Financování koupě nemovitosti: Jaké mají být Vaše první kroky před podpisem rezervační smlouvy

11.6.2014 | PR článek | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Portál Hypotékomat.cz, který vyřizuje hypoteční úvěry za nejlepších podmínek na trhu a navíc bez nástrah, vám přináší seriál s doporučeními, kterými je dobré se řídit, aby i Vaše pořízení nového bydlení bylo fajn. Autorem článku je zkušený finanční poradce Ing. Vladimír Weiss a advokát Mgr. Michal Diamant.

Financování koupě nemovitosti: Jaké mají být Vaše první kroky před podpisem rezervační smlouvy - foto, Hyperbydleni.cz

Určitě to znáte: absolvovali jste už nejméně 10 prohlídek různých nemovitostí a konečně jste se do 11. zamilovali. Poté, co projevíte svůj zájem o koupi, Vám realitní makléř obratem předává rezervační smlouvu k podpisu. Je rozumné ji hned podepsat?

Odpověď je: určitě ne. Opatrnost se vyplácí a známé pořekadlo „dvakrát měř, jednou řež,“ zde platí bez výjimky. Vždyť nekupujete žádné spotřební zboží, ale nemovitost, v níž budete bydlet třeba i několik desítek let.

Před podpisem rezervační smlouvy je vhodné učinit následující 3 kroky:

1. krok: Fyzická kontrola nemovitosti (tzv. technický audit nemovitosti)

Domluvte se se známým, který vystudoval „stavařinu“ nebo se alespoň pohybuje ve stavebním odvětví, aby Vaši „ideální“ nemovitost prohlédl. Po pár minutách bude jistě schopen odhalit případné nedostatky anebo potvrdí, že je nemovitost v dobrém stavu. Skryté vady, tedy takové, které nelze při běžné pečlivé prohlídce odhalit, lze dle nového občanského zákoníku u prodávajícího uplatnit do 5 let od koupě. A ani po této době není vše ztraceno. Že se jedná o skryté vady, však budete muset prokázat vy. Věnujte tedy fyzické prohlídce dostatečnou pozornost.

Vyžádejte si evidenční list k bytové jednotce a vyúčtování topné sezóny za poslední 3 roky, ať máte přehled o všech platbách a poplatcích.

Mějte na paměti, že pokud kupujete bytovou jednotku, tak je důležité předem znát, jaká je platba do fondu rozvoje a oprav. Tato povinná položka často dokáže významně zatížit rodinný rozpočet.

2. Krok: Kontrola zdrojů pro úhradu kupní ceny (dosáhnu na úvěr?)

Pokud kupujete nemovitost čistě z vlastních zdrojů, tak není takřka co kontrolovat. Snad jen pohlídat dostupnost připravených prostředků ke koupi. Pozor na bankovní limity a na výpovědní lhůty u stavebního spoření, které se mnohdy sice dají obejít, ale pouze za určitý poplatek.

Pokud ovšem máte v úmyslu využít úvěr (nejčastěji hypotečního úvěr, pozn. autora), vyberte nejdříve banku a nechte provést tzv. scoring.

Bankovní scoring v našem případě znamená, že je Vám banka, na základě Vašich prokazatelných příjmů a po nahlédnutí do Vašich úvěrových registrů, schopna říci, zda Vám úvěr poskytne či nikoliv.

Výběrem banky, kde budeme žádat o úvěr, se nyní zabývat nebudeme, to je na samostatný článek. Ve stručnosti lze konstatovat, že s výběrem hypotečního úvěru si nechte poradit od zkušeného nezávislého finančního poradce.

Asi není potřeba zdůrazňovat, že není nic horšího, než podepsat rezervační smlouvu, uhradit rezervační poplatek a poté zjistit, že Vám úvěr nebude poskytnut.

3. Krok: Právní audit & revize rezervační smlouvy

Právním auditem je myšlena kontrola aktuálního listu vlastnictví, nabývacího titulu a revize rezervační smlouvy. V tomto případě vyhledejte právní služby.
Rádi byste financovali svou novou nemovitost pomocí hypotečního úvěru a měli vše za nejlepších podmínek na trhu, jednoduše a bez obav? Obraťte se na hypoteční portál Hypotékomat.cz.

A co všechno je potřeba revidovat v rezervační smlouvě? Na co nezapomenout? To si povíme příště.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Financování koupě nemovitosti: Jaké mají být Vaše první kroky před podpisem rezervační smlouvy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20515 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo