Nastane konec levných hypoték?

16.5.2013 | PR článek | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Už pár měsíců klesají ceny nemovitostí a jejich nabídka se stále rozšiřuje. Hypoteční banky se předhánějí v získávání nových klientů nízkými úrokovými sazbami, doplňkovými službami a akčními nabídkami.

Nastane konec levných hypoték? - foto, Hyperbydleni.cz

Současné období nahrává všem zájemcům o výhodné hypotéky. Signály z Bruselu však naznačují, že se připravuje nová direktiva o hypotékách, která má zabránit nekontrolovanému boomu hypoték, jejím úkolem je také chránit banky i jejich klienty. Nyní se čeká na její schválení Evropskou radou a parlamentem.

Rekordy 1. čtvrtletí 2013

Úrokové sazby jsou letos na historickém minimu a podle odborníků, kteří sledují mezibankovní trh, už nemají kam klesat. K dispozici jsou již také výsledky za 1. čtvrtletí roku 2013, z nichž lze vyčíst celková suma poskytnutých hypoték. Ta činí 29,1 miliard Kč a díky tomu překonaly banky rekordní výsledky z roku 2007. V porovnání se stejným obdobím loňského roku došlo k nárůstu o 17 %. Je třeba ale dodat, že velký podíl na tomto výsledku má refinancování hypoték, které byly uzavřeny za méně výhodných podmínek před 3 nebo 5 lety.

Velký zájem o refinancování hypoték

Předpoklady z konce minulého roku o tom, že bude v roce 2013 především velký zájem o refinancování, se naplňují. Klienti hypotečních bank, kteří již hypotéky mají, by se měli včas zajímat o možnosti získání lepších podmínek, což lze uskutečnit k datu fixace. Minimální doba, kdy by se měl klient zajímat o změny, je tři měsíce před skončením fixačního období. Tento čas by měl využít k vyjednávání s bankami – tou stávající i s konkurencí. Při srovnávání nabídek by se neměl zaměřovat jen na úrokovou sazbu. Je dobré vědět, že hypoteční banky umožňují vyřídit si hypotéku až rok dopředu a že lze refinancovat i úvěr ze stavebního spoření.

Doplňkové podmínky a další náklady

Zájemce o refinancování by se měl vedle výše úrokové sazby, která se teď začíná na 2,75 %, zajímat o tzv. doplňkové podmínky. Mezi ně patří poplatek za vedení úvěrového účtu, nutnost sjednat si pojištění, sjednání běžného účtu a kreditní karty, za jejichž vedení si banka účtuje měsíční poplatky. Banky sice nabízejí sjednání hypotéky zdarma, ale při refinancování jsou tu další finanční náklady, které je třeba uhradit – nový vklad do katastru nemovitosti činí 1000 Kč, poplatek za vyčíslení zůstatku stávajícího úvěru může být až 4000 Kč. Klient stráví také spoustu času hledáním a zjišťováním nejlepších podmínek, pokud nevyužije služeb finančního poradce. Výsledkem v obou případech by měla být výrazná úspora, která by se měla promítnout v měsíčních splátkách nižších o stovky až tisíce korun.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Nastane konec levných hypoték? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 21123 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo