Jak zafinancovat své bydlení? Jak se nezruinovat při rekonstrukci nemovitosti?

1.7.2008 | EX-TRADE | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Finanční trh nabízí mnoho možností, jak si zajistit finanční prostředky pro financování bydlení, ať již nákup nebo výstavbu nemovitosti a nebo jejich rekonstrukci, přestavbu, rozšíření. Úvěry a hypotéky na bydlení přitom neposkytují pouze banky, ale i stavební spořitelny nebo dokonce jiné instituce mimo bankovní sektor.

Pro hypotéky obecně platí, že úroková sazba se odvíjí podle několika kritérií: výše zástavy, typ produktu, délka fixace a délka splácení a u mnoha bank také bonita klienta. Také se úrokové sazby liší mezi bankovními ústavy v souvislosti s jejich politikou vůči klientům a trhu. Výše měsíční splátky potom závisí na výši úrokové sazby a délce splácení, přičemž splácet hypoteční úvěr je možné až do 30 (nebo 40 let). Některé banky stanovují stejnou úrokovou sazbu pro všechny klienty, většina však upřednostňuje nižší sazbu pro nové úvěry a po skončení prvního období fixace ji radikálně zvýší (cca o desetiny procenta). Výše splátky se tak v čase splácení může radikálně měnit.

Naproti tomu jsou produkty stavebních spořitelen přímo určeny na financování různých forem pořízení a rekonstrukcí bydlení. Jejich velkou výhodou je příspěvek státu (tj. státní podpora), nízké měsíční poplatky na správu a jednotná úroková sazba pro všechny klienty a konkrétní typ produktu u jedné spořitelny. Měsíční splátka sice vychází vyšší než u hypotéky, ale tato disproporce vychází z toho, že obecně se úvěry ze stavebního spoření splácejí kratší dobu – většinou kolem 20 až 25 let, celkově se však výše poskytnutého úvěru nepřeplatí tolik jako u hypotéky, důvodem je také tzv. spořicí složka ve splátce úvěru a již zmiňovaná státní podpora. 

Pokud jde o čistou rekonstrukci bydlení, sahá mnoho klientů po rychlém zdroji prostředků od bank i jiných institucí – a to ve formě spotřebitelských nebo hotovostních úvěrů, u kterých klient nedokládá účel použití a získává peníze takřka okamžitě. Jejich obrovskou nevýhodou jsou vysoké náklady na správu takového úvěru a úrokové sazby jsou řádově vyšší než u úvěrů a hypoték určených přímo na bydlení. Proto je v tomto ohledu dobré zvážit i možnost čerpání úvěrů na rekonstrukci např. přes stavební spořitelnu, kde jsou úrokové sazby na cca třetinové úrovni oproti spotřebitelským nebo hotovostním úvěrům, složitější je u nich pouze fáze vyřízení, kdy prostředky mohou být k dispozici v řádu dvou až třech týdnů (pokud jde o standardní řešení problému). Stavební spořitelny mají pro tyto záležitosti připraveny konkrétní typy produktů, rozdíly jsou i mezi samotnými spořitelnami a jejich preferencemi.
Pokud právě řešíte nebo zvažujete možnost řešit záležitosti kolem bydlení, neváhejte se na nás obrátit, pokusíme se najít řešení, které bude pro Vás nejvýhodnější. Samozřejmostí je výběr z nejlepších produktů bank i stavebních spořitelen. 

Bližší informace o naší nabídce naleznete na www.extrade.cz nebo www.hypoteky-extra.cz.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Jak zafinancovat své bydlení? Jak se nezruinovat při rekonstrukci nemovitosti? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Jak na zdravou domácnost? Přijďte se inspirovat na Festival Evolution, Hyperbydleni.cz

Jak na zdravou domácno...

17.09.2018

Každý z nás ví, že zdraví prospívá čerstvý...

Veletrhy - foto, Výstava HODINY A KLENOTY: svět krásy, šarmu a luxusu, Hyperbydleni.cz

Výstava HODINY A KLENO...

05.09.2018

Krása, elegance, ladnost, i tak by se dalo...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní, jak budou vypadat Vánoce 2018, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

04.09.2018

Podzimní kontraktační veletrh dekorací, skla,...

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo