Daň z nemovitosti dostanou obce

19.7.2007 | Petr Kučera | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Prvním poslem jara v našem daňovém kalendáři je daň z nemovitosti. Že nevíte, zda ji máte platit a jak velikou? Nevadí, poradíme vám. České daňové předpisy jsou tvrdým oříškem pro odborníka, což teprve pro řadového občana.

O dani z nemovitosti pro začátek můžeme říci, že zpoplatňuje vlastnictví pozemků a staveb. Tato daň může někomu připadat jako nespravedlivá, zvláště proto, že ji musí platit lidé, kteří se sami postarali o své vlastní bydlení. Na druhou stranu jejím zrušením by zejména malé obce ztratily významný zdroj svých příjmů, protože tato daň jde výjimečně přímo do obecních rozpočtů, na jejichž území se vybrala.

Na koho padne

Pokud hledáte odpověď, zda máte či nemáte tuto daň platit, tak byste si ze všeho nejdříve měli uvědomit, zda vůbec nějakou nemovitost vlastníte. Pokud ano, musíte z ní pro tento rok odvést daň. Pozemky se daní jednoduše. Stačí, když si na katastru zjistíte jakého jsou druhu. Jinou sazbu mají zahrady, jinou lesy, jinou travinaté porosty. Daň ze zemědělské půdy se řídí vyhláškami ministerstva zemědělství. Máte-li mnohočetné pozemky, pak si daň vypočtete tak, že z výměry jednotlivých druhů pozemků zjistíte základ daně a ten vynásobíte příslušnou sazbou. U stavebních pozemků se ještě do výpočtu zahrne koeficient zohledňující velikost obce. Sympatické je, že pozemky pod stavbami zdanit nemusíte a to ani když jsou pod stavbami, které samy podléhají dani z nemovitosti.

Daňové osvobození

Dani ze staveb podléhají stavby zkolaudované, stavby dosud nezkolaudované avšak již užívané a kolaudaci podléhající anebo dokončené podle dříve platných předpisů. Této dani také podléhají byty a nebytové prostory evidované v katastru nemovitostí. Dobrá zpráva pro stavebníky je, že jejich novostavby obytných domů ve vlastnictví fyzických osob jsou na dobu 15 let od daně z nemovitosti osvobozené. To samé platí pro byty ve vlastnictví fyzických osob v novostavbách obytných domů, pokud slouží k trvalému bydlení vlastníků nebo osob blízkých. Také invalidé, neboli osoby, které pobírají sociální dávky a jsou držiteli průkazu ZTP nebo ZTP/P, nemusí platit daň z vlastních obytných domů i staveb pro individuální rekreaci. Mají ale povinnost podat daňové přiznání, ve kterém tuto skutečnost uvádějí. Na dobu 5 let jsou od daně osvobozeny stavby, u nichž došlo k přechodu z vytápění pevnými palivy na ekologický zdroj energie anebo které byly „zatepleny“ na základě k tomu vydaného stavebního povolení. Obě tato osvobození přitom přecházejí v případě převodu nemovitosti i na její nové vlastníky.text: Petr Kučera

foto: archiv autora

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Daň z nemovitosti dostanou obce zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »