Jak nejvýhodněji spořit na penzi od nového roku

14.1.2013 | PR článek | Pojištění | Komentářů 0 |

Reforma důchodového systému přináší řadu změn a také nové možnosti, jak si spořit na důchod. Podle čeho vybírat typ spoření a jakou volit investiční strategii?

Jak nejvýhodněji spořit na penzi od nového roku - foto, Hyperbydleni.cz

Doplňkové penzijní spoření
Pokud jste si ještě do konce listopadu 2012 uzavřeli penzijní připojištění, můžete dál spořit podle původních pravidel. Reformovaný třetí pilíř přináší několik změn, které se týkají všech, kdo se připojí až od roku 2013, ale i zájemců z řad původních klientů.

Zajímavá změna je především zvýšení státního příspěvku na 90 až 230 korun. Nový systém příspěvků motivuje ke spoření vyšších částek a při ukládání tisícikoruny měsíčně dostanete od státu 2760 korun za rok.

Novinkou je také ztráta garance nezáporného zhodnocení vašich úspor. Tato změna je vyvážena možností zvolit si vlastní investiční strategii a vložit peníze do jednoho ze 4 účastnických fondů. Ministerstvo práce a sociálních věcí radí volit strategii dle doby spoření. Čím více času vám zbývá do důchodu, tím dynamičtější fond s potenciálem vyššího výnosu můžete zvolit. Několik let před důchodem naopak volte konzervativnější fond s nižším podílem akcií a spolehlivým, i když malým, výnosem.

Důchodové spoření

Druhý pilíř reformovaného penzijního systému se nazývá důchodové spoření. Tento způsob spoření na stáří nepočítá s příspěvky od státu ani od zaměstnavatele. Celý je financován odvodem několika procent z vaší hrubé mzdy. Touto cestou odvádíte o tři procenta snížené důchodové pojištění do prvního pilíře.

Jiný způsob spoření než tento vám nezaručí vyplacení vyšší částky, než jste si sami naspořili. Jako způsob vyplácení důchodu si totiž můžete zvolit doživotní rentu. Pokud se dožijete vysokého věku, je možné, že daleko přesáhnete skutečnou výši vlastních úspor.

Může se ovšem stát i opačná situace a vy z naspořených peněz uvidíte jen malý zlomek. Za těchto okolností je naopak výhodné zvolit způsob vyplácení po dobu 20 let. Pokud se vy sami nedožijete všech úspor, zbytek přejde podle zákona na vašeho dědice.

Druhý pilíř důchodového systému také umožňuje volit si v průběhu spoření vlastní investiční strategii. Sami určíte, do kterého fondu vložíte své úspory, a můžete tak do jisté míry ovlivňovat výnosy z vašeho spoření.

Kromě věku hraje důležitou roli ve volbě nejvýhodnějšího způsobu spoření i výše příjmů nebo rodinné zázemí. Jinak se totiž bude rozhodovat např. člen široké rodiny s jistotou zaopatření ve stáří a jinak člověk, který je celý život sám.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Jak nejvýhodněji spořit na penzi od nového roku zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Jak na zdravou domácnost? Přijďte se inspirovat na Festival Evolution, Hyperbydleni.cz

Jak na zdravou domácno...

17.09.2018

Každý z nás ví, že zdraví prospívá čerstvý...

Veletrhy - foto, Výstava HODINY A KLENOTY: svět krásy, šarmu a luxusu, Hyperbydleni.cz

Výstava HODINY A KLENO...

05.09.2018

Krása, elegance, ladnost, i tak by se dalo...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní, jak budou vypadat Vánoce 2018, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

04.09.2018

Podzimní kontraktační veletrh dekorací, skla,...

Veletrhy - foto, Festival dobré nálady Benátská! s Impulsem začíná za týden!, Hyperbydleni.cz

Festival dobré nálady ...

25.07.2018

26. ročník festivalu Benátská! s Impulsem

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo