména u osob s vyššími příjmy. Naopak v nižší příjmové skupině do 10 tis. Kč měsíčně bylo častěji impulzem pro sjednání doporučení poradce nebo příbuzných.

II. pilíř je pro mnoho lidí stále s otazníkem

Do II. pilíře penzijní reformy plánuje vstoupit jen 6 % odpovídajících. Paradoxně přes všechna doporučení vstup do II. pilíře odmítají zejména vyšší příjmové skupiny (71 %). Naopak nejvíce potenciálních klientů je ve věkové skupině do 30 let a zároveň 43 % nerozhodnutých respondentů je ve skupině lidí s příjmem do 10 000 Kč.
Co se týče orientace pojistné gramotnosti, nedopadla oblast penzijního připojištění příliš radostně. „Ve výsledcích průzkumu se ukázalo, že penzijní připojištění ve spojení s důchodovou reformou patří spolu s životním pojištěním mezi oblasti, ve kterých se lidé orientují nejhůře,“ říká Marcela Kotyrová a uzavírá: „Rozdíly mezi průběžným systémem a jednotlivými pilíři totiž vnímá jen 38 % dotazovaných. Mezi lidmi do 30 let dokáže tyto pojmy vysvětlit jen 32 %, přitom v tomto věku vnímají lidé nutnost zabezpečovat se na stáří poměrně silně a zároveň ji nejčastěji řeší.“

Nemá cenu váhat – je třeba vzít osud do svých rukou

Všechny zkušenosti nás utvrzují v tom, že kdo myslí dopředu, tak má výhodu. A nejinak to je z pohledu zajištění na stáří. Dnes lidé možná otázku svého příjmu v důchodu podceňuj, ale až se ocitnou s šesti křížky na krku, budou určitě chtít žít v následujících dvaceti letech co nejlépe. Doposud jsme však většinou zvyklí na stereotyp, že nás stát zabezpečí, ale bohužel to je chybná úvaha. Stát na to v budoucnu nebude mít.

On-line kalkulačky Vám vesměs propočítají výhodnost vstupu do 2. pilíře penzijní reformy oproti setrvání v 1. pilíři (státním) jen na současný stav státního důchodu (tj. na aktuální poměr mezi průměrnou mzdou a důchodem). Proč to dělají? Nemají přesné údaje o budoucím vývoji, a tak se drží současných dat, která nám však nasazují růžové brýle. I samo Ministerstvo práce a sociálních věcí na svých stránkách zveřejnilo analýzu, podle které státní důchod pro dnešní třicátníky klesne v budoucnu až na polovinu, a to zejména z demografických důvodů. Dnes dva lidé v produktivním věku živí cca jednoho důchodce, ale za 20 let se tento poměr zhorší tak, že bude činit zhruba 1,2 :1.

Zkuste kalkulačku Vaší penze na Finparádě, kde je zohledněn propad státních penzí v budoucnu. Jen tato kalkulačka Vám umožní vidět Vaši budoucnost bez růžových brýlí.
Informace o nabídce subjektů působících ve všech pilířích penzijní reformy naleznete zde:

- druhý pilíř
-
třetí pilíř
-
transformované fondy

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaký spořicí účet je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Jak se Češi zajišťují na stáří? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Pasivní dům může vzniknout i vhodnou rekonstrukcí, Hyperbydleni.cz

Pasivní dům může vznik...

30.01.2018

Díky chytré rekonstrukci rodinného domu mohou...

Veletrhy - foto, Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚNÍ 2018 , Hyperbydleni.cz

Veletrh MODERNÍ VYTÁPĚ...

15.01.2018

13. ročník oblíbeného veletrhu nabídne širokou...

Veletrhy - foto, Finále golfové sezóny!, Hyperbydleni.cz

Finále golfové sezóny!

18.09.2017

Tento pátek 22.9. golf, motorky, vrtulník a...

Veletrhy - foto, Nenechte si ujít mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH, Hyperbydleni.cz

Nenechte si ujít mezin...

14.09.2017

Blíží se čas jednoho z nejoblíbenějších a...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo