Namísto nákupu nových lidé nemovitosti rekonstruují

15.4.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Současné období recese je spojené s vyšší mírou šetření českých domácností. Přesto je stále nemálo těch, kteří se rozhodli pro rekonstrukci svých domů či bytů. Necelá čtvrtina lidí, přesně 23 %, totiž v posledním roce provedla aspoň dílčí rekonstrukci svého obydlí. Mohou za to zejména přetrvávající vysoké ceny bytů, které neklesly ani v důsledku přetrvávající krize. Údaje vyplynuly z průzkumu pro Home Credit z února tohoto roku.

Namísto nákupu nových lidé nemovitosti rekonstruují - foto, Hyperbydleni.cz

Nejde vždy jen o rozsáhlé rekonstrukce, kdy se přestavuje celý byt. Lidé často investují do bydlení postupně, po malých etapách, jen výjimečně se rozhodnou zrekonstruovat celý dům nebo byt najednou formou „velkého třesku“. Zpravidla bývá jednou z prvních etap výměna oken nebo oprava bytového jádra, případně nová kuchyně. „Takové rekonstrukce se pohybují svou cenou v řádu desítek tisíc korun, mnohdy přesáhnou i hranici sto tisíc. Cena jednoho nového okna se pohybuje od pěti tisíc výše, kvalitní vchodové dveře mohou stát i dvojnásobek,“ říká Michal Kozub z Home Creditu k cenám rekonstrukcí nemovitostí.

Třetina lidí financuje rekonstrukci bytu z úvěru

Ne každý však může takovou rekonstrukci ihned hradit z vlastních úspor, a tak více než třetina lidí, kteří rekonstruovali, financovala rekonstrukci nějakou formou úvěru. „Využít úvěr pro rekonstrukci bytu je rozhodně jednou z nejvhodnějších forem, na co úvěr použít. Opravený byt nebo dům má dlouhou životnost, a člověk hlavně zhodnocuje vlastní majetek. Investovat peníze do vlastní nemovitosti – ať už bytu, nebo domu, se v současnosti vyplatí. Na straně spotřebitele je i krize stavebnictví, kdy si firmy nemohou příliš diktovat cenu,“ hodnotí takové rozhodnutí Kozub. V oblasti rekonstrukcí jsou nejaktivnější lidé ve středním věku, mezi 30 a 44 lety. Ti mají již částečně našetřeno, protože pracují už delší dobu. Tyto úspory pak často kombinují s úvěrem, aby mohli financovat celou rekonstrukci. Nejaktivnější jsou v tomto lidé z menších měst a vesnic (28 % z dotázaných), kteří investují hlavně do svých domů, kde bydlí s celou rodinou.

Rekonstrukce většinou nestačí. Chceme i nový nábytek

Druhou nejvýznamnější oblastí, do které lidé v poslední době investovali, bylo podle průzkumu Home Creditu vybavení nábytkem. Za poslední rok si koupilo nové vybavení domácnosti 35 % lidí, necelá jedna pětina z nich ho financovala formou úvěru. Oblíbenou formou placení jsou v tomto směru kreditní karty, které mají mezi svými partnery velké obchodní domy s nábytkem. Proto při placení lidé mohou dostat jednorázově slevy i několik procent. Nejaktivnější byli hlavně lidé mladé generace do třiceti let. Novým nábytkem vybavilo v posledním roce své domácnosti 43 % z nich. Často jsou to mladí, kteří poprvé opouštějí své domovy u rodičů, osamostatňují se, a proto potřebují vybavit svůj nový byt, i když třeba jen podnájem.

Nejvíce však Češi obnovují v domácnosti techniku – bílou i elektro

Většina lidí za poslední rok investovala aspoň jednou do nákupu elektroniky. Ta je typickým spotřebním zbožím, které lidé kupují pravidelně, a proto nepřekvapí, že do takového nákupu se pustilo 61 % dotázaných. Věcí, které lidé nakupovali, je obrovské spektrum. Od bílé techniky, přes elektroniku a výpočetní techniku. „Dnes je běžné, že lidé po dvou či třech letech vyměňují své mobilní telefony za novější, stylovější. Inovace a zlepšení přicházejí každý měsíc a ženou kupředu prodeje elektroniky. Před několika lety si jen málokdo dovedl představit, že budeme mobilem nonstop připojení k internetu nebo že televize budou mít tloušťku jen pár centimetrů. Touha mnoha lidí vlastnit nejnovější technologické novinky je překvapivě velká,“ dodává Kozub.

Také elektroniku jsou lidé ochotní financovat úvěrem. Až 22 % dotázaných využilo pro její nákup nějakou formu úvěru včetně kreditních karet, přes které při nákupech dosáhnou na výrazné slevy u partnerských prodejců.

Průzkum pro Home Credit provedla společnost STEM/MARK na reprezentativním vzorku populace 18 – 65 let metodou online šetření na panelu dotazovaných. Celkový počet oslovených byl 1003.

Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaký spotřebitelský úvěr je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Namísto nákupu nových lidé nemovitosti rekonstruují zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »