Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky

14.9.2012 | PR článek | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 1 |

Hypotéky a úvěry ze stavebního spoření určitě patří k těm komplikovanějším z finančních produktů a navíc jen málokdo z nás je sjednává víckrát než jednou, dvakrát za život. Přitom u hypotéky ručíte nemovitostí, na kterou si půjčujete, takže v případě nesplácení můžete přijít třeba o střechu nad hlavou. Proto se rozhodně vyplatí věnovat tomu dostatek času a klidně i využít služeb profesionálního hypotečního poradce.

Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky - foto, Hyperbydleni.cz

Informace v letácích nestačí

Při zvažování hypotéky rozhodně nestačí řídit se lákavými nabídkami v informačních brožurách. Každá banka má své specifické podmínky a při jejich bližším prostudování můžete například zjistit, že právě ona výhodná varianta, která vás v letáku tak zaujala, se vás ve skutečnosti netýká a museli byste přistoupit na vyšší úrokovou sazbu.

Úroková sazba není vše

Jako první vás nejspíš zaujme výše úroku. Je ale potřeba mít na paměti, že úroková sazba není zdaleka jediným směrodatným kritériem. Téměř vždy smlouva obsahuje ještě další podmínky a poplatky (např. založení běžného účtu a s tím související poplatky za jeho vedení), které by vás mohly později nepříjemně překvapit.
Na druhou stranu řada bank dnes poskytuje zájemcům poměrně zajímavé dodatečné služby, o které je škoda se kvůli nevědomosti nepřihlásit. Patří sem zejména neoblíbené vyřizování na úřadech, obstarání výpisu z katastru nemovitostí či zajištění kvalitního odhadce ceny nemovitosti. Vždy se také hodí mít možnost předčasného splacení úvěru bez dodatečných poplatků. Nikdy nevíte, kdy třeba nečekaně přijdete k penězům.

 

Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky, fotka

 

Nejdřív hypotéka, pak kupní smlouva

Vždy se vyplatí nejprve se dobře ujistit, že na hypotéku v potřebné výši skutečně dosáhnete, a pak teprve uzavřít rezervační smlouvu na nemovitost. Není problém přijít do banky s nepodepsanou kupní smlouvou a začít vyřizovat úvěr. V opačném případě by se vám ale mohlo stát, že hypotéku nezískáte a realitní kancelář po vás bude vyžadovat penále za zrušení obchodu.

 

Na co si dát pozor při sjednávání hypotéky, fotka

Důležitá je doba fixace

Fixace představuje období, během kterého banka garantuje neměnnou úrokovou sazbu. Po tuto dobu máte tedy zaručenou stabilní výši splátek, což může být výhodné, ale pouze za předpokladu, že se nerozhodnete pro předčasné splacení úvěru před koncem fixace. Takovéto mimořádné splátky si totiž banky nechávají draze zaplatit. Z toho vyplývá, že plánujete-li úvěr nebo jeho významnou část rychle umořit, očekáváte pokles úrokových sazeb nebo se chystáte brzy přejít k jiné bance, má smysl volit co nejkratší fixaci a naopak.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

ladac: Děkuji za informace....< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »