Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru?

15.2.2012 | Monika Kovačková | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Spotřebitelský úvěr je velice účinný nástroj, jak se snadno a rychle dostat k potřebným penězům. Jde o velmi výhodný finanční produkt, který výrazně ulehčuje život – již nemusíte úzkostlivě spořit a čekat, až si budete moci vámi zvolenou věc koupit. Nakupování prostřednictvím spotřebitelského úvěru se stalo skutečným módním trendem, ale jako u všech smluv i v tomto případě platí, že si všechny okolnosti a podmínky uzavření musíte dostatečně ohlídat, abyste následně tolik vytouženého nákupu spíše nelitovali.

Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru? - foto, Hyperbydleni.cz

Spotřebitelský úvěr je úvěrem určeným pro jednotlivce na nepodnikatelské účely - obvykle se jedná o nákup vybavení domácnosti, spotřebního zboží, atomobilu atd. Spotřebitelský úvěr poskytují banky, finanční instituce či specializované úvěrové společnosti; mnohdy není problém sjednat si úvěr přímo při nákupu v obchodě. Tato možnost samozřejmě nakupování jako takové velmi usnadňuje, ale pouze v případě, že máte potřebné informace a přesně víte, k čemu se upisujete.

 

Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru?, fotka

 

Smlouva o spotřebitelském úvěru musí být podle zákona písemná a měla by obsahovat všechny důležité parametry a okolnosti jejího uzavření, a to ve srozumitelné a jasně definované formě. Smlouva musí jasně stanovovat strany smlouvy, přičemž příjemce půjčky musí být starší 18 let. Velmi důležitým parametrem je také přesná výše půjčeného finančního obnosu, od které se odvíjí nejen výše úroku, ale i nutnost ručení. Spotřebitelské úvěry se obvykle vztahují na půjčky do milionu korun. Finančním limitem, při jehož překročení je ručení vyžadováno, se obvykle pohybuje kolem půl milionu korun. Při přesažení této částky musí příjemce půjčky ručit nějakou movitou věcí, nemovitostí a nebo za něj musí ručit ručitel. Co se týče výše úroku, ta může být různá, ale nejčastěji se pohybuje mezi 8,5 – 16,9 % ročně. Výše úroku, případně rozepsaná do jednotlivých splátek, musí být také uvedena ve smlouvě. Nedílnou součástí smlouvy by měla být i přesná specifikace spotřebitelské úvěru, tedy věci, na kterou je finanční obnos určen.

 

Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru?, fotka

 

I způsob splácení musí být přesně zaznamenám ve smlouvě o spotřebitelském úvěru. Smlouva musí obsahovat datum první splátky, přičemž dnes jsou trendem takové půjčky, u nichž je prodlení mezi poskytnutím hotovosti a první splátkou i několik měsíců. Důležité je také vyhotovení tzv. splátkového kalendáře, který udává výši a periodu dalších splátek – spotřebitelský úvěr je typicky splácen v měsíčních splátkách a jejich počet se odvíjí především od nabídky daného finančního subjektu, jenž půjčku poskytuje, od finančních možností příjemce a výše částky a úvěru.

 

Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru?, fotka

 

Pokud víte, že v blízké době nashromáždíte větší finanční částku, vyzjistěte si také podmínky předčasného splacení, které by pro vás bylo z finančího hlediska bezesporu výhodné. Pečlivě proto volte poskytovatele úvěru, neboť někteří z nich předčasné splacení půjčky sankciují zpoplatněním. Obdobně se ve smlouvě zaměřte na stanovení postupu při neplnění smlouvy. Pozor si dávejte i na to, že někteří poskytovatelé úvěru zpoplatňují i samotné uzavření smlouvy, přičemž tento poplatek činí kolem 1% z půjčované částky – v případě větších finančních obnosů však pouhé 1% může odpovídat poměrně významné částce.

 

Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru?, fotka

 

Smlouvu si před podepsáním pečlivě přečtěte a pokud něčemu nerozumíte, raději si dopřejte čas a všechny potřebné informace si nejdříve vyzjistěte – jen tak vás závazek nezatíží a vyhnete se nepříjemnostem spojeným s nedodržením smluvených podmínek, jako jsou sankce a pokuty či úroky z prodlení.

Autor: Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Na co si dát pozor při získání spotřebitelského úvěru? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »