Nebaví vás bydlet v nájmu? Pořiďte si vlastní bydlení, hypotéky jsou stále lákavé

6.2.2018 | | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Už máte dost vysokého nájmu? Říkáte si, že každý měsíc vyhazujete z okna zbytečně několik tisíc korun? Pak zvažte vlastní bydlení. Výši splátek si můžete nastavit na stejnou nebo nižší částku než je nájemné a tím tak zbytečně nezatěžovat rodinný rozpočet. Víte, jaké jsou aktuální podmínky pro získání hypotéky? V loňském roce prošly zásadními změnami.

Nebaví vás bydlet v nájmu? Pořiďte si vlastní bydlení, hypotéky jsou stále lákavé - foto, Hyperbydleni.cz

Na konci roku 2016 došlo ke zpřísnění podmínek pro sjednání hypotečních úvěrů. Banky musely přestat nabízet hypotéky s LTV nad 95 %. Co se maximální výše úvěru týká, k obdobným omezením došlo i v roce 2017, kdy ČNB zakázala hypotéky s LTV nad 90 %. Zároveň také omezila počet poskytnutých hypoték s vysokou LTV.

Se zpřísněním podmínek došlo k navýšení úrokových sazeb. Ty se odrazily od historického minima a velmi brzy překročily 2% hranici.

Bez vlastních úspor vám v bance hypotéku nesjednají

Chcete-li si koupit nemovitost na úvěr, pak je v současné době nutné disponovat minimálně 10 % z hodnoty nemovitosti. Bez úspor vám žádná banka na vlastní bydlení nepůjčí. Avšak ani vlastní zdroje vám nezaručí, že úvěr bude úspěšně schválen.

Banky mohou poskytnout pouze 20 % hypoték s LTV nad 80 z celkového objemu poskytnutých úvěrů. Znamená to tedy, že větší šanci na úspěšné vyřízení hypotéky budete mít tehdy, budete-li mít naspořeno alespoň 20 % z hodnoty nemovitosti.

Vsadit všechny úspory na vyřízení hypotéky ale nestačí. Zaplatit je totiž potřeba ještě navíc daň z nabití nemovitosti, která činí 4 %. Výjimkou jsou pouze novostavby, kde se jedná o první vlastnictví nemovitosti. 

Nízké sazby se vyplatí zafixovat na dlouhou dobu

V současné době se průměrné úrokové sazby hypoték pohybují kolem 2,19 %. Avšak čím větší poměr mezi hypotékou a zástavní hodnotou nemovitosti si sjednáte, tím vyšší úrok můžete očekávat.

Nízké sazby tak čekají na ty, kteří mají zájem o úvěry s LTV 50, vysoké zas na ty, kteří mají zájem o úvěry s LTV 90, kdy úroky mohou dosahovat až 3 %. Kromě LTV výši sazby ovlivňuje i doba splatnosti úvěru, bonita klienta a typ a účel úvěru.

Nejvíce pak výpočet hypotéky závisí na délce fixace úrokové sazby. Tu se v roce 2018 vyplatí zvolit delší. Úroky letos pozvolna rostou a prognózy ukazují, že jinak tomu nebude ani v následujících letech. Pokud si tak letos vyjednáte s bankou nízký úrok, rozhodně si ho zafixujte na déle než tři roky.

Zajímejte se i o poplatky a způsob čerpání

I přestože jsou letos úroky stále ještě příznivé, je zapotřebí při sjednávání úvěru porovnávat i další náklady a parametry spojené s hypotékami. V případě nákladů se jedná o poplatky, jako jsou například poplatky za znalecký posudek, za vyřízení hypotéky, za čerpání úvěru, za předčasné splacení a za správu úvěru.

U parametrů se pak zajímejte o to, jak a čím je nutné doložit vaši bonitu, jak dlouho celý proces vyřizování trvá a jak lze čerpat hypotéční úvěr.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Nebaví vás bydlet v nájmu? Pořiďte si vlastní bydlení, hypotéky jsou stále lákavé zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo