Financování svatby – radostná událost nebo noční můra?

23.4.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Svatba pro většinu z nás znamená velkou společenskou událost. „Většina Čechů (79 %) považuje svatbu za jeden z nejdůležitějších dnů v životě a polovina se dokonce domnívá, že by se na ní nemělo šetřit,“ komentuje výsledky průzkumu o financování svateb, který provedla Era / Poštovní spořitelna, její výkonný manažer Libor Svoboda.

Financování svatby – radostná událost nebo noční můra? - foto, Hyperbydleni.cz

Polovina Čechů nakonec plánované náklady na svatbu překročí

Náklady na svatbu představují nemalé částky, které se průměrně pohybují v řádech desetitisíců (cca 50 tisíc korun). První, na čem by se měli partneři dohodnout, je velikost svatby, místo jejího konání a v neposlední řadě také rozdělení finančních nákladů. „Tři čtvrtiny Čechů si proto před svatbou domluví na maximální částce, kterou jsou ochotni do svatby investovat. Při zpětném pohledu se ukazuje, že tento limit nepřekročí jen necelá polovina novomanželů.

Náklady na svatbu jsou ale jen zřídka důvodem pro shánění půjčky,“ říká Libor Svoboda a doplňuje: „Důvodem může být i to, že jen 30 % novomanželů si celé svatební veselí platí sami. Často totiž přispívají rodiče obou partnerů. Celý svatební den zaplatí 22 % rodičů.“

Zhruba třetina novomanželů využívá na pokrytí nákladů svatební dary. Lidé při plánování svatby nejčastěji považují za nejdražší položku hostinu. Ženatí a vdané už ale vědí, že ani snubní prsteny a šaty nevyjdou zrovna lacino. Proto je mezi ideálními svatebními dary na prvním místě právě libovolná finanční suma v obálce.

Předmanželská smlouva je stále častější

Svatbou začne vznikat takzvané společné jmění manželů, tedy specifická forma spoluvlastnictví. V dnešní době je ale stále častější, že snoubenci podepíší ještě před obřadem u notáře předmanželskou smlouvu, ve které může být společné jmění omezeno či naopak rozšířeno. Uvažovat by o ní měli především podnikatelé a páry s výrazně odlišnými příjmy. Díky smlouvě se na ně například nebudou při rozvodu či úmrtí partnera vztahovat jeho závazky. „Postoj obou pohlaví k předmanželské smlouvě je zhruba stejný – lehce nadpoloviční většina je PRO podpis smlouvy. Spíše o ní uvažují ženy, nicméně většina z nich by ji neměla odvahu partnerovi navrhnout,“ doplňuje Libor Svoboda.

Za uzavření předmanželské smlouvy u notáře zaplatíte poplatek v řádu několika tisíců. I když se to může zdát na první pohled jako vysoká částka, při srovnání s náklady na rozvod se jedná o zanedbatelnou částku.

Svatební agentura ušetří čas a někdy i peníze

Stejně jako financování také samotnou organizaci svatby a vše, co s ní souvisí, je důležité rozložit na více lidí. Zejména pokud se termín obřadu rychle blíží. Seznam náležitostí je dlouhý: obřad, prstýnky, oznámení a pozvánky, hostina, oblečení pro ženicha a nevěstu, oblečení pro družbu, kytice pro nevěstu, auto pro nevěstu, zajištění rozvozu hostů případně jejich ubytování, kadeřnice a kosmetička, fotograf. A to jsou jen absolutní nezbytnosti! Snaha ušetřit čas, starosti a také finance vede stále větší množství budoucích manželů k oslovení svatebních agentur. Pracovníci ve svatebních agenturách mají přehled o tom, kde poptávané služby dostanou za nejlepší cenu, a ohlídají přípravu celého obřadu. Díky tomu pár ušetří jak nervy a čas, tak peníze. Svatební agenturu si můžete například vybrat na každoročních svatebních veletrzích, které se pořádají hned na začátku roku, nebo jednoduše na internetu.

Obřad by si většina párů podle průzkumu přála v České republice – ideálně na zámku. Zde by si rádo řeklo své „ano“ 28 % žen a 15 % mužů. Pro líbánky je pak nejčastější volbou cesta do zámoří. Jako nejzaslíbenější místo pro první společnou dovolenou se ukazují Maledivy, kam by se chtělo podívat 12 % novomanželů. Dále následují Paříž, Havaj a Karibik. Hlavní je, aby vybraná destinace byla v teple a u moře.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké spoření je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Financování svatby – radostná událost nebo noční můra? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo