Prodat, nebo pronajmout?

15.4.2014 | Tisková zpráva | Realitní trh | Komentářů 0 |

Realitní společnost České spořitelny poradí, co dělat s prázdným bytem

Prodat, nebo pronajmout?  - foto, Hyperbydleni.cz

- Pronájem se vyplatí tehdy, je-li roční výnos alespoň 5 %
- Neuvážený pronájem s sebou nese velká rizika
- Peníze z prodeje je možné dále investovat

Realitní společnost České spořitelny (RSČS), která zprostředkovává prodej, nákup i pronájem nemovitostí  a poskytuje komplexní servis realitních služeb, umí zákazníkům poradit, jak nejlépe naložit s prázdným bytem. „Někteří lidé se na nás obrací s tím, že vlastní prázdný byt a nevědí, jestli bude lepší ho prodat, nebo pronajmout. V rámci našeho realitního servisu se specializujeme také na odborné poradenství našim klientům, a proto s nimi vždy detailně probereme jejich nemovitost a aktuální situaci, zjistíme možnosti  i jejich představy a vždy doporučíme optimální řešení klientových potřeb. V některém případě může být lepší prodej, v jiném naopak pronájem volné nemovitosti. Obě varianty s sebou nesou určité výhody i nevýhody,“ uvádí Martin Němeček, předseda představenstva Realitní společnosti České spořitelny.

Kdy je tedy obecně lepší volit prodej a kdy pronájem volné nemovitosti? V ideálním případě pronájmu se podaří byt co nejrychleji pronajmout slušnému nájemníkovi, který zaplatí kauci, nezpožďuje se s platbami, nemovitost užívá řádně a nic neponičí. Pak byt následných několik let poskytuje jistý příjem, který v nejlepším případě po odečtení provozních nákladů činí ročně 5-8 % z celkové tržní hodnoty bytu. Realita však bývá často jiná. „Než klient najde dobrého nájemníka, může uběhnout i několik měsíců. Během té doby musí nejen platit náklady za služby z vlastní kapsy, ale čeká jej množství prohlídek, které často končí nedohodou pronájmu. Doba nalezení vhodného nájemníka se může výrazně zkrátit v případě, že se majitel rozhodne využít služby profesionální realitní kanceláře, která umí nemovitost nabídnout, disponuje databází poptávajících a navíc makléř za klienta vyřídí všechny prohlídky,“ vysvětluje Miroslav Kovář, vedoucí týmu makléřů franšízové pobočky RSČS/Fresh Reality.

Lidé pracující v oboru mají také lepší odhad při vyhodnocení potencionálního nájemce a mohou tak zabránit riziku chybného výběru. Dokážou také vhodně upravit smlouvu, aby plně kryla jak práva pronajímatele, tak budoucího nájemníka. „Pronájem bytu bez asistence realitní kanceláře nedoporučujeme. Pokud majitel výběr nájemníka uspěchá, může dopadnout hodně špatně. Lepší žádný nájemník než takový, který sotva zaplatí první nájem, na kauci nemá peníze, a pak z bytu bez oznámení zmizí a s sebou odnese část vybavení. V nejhorším případě zanechá i poničený interiér. Tečkou za tímto nájemníkem může být oznámení o nedoplatcích za energie,“ říká Miroslav Kovář.

Z pronájmu bytu je tedy možné získat pravidelný dobrý měsíční příjem, skrývá se za ním však hodně práce a starostí. Navíc se nájemníci často mění. „Pronájem se vyplatí tehdy, pokud roční čistý výnos bude alespoň 5 % z hodnoty nemovitosti,“ upřesňuje Miroslav Kovář. Majitelé, kteří nechtějí podstupovat rizika pronájmu a kteří nemají čas nebo chuť zdlouhavě hledat vhodného nájemníka a o nemovitost se starat, by měli přistoupit k jejímu prodeji. „Utržené peníze pak mohou zainvestovat jiným způsobem, například je vložit do různých finančních produktů se zajímavým výnosem nebo třeba do vlastního podnikání,“ radí Miroslav Kovář.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Prodat, nebo pronajmout? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, HOLIDAY WORLD 2019: V Holešovicích se sejde 40 zemí světa i perly z Česka, Hyperbydleni.cz

HOLIDAY WORLD 2019: V ...

13.02.2019

Veletrh cestovního ruchu HOLIDAY WORLD, který se...

Veletrhy - foto, Vyrazte na unikátní veletrh nízkoenergetického bydlení, Hyperbydleni.cz

Vyrazte na unikátní ve...

22.01.2019

Od 7. až do 9. února 2019 se představí na...

Veletrhy - foto, Jaké bude jaro 2019? Uvidíte na veletrhu FOR DECOR & HOME, Hyperbydleni.cz

Jaké bude jaro 2019? U...

15.01.2019

První jarní nádech přinese už v lednu...

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo