Hypotéka se dá nyní pořídit nejlevněji

9.5.2011 | Spirit Media s.r.o. | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Téměř každý Čech touží vlastnit byt nebo rodinný dům. Před propuknutím finanční krize tak hypoteční úvěry zažívaly jakožto hlavní zdroj financování nákupu vlastního bydlení obrovský boom. O tom, co je opět vrací na výsluní, jaké novinky žadatele čekají a proč je právě nyní vhodný čas pro pořízení hypotéky, jsme hovořili s Ivanou Bohatcovou, výkonnou manažerkou segmentu Bydlení a úvěry ČSOB.

Hypotéka se dá nyní pořídit nejlevněji - foto, Hyperbydleni.cz

 

Čemu přisuzujete zvýšený zájem o hypoteční úvěry, který je patrný od konce loňského roku?

Sešlo se zde několik aspektů. Klíčové jsou přitom dva faktory. Úroky u hypoték jsou nyní nejnižší za poslední dva roky a na trhu nemovitostí panuje převis nabídky nad poptávkou. Ten tlačí ceny nemovitostí směrem dolů, a to především v případě bytů. U rodinných domů není pokles tak patrný. Dalším aspektem je, že řada lidí během finanční krize odsouvala rozhodnutí o pořízení vlastního bydlení a nyní, kdy se ekonomika zotavuje, je to pro ně tato otázka opět aktuální.

Je podle vás právě teď vhodný okamžik pořídit si hypoteční úvěr?

Myslím, že zmíněné trendy k tomu přímo vybízejí. Stávající výhodnost hypoték navíc ještě podtrhují nejrůznější plány a záměry vládních stran, zejména pak zvýšení DPH v dvouletém horizontu až na 17,5 %, které by mohlo v důsledku zdražit některé menší byty v novostavbách. Dále se jedná o možnost zrušení daňových odpočtů u hypoték.

Jaké trendy z pohledu banky se u poskytování hypoték dají vysledovat?

Po finanční krizi lze samozřejmě hovořit o zvýšené obezřetnosti finančních domů. Pozitivem je výrazný posun směrem ke zvýšení komfortu klienta. V praxi to znamená například to, že za klienta vyřešíme formality, které by jinak musel obstarávat v různých úřadech a institucích. Řeč je například o výpisu z katastru nemovitostí, odhadu ceny nemovitosti či jejím pojištění. To vše lze nyní obstarat při jedné návštěvě naší pobočky. Hypotéku tak může mít klient vyřízenou do 5 pracovních dnů.

Jaké další benefity ČSOB svým klientům ve vztahu k hypotékám nabízí?

Aktuálně nabízíme například možnost mimořádného splacení hypotéky bez poplatku. Tato akce platí pro hypotéky uzavřené do 1. července 2011.

Jak vlastně vypadá typický žadatel o hypotéku a jaké má preference?

Zpravidla se jedná o středoškolsky vzdělaného člověka, a to téměř v polovině případů. Pak teprve následují vysokoškoláci. Lidí se základním vzděláním je mezi žadateli nejméně. Zajímavým trendem posledních let je také to, že ubylo žadatelů stavitelů a přibylo kupců. Klienti též preferují fixní, nejčastěji pětiletý úrok. O variabilní úrokovou sazbu, která se může kdykoliv změnit v závislosti na vývoji tržních sazeb, má zájem jen zhruba 17 % Čechů.

Jaká je podle vašich zkušeností nejčastější motivace k pořízení hypotéky?

Jedním z nejčastějších důvodů bývá podle našich průzkumů například sňatek či založení rodiny. Češi si totiž zpravidla berou hypotéku v páru. Velká skupina lidí si také pořizuje hypotéku kvůli výhodné situaci na trhu, což je patrné i ze stávajícího růstu zájmu o tento produkt.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Hypotéka se dá nyní pořídit nejlevněji zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »