Češi se poučili, nové byty nakupují opatrně

23.9.2014 | Tisková zpráva | Realitní trh | Komentářů 0 |

Při výběru bytu jsou Češi obezřetnější než před pěti lety. Chodí na opakované prohlídky, zkoumají dokumentaci a nebojí se smlouvat o ceně. Méně důvěřují projektům na papíře – naopak nejsilnější poptávka panuje během výstavby. Až 50 procent kupujících představují rodiny s dětmi, které chodí do školky nebo školy. Trend satelitů se změnil na preferenci bezpečné lokality s kompletní občanskou vybaveností uprostřed měst.

Češi se poučili, nové byty nakupují opatrně - foto, Hyperbydleni.cz

„Zhruba polovinu všech zájemců o nový byt tvoří lidé ve středním věku s menšími dětmi. Ostatní klientela se rovnoměrně dělí mezi mladé páry do 30 let a klienty starší 50 let. Speciální skupiny tvoří lidé, kteří byt kupují jako okamžitou investici, a takzvaní singles, kteří si pořizují menší byty jako investici do budoucna. Singles kupují byt nejprve pro sebe, ale nejsou příliš vázáni místem, v případě proměny potřeb, založení rodiny nebo získání nové práce byt dál pronajímají,“ uvedl Jan Kalaš, obchodní ředitel společnosti Star Group.

Přestože nájemné dnes dosahuje nižších hodnot než v minulosti, většina lidí si přeje bydlet ve vlastním. I lidé do 30 let, kteří stále více preferují menší byty, zato s veškerým komfortem, vnímají koupi jako vhodnou investici, jíž v současnosti nahrávají nízké úrokové sazby hypoték. „Mladí hledají především projekty cenově dosažitelné, dbají na dostupnost centra a školy, kde studují nebo tráví volný čas. Zásadním faktorem se pro ně stává také dostupnost sportovišť a dalších volnočasových aktivit,“ popsal Jan Kalaš.

Priority rodin s dětmi jsou jiné. Většinou se pohybují v autě a blízkost centra pro ně není rozhodující. Jako důležitější vnímají pocit bezpečí a kompletní občanskou vybavenost, která tolik chybí v dříve oblíbených satelitech. V nich rodiny s dvěma malými dětmi velmi brzy zjistily, že přepravu ratolestí do školy a vzdálených zájmových kroužků lze jen stěží skloubit s pracovními povinnostmi.

Podle údajů společnosti Star Group je typickým kupujícím nového bytu v moderních projektech právě rodina se školkovými nebo školními dětmi. „V našem nejnovějším projektu Nové Chabry hledají kvalitní, dobře situovaný projekt s výbornou dostupností jak do města, tak do přírody. Projekt s kompletní občanskou vybaveností, dobrou dispozicí a za rozumnou cenu. Poptávku samozřejmě také ovlivňuje fakt, že v tomto projektu převládají velké byty 3+kk a 4+kk, které rodiny s dětmi žádají nejvíc,“ vyjmenoval Jan Kalaš.

V posledních letech se podle Jana Kalaše velmi proměnilo rozložení poptávky v různých fázích příprav a výstavby nových bytů. „Dříve, především před krizí, byl velký zájem o byty na papíře, klidně i několik měsíců před zahájením výstavby. Dnes si chce klient jednak byt prohlédnout a jednak mít jistotu, kdy bude dokončen. Na papíře se prodá cca 20 procent bytů, v průběhu výstavby 50 procent a po kolaudaci zbylých 30 procent. Výjimkou jsou lokality s výhodným poměrem ceny, kvality a umístění – v Nových Chabrech bylo v první etapě, ještě před zahájením výstavby, prodáno během tří měsíců neuvěřitelných 50 procent bytů,“ uvedl Jan Kalaš ze Star Group.

Kupující se také stali obezřetnějšími a svou investici více zvažují. Před definitivním rozhodnutím navštíví vyhlédnutý byt hned několikrát, polemizují o cenách i možných slevách a jsou připraveni ptát se na jakékoli podrobnosti. „Klienti mají technické dotazy, zajímá je dokumentace a často si na prohlídky zvou odborníky. Řekl bych, že pro kvalitního developera je tento posun určitě výhodou, protože klient už je sám schopen rozpoznat rozdíl mezi zkušeným a nekvalitním developerem a snížit tak riziko své investice,“ míní Jan Kalaš.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Češi se poučili, nové byty nakupují opatrně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo