Aby Vás rozpočet nepřekvapil - 1. část

21.8.2007 | Martin Matoušek | Realitní trh | Komentářů 0 |

Cena stavby je velmi důležitou položkou a vodítkem. Může být rozhodující při výběru dodavatele. Má svůj život, rodí se s návrhem stavby, žije po celou dobu úvah o stavbě, prochází upřesňováním a nakonec může mít zcela jinou podobu než na počátku. Tato podoba může dosáhnout až dvojnásobku původně zrozené ceny.

Aby Vás rozpočet nepřekvapil - 1. část  - foto, Hyperbydleni.cz

Když je cena zaplacena, je pozdě uvažovat kde se stala chyba. Vliv na takové zvýšení se většinou skrývá v projektové přípravě, v jednání s dodavatelem a v přípravě rozpočtu. Podkladem pro vypracování propočtu stavby může být některá z níže uvedených možností - studie stavby, projektová dokumentace v jakémkoli stupni nebo vlastní zaměření. Pro jednotné zadání stavebních dodávek budete potřebovat takzvaný „slepý rozpočet“, který obsahuje veškeré práce včetně jejich množství podle projektové dokumentace stavby.

První nástřel


Základní a nejjednodušší je propočet nákladů stavby. Ukáže se v něm sice první cena, ale ta se může od reality velmi lišit. Výpočet ceny vychází nejčastěji z obestavěného prostoru. Vychází ze zjištěných objemových ukazatelů vaší stavby (obestavěný prostor v m3) nebo zastavěné plochy. Pro co možno nejpřesnější odhad budoucích nákladů stavby propočet pomáhá vám, vašemu dodavateli a projektantům sestavit orientační schéma v době, kdy ještě není rozhodnuto o konečné podobě stavby - čili do stavebního procesu vstupuje propočet stavby ve stádiu plánování investice a tvorby prvních studií a návrhů. Sestavování propočtu je tudíž určeno pro investora, kterého zajímá předběžná cena plánované stavby. Také pro vymezení investičního záměru, nebo jako propočet určený projektové dokumentaci pro územní řízení.

Aby Vás rozpočet nepřekvapil - 1. část  - foto, Hyperbydleni.cz

Stavba rozpočítaná


Rozpočet stavby je přesnějším stanovením, ale ani tady není vše zcela jasné a může v něm být dost ukryto vašemu zraku. Předběžné rozpočty nejsou podrobné a jejich výstupem jsou pouze přibližující výsledky. Výpočet předběžného rozpočtu vychází pouze z objemových ukazatelů stavby jako obestavěný prostor stavby, délka trasy či zastavěná plocha, za použití technickohospodářských, konkrétně rozpočtových ukazatelů, vydávaných Ústavem pro racionalizaci ve stavebnictví. Rozpočty předběžné, třeba pro vaše stavby, či dřevostavby vám tedy pomáhají jednak snižovat náklady pro získaní rozpočtu při územním řízení, kdy již není nutné prokazovat podrobně vypracovaný detailní stavební rozpočet a vám tak postačuje rozpočet předběžný, jednak také při vašem rozhodování o dalších investicích do vaší stavby.


text: Martin Matoušek,

foto: archivDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Aby Vás rozpočet nepřekvapil - 1. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyInzerce

Celkem : 20515 inzerátů

Další inzeráty » Vložit inzerát

veletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo