Dokumenty, které potřebujete k prodeji domu

26.9.2018 | Redakce | Realitní trh | Komentářů 0 |

Prodej domu nebo bytu není záležitostí, kterou byste v životě řešili pravidelně a často. Většina z nás tuhle situaci zažije jen párkrát za život. Víte, co všechno vás čeká, na co musíte dát pozor a jaké dokumenty prodej nemovitosti provází? Nechte si poradit od odborníků a využijte komplexních služeb realitní kanceláře.

Dokumenty, které potřebujete k prodeji domu - foto, Hyperbydleni.cz

Kupní smlouva

Hlavním dokumentem, který při prodeji domu nebo bytu potřebujete, je kupní smlouva. Aby byla vaše kupní smlouva v pořádku, výhodná pro obě strany, splňovala zákonné náležitosti a prodej domu tak byl bezproblémový, je vhodné využít služeb realitní kanceláře. Vybírejte si vždy realitní kancelář, která poskytuje komplexní služby a mezi nimi i právní servis.

Právník vám může poradit také smlouvu o smlouvě budoucí kupní nebo také smlouvu o rezervaci nemovitosti. Nechte si poradit, co je vhodné s kupujícím uzavřít tak, abyste měli oba dva jistotu a potvrzení vaší ústní dohody o prodeji domu. Smlouva je důležitá také pro poskytnutí úvěru.

Další potřebné dokumenty

Mezi dalšími dokumenty, které potřebujete k prodeji domu, patří list vlastnictví, snímek z katastrální mapy, nabývací titul, která ukazuje, jak vlastník nemovitost získal, výše zmíněná kupní smlouva a v některých případech také dědický výměr a další.

  • Aktuální list vlastnictví, tedy právní potvrzení toho, že je prodávaná nemovitost vaše, je uvedeno i v katastru nemovitostí. Nabývací titul, jak jste danou nemovitost získal, může být kupní, darovací nebo dědická smlouva.
  • Při prodeji domu je důležité doložit také průkaz energetické náročnosti budovy. Od začátku roku 2013 musí být dokonce ukazatele energetické náročnosti ve všech informačních a reklamních materiálech při prodeji nemovitosti.
  • V některých případech je požadovaná také stavební dokumentace domu. Tu můžete najít na stavebním úřadě a vyžádat si její kopii. Pokud by byla vámi prodávaná nemovitost starší anebo nebylo možné dohledat stavební dokumentaci, tak je možné nechat budovu znovu zaměřit.

Dalšími dokumenty, které k prodeji domu potřebujete, bývá samozřejmě občanský průkaz nebo jiný doklad totožnosti. Dále pak souhlas dalších vlastníků, že s prodejem domu souhlasí, dokládají se i roční vyúčtování, tedy doklady o nákladech na provoz a doklady o revizích spotřebičů.

Pokud byste si nevěděli rady, je vždy lepší obrátit se na renomovanou realitní kancelář, která vám řekne, jaké doklady jsou k prodeji domu potřeba, stejně tak, jako vám může říct, jaké doklady jsou potřeba naopak, pokud dům nebo byt kupujete.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Dokumenty, které potřebujete k prodeji domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY již 10 let s vámi, Hyperbydleni.cz

STŘÍBRNÉ VÁNOČNÍ DNY j...

11.12.2018

Jubilejní ročník v novém: Přinese novinky,...

Veletrhy - foto, Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu., Hyperbydleni.cz

Buďte krásná a zdravá!...

10.10.2018

Holešovické výstaviště ožije na začátku...

Veletrhy - foto, Veletrh zdravého životního stylu BIOSTYL – ECOWORLD 2018, Hyperbydleni.cz

Veletrh zdravého život...

05.10.2018

Letos společně s veletrhem krásy INTERBEAUTY...

Veletrhy - foto, Chcete se dobře vyspat? Jak na to, zjistíte na podzimním veletrhu FOR INTERIOR., Hyperbydleni.cz

Chcete se dobře vyspat...

03.10.2018

Zná to asi každý, když se dobře nevyspíme, není...

Další veletrhy »

Články z našich webů

vlevo
vpravo