Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku?

17.7.2012 | www.chytryhonza.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Finanční portál Chytryhonza.cz působí na českém trhu již třetí rok a za tu dobu zprostředkoval více než čtyřicet tisíc žádostí o hypotéku. Na základě této obsáhlé zkušenosti bylo možné sestavit přehled nejčastějších chyb, kterých se žadatelé dopouštějí. Rozsáhlá data rovněž poskytují unikátní statistiky o typických žadatelích - jejich věku, příjmech a výši hypotéky, o níž žádají.

Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku? - foto, Hyperbydleni.cz

Hypotéka je moderním a oblíbeným způsobem, jak získat prostředky na vysněné bydlení. Zároveň je to významné životní rozhodnutí, které ovlivňuje finanční situaci žadatelů na mnoho let dopředu. Je proto nutné nedostat se při vyjednávání pod tlak, dobře se seznámit s různými nabídkami a vybrat opravdu to nejlepší. „Hypotéka je velmi složitý produkt, ve kterém není lehké se správně zorientovat. Žadatelé často podceňují závazek, který hypotéka znamená a s měsíční splátkou se dostávají až na polovinu svého měsíčního příjmu. Zdravá hranice se však pohybuje kolem jedné třetiny příjmu žadatele,” vysvětluje Jiří Paták, výkonný ředitel Chytryhonza.cz.

Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku?, fotka

 

Kdo byl podle statistik finančního portálu Chytryhonza.cz průměrný Čech, který u nás v březnu 2012 žádal o hypotéku? Je to mladý pár ve věku 34 let. Příjem žadatele činí průměrně 23 890 Kč a hypotéku bude splácet 21 let. Z údajů také vyplývá, že žadatelé o hypotéku mají z vlastních prostředků průměrně naspořeno 674 000 Kč a průměrná výše hypotéky je 1 680 000 Kč.

Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku?, fotka

 

Jaké jsou nejčastější chyby při žádosti o hypotéku podle Jiřího Patáka:

1. Podcenění souvisejících nákladů - Hypotéka vždy stojí více, než to na začátku vypadá. Platí se poplatky za vyřízení u banky, za odhad ceny nemovitosti, rezervační zálohy za nemovitost, náklady na základní vybaveni, stěhování a další.
2. Nejdůležitější na hypotéce není úroková sazba - Jde o závazek na dvacet až třicet let, takže nejdůležitější je rychlé a hladké vyřízení, spolehlivost banky i bankéře a flexibilita produktu z hlediska předčasného splacení.
3. Přecenění sil se splácením - Žadatelé často chybují tím, že mají pocit, že když na splácení mají nyní, budou na něj mít i za několik dalších let. Klient automaticky předpokládá, že se mu bude navyšovat příjem a jde se splátkou na maximum, ale to je velmi riskantní.
4. Žádné peníze do rezervy - Typický klient se při koupi nemovitosti naprosto vyčerpá ze svých rezerv. Rezervu má obvykle jen na dvě až tři splátky. Vůbec přitom není připraven na výjimečné situace.
5. Kývnutí na první nabídku - Hypotéka je složitý produkt, klienti málo srovnávají a nechávají si často vnutit první nabídku. Vzhledem k tomu, že produktu dostatečně nerozumí, nabídku nerozporují a přijmou i takovou, která je pro ně nevýhodná.

Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku?, fotka

 

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Jakých pět chyb dělají Češi nejčastěji při žádostech o hypotéku? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »