Byt jako investice

21.8.2007 | Zdeněk Lodyha | Realitní trh | Komentářů 0 |

Investice do nemovitostí je, zvláště v dnešní době, jednou z nejbezpečnějších možností, jak zajistit své úspory. Toto však platí pouze za předpokladu, že pořizovací cena odpovídá kvalitě nemovitosti, situaci na realitním trhu a dosažitelným výnosům.

Byt jako investice - foto, Hyperbydleni.cz

Bytové šílenství


Každý, kdo se rozhodne investovat, si musí předem obstarat co nejvíce informací a tento krok předem důkladně zvážit. Doslova šílenství některých lidí podléhajících mýtu, že je třeba co nejdříve vlastnit byt, vyhnala ceny těchto nemovitostí do nesmyslné výše hlavně v Praze. Přitom u tohoto druhu investice by mělo platit více než jinde, že každý by měl žít o úroveň níž než-li je jeho aktuální příjem a neinvestovat do jedné věci veškeré úspory. Dále nemovitosti mají vlastnit lidé, kteří mohou a jsou schopni se o tento majetek starat.

Vlastním tak platím


Málokdo je schopen si dopředu spočítat veškeré náklady spojené s koupí a vlastnictvím bytu. Například s hypotékou jsou spojeny platby: poplatky spojené s vyřízením úvěru, splátka jistiny, úroky, poplatky za administrativu, povinnost uzavření životní pojistky a pojištění bytu s vinkulací pro banku. Kromě toho je tu nebezpečí velké finanční ztráty v případě nutnosti předčasného ukončení hypotečního úvěru, zhoršená vyjednávací pozice při jednáních s případným kupcem Další povinné platby při vlastnictví bytu jsou spoluvlastnické platby hrazené na účet společenství vlastníků jednotek sloužící k úhradě a provozu, oprav a rekonstrukcí společných částí domu a pozemků. Výše je závislá na technickém stavu domu, jeho charakteru, úrovni bydlení, velikosti pozemků ( některá společenství musí provádět i údržbu zeleně a komunikací), popřípadě nároků na správu. Mnoho vlastníků si neuvědomuje, že budou platit i za údržbu a opravy bytu. Například výměny či opravy podlah, nátěrů a maleb, opravy či výměny zařizovacích předmětů, někdy i servisní prohlídky. Vlastníte-li nemovitost, musíte z ní platit daň. Zejména u starších bytů. U nových je tu osvobození od daně ze stavby na 15 let od kolaudace pro osoby trvale bydlící.

Nemovitost a odpovědnost


Vlastnictví nemovitosti je odpovědnost. Majitel bytu je zároveň i členem Společenství vlastníků s určitými povinnostmi. Češi kupují byt zpravidla s určitým životním výhledem, například rozšíření domácnosti o další členy. Zakoupí a hradí tak větší byt než který v daném čase potřebují, což nevede k optimalizaci bydlení. Neméně důležitým negativem koupě bytu na hypotéku je ztráta určité životní pohody a flexibility. Lidé se při koupi bytu na hypotéku zpravidla dlouhodobě zaváží ke splácení nemalých finančních částek, aniž znají svoje budoucí příjmy, možnosti a potřeby. Vzhledem k tomu, že mnohdy tak vydají značnou část svých úspor a měsíčně ještě platí nemalé prostředky, přichází často o řadu svých požitků, musí slevit ze své životní úrovně, koníčků, osobního rozvoje; jsou ochotni daleko méně riskovat, pracují více „na jistotu“; dělají více kompromisů. Dlouhodobě se po koupi bytu snižuje mobilita při změně zaměstnání či rodinných podmínek. Může se stát, že v průběhu dalších let přestane vyhovovat „atmosféra“ v domě, životní prostředí v dané lokalitě nebo celém městě.

Byt jako investice - foto, Hyperbydleni.cz

Malý byt je výhodný


Pokud chcete vlastnit nemovitost kvůli příjmu z pronájmu, nekupujte veliký byt. Nejlépe se pronajímají nejmenší bytové jednotky - garsonky a byty do velikosti 2+kk. Lidé, kteří kupují byt jako investici s vidinou následného pronájmu preferují tuto velikost. Návratnost kupní ceny je u těchto bytů nejrychlejší. Nicméně je nutno dodat, že v porovnání s koupí bytu prostřednictvím hypotečního úvěru má pronájem bytu tyto výhody. Bez větších obtíží a finančních ztrát lze při změně potřeb a možností změnit i byt. Tržní nájmy hlavně v Praze již delší dobu klesají a zřejmě i nadále klesat budou po deregulaci nájmů bude pokles rychlejší.


Výše nájemného je mnohdy nižší než platby spojené s koupí bytu. Prodejní cena bytu velikosti 75 m2 v Praze (3+kk) byla 3 miliony Kč, akontace 800 000 Kč a výše hypotéky
Splátka jistiny a úroků 184 800 Kč/rok
Životní pojištění a pojištění bytu, daň z nemovitosti 18 000 Kč/rok
Poplatky 3 600 Kč/rok
Hodnota vlast. prostř. (min. 1,4 % p.a.) 11 200 Kč/rok
Spoluvlastnické platby (12 x 3 000 Kč) 36 000 Kč/rok
Opravy a údržba bytu, cca po 5 letech malby, podlahy 12 000 Kč/rok
CELKEM 265 600 Kč/rok, tedy 22 133 Kč/měsíčně Nájem obdobného bytu cca 13 - 1 4 000 Kč/ měsíčně.


Zdroj: Peníze.cz

Text: Zdeněk Lodyha

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 21

Diskuze

Článek Byt jako investice zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 21123 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Co se v Praze na THE COLOR RUN™ 2018 chystá? , Hyperbydleni.cz

Co se v Praze na THE C...

05.06.2018

Už po čtvrté se v Praze bude konat barevný běh...

Veletrhy - foto, Votvírak oznamuje další jména pro Hip Hop Stage a dává šanci i novým talentům, Hyperbydleni.cz

Votvírak oznamuje dalš...

01.06.2018

Votvírák, který zahajuje letní festivalovou...

Veletrhy - foto, Největší událost léta v Chocni JACHTAFEST 2018 – tři dny zábavy pro celou rodinu, Hyperbydleni.cz

Největší událost léta ...

17.05.2018

Poslední možnost zakoupit si vstupenky v první...

Veletrhy - foto, Wannado Festival opět rozhýbe děti i dospěláky!, Hyperbydleni.cz

Wannado Festival opět ...

17.05.2018

Nafukovací překážková dráha, laserová biatlonová...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo