Jak poznáte dobrého realitního makléře?

25.2.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Realitní trh | Komentářů 1 |

Jak poznat kvalitního poradce při koupi nemovitosti? Na koho se obrátit?

Jak poznáte dobrého realitního makléře? - foto, Hyperbydleni.cz

V současné době může makléře dělat kdokoli, kdo si obstará živnostenský list. Podmínkou není dosažené vzdělání ani praxe v oboru. Pro klienta je proto důležité si makléře otestovat. Opravdu dobrý realitní makléř se pozná relativně jednoduše – musí mít informace či musí vědět, kde je najde.

Základem profesionálního makléře je mít kvalitní software na správu nemovitostí. Data jsou přesnější, program hlídá uzávěrky k dodání podkladů pro klienta či pro úřady a makléř tak poskytuje tím kvalitnější servis a pracuje spolehlivě a efektivně. Když přijde klient kupovat nemovitost, makléř je ihned schopen mu sdělit, o jakou nemovitost jde, v jakém je stavu, či informaci, kde se nemovitost nachází.

U mnoha nemovitostí je navíc potřeba vyřídit a mít k dispozici příslušnou dokumentaci. To vše má mít správný makléř připraveno či má vědět, kam zajít.

Makléř musí mít podrobné informace o nemovitosti – přesné rozměry místností, termíny apod.

„Rozhodně by se nemělo stávat, že makléř neví, jaké jsou například rozměry bytu, kdy bude nemovitost volná nebo jaké se platí zálohy na služby. Informace by měl vždycky podávat správné, mít je ověřené, aby se pak nestalo, že je třeba byt o pár metrů větší, nebo menší. Taky by měl mít zjištěno, jestli na něm nejsou nějaká věcná břemena, exekuce a podobně. Případně by měl poradit, jak se s takovými situacemi vypořádat, pokud nastanou,“ komentoval Milan Zavadil z M&M reality.

Při koupi družstevních bytů musí makléř zajistit kromě důležitých informací o bytu samotném i nájemní smlouvu, zjistit, jestli na bytu nejsou nedoplatky, jaká je výše anuity a navíc by měl předložit možnosti financování.

„U rodinného domu je to pak malinko složitější v tom, že by měl makléř dodat všechny potřebné podklady – kolaudační rozhodnutí, plány, povolení a další. Měl by také zjistit, jak je pozemek veden v územním plánu, jaká může být zastavěnost, jak je to se sítěmi – všechny důležité věci by měl mít zjištěné a připravené,“ upozorňuje Milan Zavadil.

Makléř musí umět zařídit všechny potřebné úkony

Servis pro prodávající v sobě zahrnuje také mnoho úkonů a služeb. Nejdříve je potřeba přesně definovat, o co má prodávající zájem, jaké jsou jeho priority, a podle toho se pak může složit rezervace a začít s prodejem. Makléř musí umět zařídit i všechny potřebné náležitosti – inzerci, energetické štítky, pokud jsou zapotřebí, poskytne právní servis, zajistí odhad nemovitosti, daňové přiznání, ověření podpisů, kolek na zápis do katastru, fotky nemovitosti a mnoho dalšího.

„Fotky jsou při prodeji moc důležité, což si někteří klienti neuvědomují. Taková pomoc od makléře, který vytvoří prostředí takové, aby pokoje a dům vypadaly na fotkách hezky, je moc užitečná. Stejně tak je lepší využít inzerci u větších společností, protože má daleko větší účinnost. Ve finále ušetří dobrý makléř klientovi opravdu hodně času a především peněz,“ dodal Milan Zavadil.

Makléř tedy musí mít přehled, co prodává, co může nabídnout, co je potřeba zařídit nebo musí minimálně vědět, kde si informace vyhledat. Realitní makléř se má umět postarat o vše, klient pouze dává souhlas a podepisuje důležité dokumenty. Správný makléř je spolehlivým partnerem a průvodcem při koupi nemovitosti.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaký hypoteční úvěr je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Michal: Netušíte někdo, jaký...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo