Proč všechny peníze hned nespotřebovat, ale naopak použít na budoucí finanční cíle?

19.7.2007 | Vladimír Bádr | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Ještě v polovině devadesátých let patřili Češi k nejspořivějším národům v Evropě. Tradičně preferovali úspory před okamžitou spotřebou. Jaká je situace se spořením v současnosti? Česká míra úspor je na nižší úrovni než evropský průměr.

Příčiny zadlužení


Jednu z příčin musíme hledat v úrokových sazbách. Ty jsou přímo úměrné míře inflace. Ta se v České republice do roku 1998 pohybovala kolem 10 %. Úrokové sazby bankovních vkladů se pohybovaly kolem této výše a ze 100 000 Kč se tak dalo vydělat 10 000 Kc ročne před zdaněním. Inflace z úspor ukrojila rovněž 10 %, a tak střadatel nevydělal vůbec nic. Jen zůstal na reálné hodnotě svých úspor. O míru inflace se však bohužel zajímal jen málokdo. Zároveň se začala zvyšovat životní úroveň a Češi začali své uspořené peníze utrácet.

Težké splácení


V tomto období se také na trhu začaly ve stále se zvětšující míře prezentovat různé úvěrové společnosti, nabízející výhodné spotřebitelské pujčky. Slogan „Kup teď, splácej potom“ přímo láká nezatežovat si mysl budoucími splátkami. Zadlužit se je velice snadné, ale o to težší je dluh splácet. Je jistě lákavé pujčit si na deset procent navýšení. Na toto lákadlo spoléhají úvěrové společnosti. Zaplatit deset splátek plus úvodní platbu ve výši deset procent. Jenže jsme zase u onoho „ale“. Tím jsou čtyri písmena RPSN – roční procentní sazba nákladu. A to je to, co nás musí zajímat predevším. Potom se totiž nemůže stát, že místo očekávaných 10 % navíc zaplatíme i o 60 % více, než jsme očekávali.

Řiďme se rozumem


Když už si musíme pujčit, za každých okolností bychom měli mít na mysli, že si mohu pujčit jen tolik, kolik bych si sám byl schopen ze svého příjmu našetrit. Jediným „ospravedlnitelným“ zadlužením může být pujčka na vlastní bydlení nebo na vzdělání. Finančne efektivnější je, když si můžeme naši vytouženou věc pořídit ze svých zdrojů a peníze navíc, které bychom spláceli úvěrovým spolecnostem nám tak zbudou na další finanční cíl. Abychom mohli tento postup praktikovat, nesmíme podlehnout touze po okamžité spotřebe, ale musíme část našich příjmu odkládat. Pokud je však budeme nechávat na bežném úctu, budeme je mít neustále na očích a v rámci disponibilního zůstatku nás neustále budou vybízet k utracení.

Záchrana – spořící účet


Výhodnější je zřídit si spořící účet, kam budeme pravidelně určitou částku odkládat a který je také lépe úročen než běžný úcet. Nesmíme však věřit na jeho samospasitelnost a naše další peníze, tedy ty, které jsme si již našetrili a stále je nechceme v nejbližší době utratit, bychom měli investovat výhodněji. Tomuto asi nejlépe odpovídají podílové fondy. Do těch se dá investovat již od 500 Kč měsíčne a po šesti mesících od jejich nákupu už nás nemusí zajímat ani zdanění našeho výnosu. Ti z Vás, kteří preferují úspory před okamžitou spotřebou tak postupují ke svým vytouženým cílům levněji.Text: Vladimír Bádr

Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 8

Diskuze

Článek Proč všechny peníze hned nespotřebovat, ale naopak použít na budoucí finanční cíle? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »