Kdo zaplatí výměnu starých kotlů?

3.9.2012 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 1 |

V sobotu 1. září začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zpřísňuje podmínky pro vytápění domácností pevnými palivy. Cílem změny zákona je zlepšit kvalitu ovzduší, ovšem na druhé straně znamená zásah do peněženek půl milionu domácností. Stát sice nezakazuje provozování starých kotlů, ale zavádí povinné kontroly a inspekce kotlů.

Kdo zaplatí výměnu starých kotlů? - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud nesplníte zákonné podmínky, budete překračovat emisní limity a spalovat nevhodné materiály, hrozí Vám pokuta až 50 tisíc korun. Sankcím lze předejít nákupem nového kotle. „Jednorázové vydání ve výši 80 až 100 tisíc korun může být velkým zásahem do rodinného rozpočtu, proto lidem nabízíme zvýhodněné financování nového kotle v rámci našeho EKOprogramu,“ říká Renata Zikmundová z Raiffeisen stavební spořitelny. „Investice do ekologických kotlů se z dlouhodobého hlediska domácnostem vyplatí. Modernější kotle mají nižší spotřebu paliva při stejném výkonu a šetří tak peníze v rodinném rozpočtu. Majitel současně ocení pohodlnější obsluhu i regulaci kotle,“ dodává Zikmundová.

Asi půl milionu kotlů se bude muset vyměnit

Přibližně 640 tisíc domácností v České republice používá jako zdroj tepla pro ústřední vytápění kotel na tuhá paliva (dřevo, uhlí, koks) o výkonu 10–300 kW. Asi půl milionu z nich ho bude muset do deseti let vyměnit, neboť kotel nebude splňovat emisní limity. Znamená to, že tyto domácnosti budou muset investovat do nákupu nového, ekologicky vyhovujícího kotle, přibližně částku 80 tisíc korun.

Nově musí všechny kotle v domácnostech projít autorizovanou revizí nejpozději do konce roku 2016. Z této povinnosti jsou vyňaty topné systémy v rekreačních objektech a klasické krby.

Těm, kteří plánují koupi nového ekologického kotle, nabízí Raiffeisen stavební spořitelna v rámci svého EKOprogramu úvěr REKOpůjčka plus. Je dostupný ihned, bez akontace, s roční úrokovou sazbou od 4,7 %.

Hodí se jak pro výměnu nevyhovujícího kotle na tuhá paliva, tak na menší rekonstrukce a úpravy bydlení, například zateplení fasády, výměnu oken nebo pořízení alternativního zdroje vytápění. Až do výše 500 tisíc korun jej lze získat bez zajištění.

Přehled termínů a změn v provozu kotlů na tuhá paliva

Září 2012 – Začíná platit nový zákon o ochraně ovzduší
Leden 2014 – Končí prodej kotlů na tuhá paliva splňujících podmínky první a druhé emisní třídy
Prosinec 2016 – Všechny kotle musí projít autorizovanou revizí
Leden 2017 – Počínaje tímto datem jsou majitelé povinni na vyžádání obecního úřadu předložit doklad o revizi kotle na tuhá paliva. Hrozí pokuta až 20 tisíc korun
Leden 2018 – Ukončení prodeje kotlů na tuhá paliva třetí emisní třídy
Září 2022 – Nejzazší termín pro ukončení topení v kotlích, které nesplňují podmínky alespoň třetí emisní třídy. Hrozí pokuta až 50 tisíc korun

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

 

Chcete-li zjistit, jaká půjčka je pro Vás nejvýhodnější, využijte kalkulačku zde.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

gupa: Parazit stát nejprve nahučká...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »