Co možná nevíte o stavebním spoření

16.4.2012 | Monika Kovačková | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Stavební spoření je typem spoření, jehož cílem je vytvořit širšímu spektru obyvatel vhodné podmínky pro tvorbu vlastního kapitálu a řešení a realizaci vlastní bytové otázky. Stavební spoření má mnoho výhod, mezi něž patří v první řadě spoluúčast státu a výhodný úvěr. V Česku patří stavební spoření k nejoblíbenějším spořícím produktům a v současnosti je třetím nejrozšířenějším způsobem financování vlastního bydlení. V praxi to znamená, že má stavební spoření uzavřena přibližně polovina české populace – přesto o něm koluje řada mýtů a zkreslených informací.

Co možná nevíte o stavebním spoření - foto, Hyperbydleni.cz

Smyslem celého systému je dopomoci k finanční částce, která bude využita na stavební účely a na bydlení – ve většině případů tomu tak je, avšak není to podmínkou. Úspory můžete použít libovolně, pouze úvěry ze stavebního spoření jsou účelově vázány na bydlení.

 

Co možná nevíte o stavebním spoření, fotka

 

Jednotlivé platby lze provádět v měsíčních či ročních intervalech nebo nepravidelně. Ke své naspořené částce klient dostane státní podporu ve výši 10% z vložené částky, avšak maximálně 2 000 Kč ročně. Vklady a státní podpory jsou úročeny - garantovaný úrok z vkladu činí podle smlouvy o stavebním spoření až 2% ročně. Další garancí je 100% pojištění vkladů. Připravte se však na první výdaje ihned při uzavření smlouvy o stavebním spoření – stavební spořitelny si za uzavření smlouvy účtují poplatek, který se pohybuje kolem 1% z cílové částky.

Co možná nevíte o stavebním spoření, fotka


Po uplynutí vázací doby si klient může vybrat kdykoli své ušetřené peníze a investovat je podle svého uvážení. Může si však také navýšit cílovou částku a prodloužit tak možnost spoření se státní podporou. Z rozdílu nové a staré cílové částky se však opět hradí poplatek pohybující se kolem 1% z dané sumy.

 

Co možná nevíte o stavebním spoření, fotka

 

Se stavebními spořitelnami můžete také získat velmi výhodný úvěr. Mezi jeho nepopiratelné přednosti patří fixní výše úroků a možnost splacení větší části či celého úvěru bez sankcí. Stavební spořitelny navíc nabízí tzv. překlenovací úvěr, který můžete začít čerpat hned, aniž byste měli našetřenou požadovanou finanční částku. Překlenovací úvěr je ve většině případů mostem k úvěru řádnému, k jehož získání je třeba splňovat několik podmínek – nejčastěji je třeba mít naspořeno alespoň 40% z cílové částky a spořit alespoň dva roky.

 

Co možná nevíte o stavebním spoření, fotka

 

Stavební spoření je charakteristické svou přehledností a praktičností- je to jeden z mála dobře fungujících finančních produktů, jehož principy jsou jednoduché a snadno pochopitelné.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Co možná nevíte o stavebním spoření zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »