Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/1/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89

Warning: file_put_contents(/data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/../layouts/generated/2/block-other-sites-articles.php) [function.file-put-contents]: failed to open stream: Permission denied in /data/domains1/vx263000/public/www_root/robots/load-other-articles.php on line 89
Pražský a český trh s byty se přehřívá , Hyperbydleni.cz

Pražský a český trh s byty se přehřívá

14.8.2007 | Jiří Kropylák | Realitní trh | Komentářů 0 |

Ceny nemovitostí v České republice stoupají každým rokem a nejinak tomu bude i letos. Především ve velkých městech, kde se ceny již několik let zvyšují nejrychleji, se jejich vzestup v nejbližší době nezastaví. Málokdo dnes pamatuje nové byty za 17 tisíc korun za metr čtvereční. Dnes v Praze ceny nových bytů začínají okolo 32 tisíc a i za tuto cenu se budete nový byt těžko hledat. Vyplatí se co možná nejrychleji investovat do nemovitého majetku, nebo s tím ještě chvíli setrvat?

Pražský a český trh s byty se přehřívá  - foto, Hyperbydleni.cz
V průměru za celou republiku stojí metr čtvereční většího bytu 20 tisíc korun, v Praze jsou však ceny v katalozích s novými projekty minimálně dvojnásobné. U velkých bytů nejsou výjimkou částky od pěti milionů výše. Takové však čekají na nové majitele déle. V Praze se loni prodávaly byty za šestnáct i dvaadvacet milionů korun. Za prvních pět měsíců letošního roku se průměrná kupní cena bytů v Praze 1 vyšplhala na 4,5 milionu korun.

Bubliny

„Růst cen bytů na území hlavního města Prahy a okolí nepopiratelně vytváří cenovou bublinu,“ tvrdí docent Václav Beran, který na ČVUT dlouhodobě sleduje vývoj na realitním trhu. Již před dvěma lety upozornil na to, že ceny v Česku rostou extrémně rychle. Mezi města, kde se ceny poměrně rychle zvyšují, patří i Brno, Karlovy Vary, ale i Mladá Boleslav nebo České Budějovice. Naopak mezi regiony, kde se ceny zvyšovaly jen minimálně, nebo dokonce klesaly, patří Jihočeský a Pardubický kraj. Běžná panelová garsonka v Brně stojí zhruba milión, byt 2+1 asi 1,5 až 1,6 miliónu a třípokoják se prodává za 1,9 miliónu a výš.

Zrod bublin a bublinek

Do druhé poloviny roku 2003 ceny prudce rostly, zejména z důvodu obav z následků vstupu ČR do EU. „První „bublinu“ vyvolala hysterie kolem vstupu země do unie. Říkalo se: „Otevřou se hranice a na české a moravské byty se vrhnou cizinci, chtiví užívat si levného bydlení.“ V roce 2004 tak ceny panelákových bytů v Brně vzrostly průměrně o pětadvacet procent. Pak se ale otevřely hranice, a nikdo nepřijel. Ceny v Brně padly. Ne o čtvrtinu na původní úroveň, ale hlouběji, i o třicet procent,“ tvrdí Jiří Fajkus, ředitel sítě realitních kanceláří Real Spektrum. Vzniklá cenová bublina se na pražském trhu korigovala v průběhu let 2004 a 2005, nicméně korekce nebyla významná, ceny poklesly během těchto dvou let jen mírně. V roce 2006 dochází opět k růstu cen. Média a někteří developeři vyvolávali cenovou bublinku kvůli zvýšení DPH na práce související s byty.

Realitní hysterie

Nicméně najít skutečné vysvětlení pro to, proč tolik vzrostla poptávka po bytech a tím i jejich ceny, není vůbec jednoduché. Půjde nejspíše o komplex mnoha faktorů. Prvním z nich je demografický faktor. Na trh přichází silné populační ročníky s pevným odhodláním pořídit si vlastní bydlení. K tomu ji má pomoci další růstový faktor, dostupné hypotéky, které mají ještě prodlouženou dobu splatnosti. Svůj vliv má i částečná deregulace nájemného, která vyvolává odchod lidí z regulovaných nájmů do vlastního hypotékou úvěrovaného bydlení. Pouze kombinací uvedených faktorů lze docílit stavu, aby klienti dali byste za nedokončený byt o rozloze pouhých 59 m2 v novostavbě v Dejvicích na Ořechovce přes 3 259 000 Kč. Nebo zaplatili ze panelákový byt na P4 Hájích se svými 41 m2 rovných 2 030 000 Kč.

Pražský a český trh s byty se přehřívá  - foto, Hyperbydleni.cz

Družstevní jsou levnější

Někteří prodávající mají přehnané představy o ceně a byty nenajdou kupce. To se týká například družstevních bytů, na něž se hůř shánějí úvěry. Pak se musí s cenou dolů. Určitě ale ceny skočily. Ještě loni v září mohl třípokoják stát okolo 1,8 miliónu korun, nyní je o tři sta až čtyři sta tisíc korun dražší. Současné ceny nemovitostí drží nahoře levné a dostupné peníze z hypoték, ne nedostatek bytů. Pokud se úroky z hypoték nezdvojnásobí, poptávka po bytech stále poroste stejně jako jejich ceny.


Text: Jiří Kropylák

Foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 6

Diskuze

Článek Pražský a český trh s byty se přehřívá zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo