Hypotéka a její pojištění

30.1.2012 | Monika Kovačková | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Pokud uvažujete o hypotéce na bydlení, měli byste vzít v úvahu i pojištění proti neschopnosti splácet hypotéku. Není však pojištění jako pojištění. Proto v pojistné smlouvě zvažte pečlivě všechny detaily, abyste nakonec i tak o svůj domov nepřišli.

Hypotéka a její pojištění - foto, Hyperbydleni.cz

Při sjednávání pojištění neschopnosti splácet hypotéku je důležité zjistit si, na jaké případy neschopnosti splácet se pojištění vlastně vztahuje. Rozsáh pojistného pokrytí je totiž různý. Nejčastěji jsou pojistné smlouvy sjednávány pro případ smrti. Smrtí majitele hypotéky povinnost splácet dluh paradoxně nekončí. Tato povinnost je ihned přenesena na spoludlužníky nebo pozůstalé, kteří musí ve splátkách plynně pokračovat, jinak jim banka může naúčtovat sankční úroky z prodlení. Dalšími případy pro které se zpravidla sjednává pojištění neschopnosti splácet, je plná invalidita, pracovní neschopnost nebo ztráta zaměstnání.

 

Hypotéka a její pojištění, fotka

 

Důkladně se seznamte nejen s obsahem pojistné smlouvy, ale se všemi pojistnými podmínkami, které jsou nedílnou součástí smlouvy, ačkoli na ně v některých případech smlouva pouze odkazuje. Pojistné podmínky, ačkoli se nezdají být tolik důležité jako samotný obsah smlouvy, obsahují to nejpodstatnější – tzv. výluky v pojištění. Ty umožňují pojišťovnám v konkrétních případech vyplácení pojistného plnění snížit, nebo zcela odmítnout.

 

Hypotéka a její pojištění, fotka

 

Pojišťovny jsou oprávněny odmítnout či snížit plnění v souvislosti s tzv. rizikovým chováním – sem spadají všechny škodné události spojené s požíváním alkoholu a jiných návykových látek a s provozováním rizikových sportů. Právo na vyplácení pojistného při pracovní neschopnosti je dále zamítnuto, odhalí-li pojišťovna porušení léčebného postupu; pojištění pracovní neschopnosti se obvykle nevztahuje na kosmetické zákroky a neschopnost související s těhotenstvím či pracovním úrazem.

 

Hypotéka a její pojištění, fotka

 

 Některé pojišťovny se v textu o výjimkách hojně zmiňují o degenerativních onemocněních a chorobách chronických. V takovémto případě se klient jen stěží domáhá nároku na vyplácení pojistného. Jelikož chronické a degenerativní onemocnění jsou během na dlouho trať, pojišťovny se často hájí tím, že jste o příznacích a problémech museli vědět před podepsáním pojistné smlouvy. A jelikož jste je nenahlásili, porušili jste podmínky smlouvy, což je důvod k nevyplácení. Druhým extrémem je situace, kdy své chronické zdravotní komplikace nahlásíte – opět je to důvod k zamítnutí vyplácení, neboť jste do hypotéky vstupovali s takovýmto rizikem.
Proto při sjednávání pojistné smlouvy pravdivě odpovídejte na veškeré dotazy pojišťovny a všechny změny během trvání pojištění hlaste včas. Jen tak se dohodnete na pojištění, které vás v případě nouze nenechá na holičkách. Ve výlukách v pojištění mnohdy stojí i psychické nemoci, a to i když na ně máte potvrzení od lékařů.

 

Hypotéka a její pojištění, fotka

 

Jednotlivé pojišťovny se v detailech liší, okruh výjimek však bývá stejný. Seznam výluk v pojištění je celá řada, proto si zvolte pojišťovnu i druh pojišťění, který vám bude nejvíce vyhovovat, abyste si léta s hypotékou v klidu užívali.

Autor: Monika Kovačková

Sjednejte si nejlepší pojištěníDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Hypotéka a její pojištění zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »