Jak Češi utrácejí v zahraničí a na co si dát pozor při platbě kartou?

22.8.2012 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Dovolené jsou stále v běhu, i když zřejmě větší část Čechů má již svou dovolenou za sebou. Zhruba polovina obyvatel Česka každý rok odjede na dovolenou do zahraničí. Proto by mohlo být zajímavé podívat se na to, za co Češi v zahraničí utrácejí a na co by si měli dát pozor při použití platební karty.

Jak Češi utrácejí v zahraničí a na co si dát pozor při platbě kartou? - foto, Hyperbydleni.cz

Z dat, která zveřejnila ČSOB (včetně Ery) vyplývá, že za nákupy v cizině zaplatili klienti banky v loňském roce kartou téměř 682 milionů korun. Za oblečení podle ČSOB a Ery Češi utratili sumu přesahující čtvrt miliardy korun, což je dokonce o 19 milionů víc, než kolik zaplatili za potraviny. Nejen sezónní výprodeje, ale i vyšší kvalita za rozumnou cenu, to láká Čechy k nákupu oblečení v zahraničí. Nejoblíbenější místa pro rodinné nákupy jsou Německo, Velká Británie a Slovensko, kde útrata kartou překročila 40 milionů korun.

K výjezdu za hranice Čechy láká i možnost nákupu některých levnějších a kvalitnějších potravin. „Za tímto účelem lidé jezdí nejčastěji do okolních států. V polských, slovenských a německých supermarketech lidé v minulém roce zanechali útratu kartou přesahující 110 milionů korun,“ doplňuje Peter Demjanovič, ředitel útvaru Karty ČSOB a Poštovní spořitelny.

Češi si rádi v zahraničí pořizují i šperky. Návštěva klenotnictví je v loňském roce přišla na více než 65 milionů korun. „Nejvyšší jednorázovou sumu obdrželo klenotnictví v Miláně. Jeden nákup kartou zde vyšel přes 921 tisíc korun. Na druhém místě skončil s částkou 824 tisíc korun čínský Peking. Mezi jednoznačně nejoblíbenější místa pro pořízení módních šperků pak patří Turecko a Spojené Arabské Emiráty,“ ukončuje Peter Demjanovič.

Stále platí, že internet není zdaleka dominantním prostředím, kde se nákupy realizují. Lidé stále ještě vyhledávají osobní kontakt a možnost si danou věc na místě vyzkoušet, proto za nákupy raději vyjedou, než by si ze zahraničí nechali nakoupenou věc poslat a zaplatili ji třeba kartou na internetu.

V zahraniční se nakupuje nejen kartou, ale i hotově. Česká spořitelna např. zveřejnila informace o objemu vybraných valut v hotovosti, které z velké části sloužily k nákupům českých rodin o dovolené v zahraničí. Klienti České spořitelny tak v letošním létě (údaje za červen a červenec) nakoupili valuty za 725,3 mil. Kč, největší zájem byl o eura (cca 17,2 mil. eur) a chorvatské kuny (48,4 mil. chorvatských kun). Další oblíbenou měnou byly maďarské forinty (196,4 mil. maďarských forintů). Česká spořitelna také podle průzkumu Finparády patří mezi banky, kde vyberete zahraniční hotovost nejlevněji.

Vývoj kurzů všech hlavních měn najdete zde.

Na co by si turista během dovolené měl dávat pozor při používání platební karty?

1. Nenechávejte platební kartu bez dozoru a buďte ostražití před zloději. Za žádných okolností nikomu nesdělujte PIN, ani obsluze v restauraci či recepci v hotelu.
2. Platební kartu je vhodné ukládat ve vnitřních kapsách blízko těla, v pouzdrech, apod. Noste platební kartu odděleně od osobních dokladů a peněz.
3. Nikdy nedávejte kartu obchodníkovi jako zástavu, třeba v půjčovně aut. V podezřelých provozovnách raději plaťte v hotovosti.
4. Sledujte obchodníka při manipulaci s kartou a v žádném případě nenechte číšníka v restauraci nebo recepčního v hotelu, aby vám s kartou zmizel z dohledu. Snadno si může opsat číslo karty, její expiraci a především CVV nebo CVC kód na zadní straně karty napravo od podpisu, tedy údaje potřebné k nákupům v internetových obchodech.
5. Zbystřete, pokud by se prodavač v obchodě pokoušel kartu načíst kvůli jedné transakci v několika různých terminálech. Je třeba mít na paměti, že bankovní terminály vždy vydávají potvrzení o platbách, a to i v případech, když neproběhnou. Pokud tedy z terminálu nevyjede žádné potvrzení, může to být znamením, že jde o podezřelou transakci.
6. Vždy je třeba zkontrolovat, zda karta, kterou vám vrátil obchodník nebo personál hotelu či restaurace, je doopravdy vaše. Uschovávejte si doklady o všech transakcích pro případnou reklamaci a ihned po návratu z dovolené je srovnejte s údaji na bankovním výpise.
7. Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici. Nikdy neuschovávejte napsaný PIN kód společně s platební kartou (ideálně jej nikde napsaný nemějte).
8. Kartu používejte nejlépe v bankomatech uvnitř nebo v blízkosti od bankovních poboček. Tyto bankomaty často hlídají kamery, které mohou zaznamenat, kdyby někdo k přístroji připevnil čtecí zařízení.
9. Pokud by bankomat vaši kartu zadržel a nevysvětlil to informací na lístečku nebo na obrazovce, od bankomatu neodcházejte a spojte se s bankou nebo případně i s policií. Stejný postup platí, pokud z bankomatu nevyjely bankovky, protože v něm může být instalováno zařízení, které peníze zadržuje.
10. V případě ztráty nebo krádeže karty oznamte událost okamžitě bankovnímu operátorovi na bezplatné infolince a kartu ihned zablokujte. Pokud vaši kartu někdo zneužije, můžete případně ještě před odjezdem na dovolenou zmenšit ztráty nastavením maximálního denního limitu pro provedení bankovních transakcí. Vhodné je i zřízení pojištění proti ztrátě karty.
11. Pokud dojde ke zneužití karty, aniž k němu došlo klientovým zaviněním, banka mu peníze vrátí. Obezřetnost se ovšem vyplatí, protože už sama situace, kdy ke zneužití dojde, představuje zbytečné časové i další komplikace.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz


 

Chcete-li zjistit, jaký je pro Vás nejvýhodnější bankovní účet, využijte kalkulačku zde.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Jak Češi utrácejí v zahraničí a na co si dát pozor při platbě kartou? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »