Rady realitního odborníka k nákupu a prodeji nemovitosti

29.11.2013 | Tisková zpráva | Realitní trh | Komentářů 0 |

Odpovídá Miroslav Kovář, realitní makléř franšízy RSČS/Fresh Reality s.r.o.

Rady realitního odborníka k nákupu a prodeji nemovitosti - foto, Hyperbydleni.cz

Prodáváme byt a chtěli bychom udělat maximum pro to, aby se zájemcům líbil a my ho co nejdříve prodali. Co máme udělat před prohlídkou bytu a jak vystupovat během návštěvy zájemce?

Před samotnou prohlídkou je důležité, aby byl byt uklizený a působil útulně. Určitě nevařte a dobře vyvětrejte. Naopak se snažte byt příjemně provonět svíčkami nebo jemnými osvěžovači vzduchu, ale s mírou. Pokud máte domácí mazlíčky, zajistěte aby neobtěžovali zájemce. Někdo může být alergický, někdo prostě jenom nemusí mít rád zvířata. Samotnou prohlídku nechte aktivně vést makléře a buďte k dispozici pro případné dotazy. Dobré je připravit si složenky za vyúčtování energií, fondu oprav apod. Zájemci se často ptají, jaké jsou náklady spojené s provozem nemovitosti, a Vy jim takto můžete snadno předložit konkrétní čísla. Vždy se snažte působit mile, zvolte i vhodné oblečení a vystupujte příjemně. Jde o obchod, při kterém Vám zájemce může přinést statisíce i miliony. Při jednání je dobré si toto uvědomovat.

Uvažujeme o koupi nového bytu či domu, ale nemáme zkušenosti s výběrem nemovitosti. Na co se máme zaměřit?

Nejprve si pečlivě stanovte priority, co Vaše nová nemovitost určitě musí splňovat a co naopak v žádném případě nechcete. Usnadní Vám to výběr. Na inzerát, který Vás osloví, raději volejte - šetří to čas a můžete se zeptat na věci, které v inzerátu chybí. Při samotné prohlídce se zeptejte makléře, jaký je důvod prodeje této nemovitosti. Může to ledacos napovědět, vyhnete se případným problémům se sousedy, popřípadě s nevyhovujícím stavem nemovitosti. Nejčastější důvody prodeje bývají, že prodávající zakládají rodinu a stěhují se do většího nebo staví dům, že se rozvádějí a stěhují se do menšího, nebo že v dědictví získali nemovitost, kterou nevyužijí.

Při návštěvě nemovitosti si dobře prohlédněte i okolí. V jakém stavu jsou okolní rodinné domy, to Vám napoví, jací jsou sousedé. U bytových domů sledujte společné prostory, v jakém stavu je výtah a dopisní schránky, podívejte se na jména lidí, kteří bydlí v domě, zde lze také hodně vyčíst. Při samotné prohlídce dejte hodně na pocit, jak se cítíte, jaký dojem na Vás dělá Váš potencionální nový domov. Řešte dispozice nemovitosti, nezaměřujte se na detaily. Ty jdou snadno upravit. Vymalujete jinou barvou, zvolíte jiný nábytek, ovšem nemovitost jako celek nezměníte.

Ptejte se a zase se ptejte. Proč nemovitost prodávají? Co je zde rekonstruováno, jak je to dlouho? Jaké jsou náklady na bydlení? Jací sousedé tu bydlí? Jak si představují průběh prodeje a kdy jsou schopni se případně vystěhovat? Atd. Na konci se určitě zeptejte na cenu, a pokud se Vám nemovitost líbí, nebojte se na místě říct svůj cenový návrh. Většinou bývá možnost sjednání slevy. S touto části mívají lidé největší problém. Je třeba si uvědomit, že zájemce chce koupit a prodávající prodat, jeden se neobejde bez druhého. Vnímejte se jako obchodní partneři, a pokud je zájem oboustranný, vždy se dá o ceně jednat.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 4

Diskuze

Článek Rady realitního odborníka k nákupu a prodeji nemovitosti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Desátý veletrh FOR BIKES předvede jízdu ve velkém stylu, Hyperbydleni.cz

Desátý veletrh FOR BIK...

20.03.2019

Jubilejní ročník veletrhu FOR BIKES chystá pro...

Veletrhy - foto, Jaké novinky a trendy sezóny 2019 představí FOR HABITAT?, Hyperbydleni.cz

Jaké novinky a trendy ...

15.03.2019

Veletrh bydlení, stavby a rekonstrukcí FOR...

Veletrhy - foto, Veletrh STŘECHY PRAHA s absolutním rekordem v návštěvnosti, Hyperbydleni.cz

Veletrh STŘECHY PRAHA ...

14.03.2019

Největší počet návštěvníků v historii, přes 25...

Veletrhy - foto, Ekologická a zdravá domácnost. I ta bude tématem Festivalu Evolution, Hyperbydleni.cz

Ekologická a zdravá do...

07.03.2019

Jak si představujete ekologickou domácnost? Je...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo