Odhadnout tržní cenu bytu není jen tak. Pozor na tyto metody

29.7.2015 | PR článek | Realitní trh | Komentářů 0 |

Prodáváte byt a nevíte, za jakou cenu ho prodat? Příliš vysoko nasazená cena může vést k nulovému zájmu kupujících. S příliš nízkou cenou byt sice prodáte, ale zase na něm vyděláte méně, než je teoreticky možné. Jak tedy odhadnout „ideální“ prodejní cenu a neudělat chybu?

Odhadnout tržní cenu bytu není jen tak. Pozor na tyto metody - foto, Hyperbydleni.cz

Na cenové mapy pozor

Jedním z nástrojů na odhad tržní ceny nemovitosti je tzv. cenová mapa. Např. na stránkách cenovamapa.gekonsro.cz si najdete lokalitu svého bytu a aplikace vám sama vypočítá odhadovanou cenu za m2. Tu pak vynásobíte celkovou výměrou svého bytu a je to. Tento postup je však problematický v tom, že nemusí být vůbec přesný. „Můj byt má tržní hodnotu 2 100 000 Kč, cenová mapa mi přitom vypočítala 1 700 000 Kč,“ potvrzuje námi oslovená respondentka Veronika. Při prodeji by tak zbytečně přišla skoro o půl milionu.

Ani realitní servery nejsou řešením

Další metoda, kterou úplně nedoporučujeme – použít pro odhad ceny realitní servery. Na tomto a jemu podobných portálech mimo realitních kanceláří často inzerují i přímo majitelé, kteří jenom výjimečně znají reálnou tržní cenu své nemovitosti. Často se tak stává, že cenu odhadnou špatně – a vy je budete slepě kopírovat.

S odhadcem si moc nepomůžete

Od 1. ledna roku 2014 už nemusíte při prodeji nemovitosti pořizovat znalecký posudek, protože daň z nabytí nemovitosti si v případě jeho absence vypočítává sám finanční úřad. Pokud si přesto posudek necháte vypracovat, získáte hodnotu nemovitosti, která se od tržní hodnoty často výrazně liší. Znalecký posudek k nemovitosti má jiné výhody, přečíst si o nich můžete tady. K odhadu tržní ceny vám ale moc nepomůže.

Realitní kancelář: sázka na jistotu

Jednoznačně nejjistější metoda – alespoň za předpokladu, že si pro spolupráci vyberete kvalitní realitní kancelář. Realitní makléři z prestižních realitek mají perfektní informace o lokálním trhu s nemovitostmi (vědí, za kolik se jaké byty ve vaší lokalitě prodávají), mají s prodejem bohaté zkušenosti a navíc se vždy specializují jen na jeden druh nemovitostí. Jsou proto schopni cenu stanovit velmi přesně.

Pozor si dejte jen na neznámé realitky nebo realitní makléře živnostníky – ti mohou vaši nemovitost úmyslně podseknout, aby ji snáze prodali (a získali rychle provizi).

Na závěr pár obecných pravidel, která platí pro všechny byty bez rozdílu:

  • byty v novostavbách jsou dražší, než byty ve starších domech,
  • byty v cihlových domech jsou dražší, než byty v panelových domech,
  • byty v nižších patrech jsou dražší, než byty ve vyšších patrech (s výjimkou přízemí),
  • byty v nízkých domech jsou dražší, než byty ve vysokých domech.

 

Dále samozřejmě platí, že vyšší cenu mají byty s větším parkovištěm, terasou (balkonem), sklepem atp. Svou roli hraje také orientace oken (největší zájem je o orientaci na jih). Víc si můžete říct o byt v klidné lokalitě na okraji města, než přímo v jeho centru. Zkrátka podle pravidel selského rozumu.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Odhadnout tržní cenu bytu není jen tak. Pozor na tyto metody zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Veletrhy - foto, Veletrhy FOR TOYS, FOR BABIES, FOR GAMES: Pobaví děti i rodiče a poradí s vánočními dárky, Hyperbydleni.cz

Veletrhy FOR TOYS, FOR...

27.09.2018

Souběh veletrhů FOR TOYS, FOR BABIES a FOR...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo