Úsporu na daních lidé nevyužívají

14.3.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Možnost snížení základu daně z příjmů fyzických osob o pojistné zaplacené na soukromé životní pojištění je součástí zákona o daních z příjmů již od roku 2001 a pomalu, ale jistě se dostává do povědomí veřejnosti a lze konstatovat, že je aktivně využívána stále širším okruhem poplatníků.

Úsporu na daních lidé nevyužívají - foto, Hyperbydleni.cz

Maximální částka, kterou lze od základu daně odečíst za zdaňovací období, zůstává v zákoně stále ve stále nezměněné výši 12 000 Kč, což při současných daňových sazbách představuje pro poplatníka maximální roční úsporu 1800 Kč.

Je třeba mít na paměti všechny podmínky pro odpočet daní

Je však nutné si uvědomit, že zákonnou definici soukromého životního pojištění splňuje jen pojištění pro případ dožití, smrti nebo dožití nebo důchodové pojištění a navíc zákon požaduje, aby pojistná smlouva byla uzavřena alespoň na dobu 5 let, a musí končit nejdříve v roce, kdy se pojištěný dožije 60 let, a pojistník si musí uzavřít smlouvu ve svůj vlastní prospěch (je pojistníkem i pojištěným). Pokud jsou v pojistné smlouvě současně se soukromým životním pojištěním sjednána například i úrazová pojištění, může pojišťovna při splnění ostatních zákonných podmínek vystavit daňové potvrzení jen na část pojistníkem zaplaceného pojistného, které odpovídá právě pojistnému na soukromé životní pojištění. Nicméně částka, o kterou může být základ daně z titulu soukromého životního pojištění snížen, může být dosažena i z více pojistných smluv, a to až do výše uvedené částky 12 000 Kč.

U ČSOB Pojišťovny klienti ušetří na daních 220 milionů korun

Téměř 220 mil. Kč ušetří na daních klienti ČSOB Pojišťovny, kteří mají sjednané soukromé životní pojištění. ČSOB Pojišťovna jim v uplynulých dnech rozeslala potvrzení o výši zaplaceného pojistného, na jehož základě mohou uplatnit nárok na snížení daně z příjmu za rok 2012. Celkem ČSOB Pojišťovna vystavila svým klientům více než 300 tisíc potvrzení, při plném využití odpočtu může klient ročně ušetřit na daních až 1 800 Kč. Jelikož ale ne všichni klienti využívají plnou částku, činí tato suma v průměru u ČSOB Pojišťovny 716 Kč.

„Často se stává, že klienti nevyužívají, ať již z důvodu finančních, tak neznalosti, možnost ušetřit na daních v maximální míře. Naši klienti by v případě maximálního čerpání tohoto daňového zvýhodnění mohli dohromady ušetřit o 520 mil. Kč ročně více, tzn. více než 740 mil. Kč,“ uvedl ředitel produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny Vladimír Dvořák.

ČSOB Pojišťovna aktuálně spravuje přibližně půl milionu smluv životního pojištění. „Podmínky pro daňový odpočet splňuje přibližně 80 % z nich. Z tohoto pohledu se tedy jedná o populární benefit a je fakt, že podíl klientů s nárokem na snížení daňového základu každoročně roste. Této možnosti však využívají nedostatečně,“ dodal Vladimír Dvořák z ČSOB Pojišťovny.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké pojištění je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Úsporu na daních lidé nevyužívají zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »