Úspory českých domácností rostou

2.5.2013 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Úspory českých domácností oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku opět narostly. Podle dlouhodobého průzkumu ING Bank Svět spoření je trend zvyšujících se úspor sice pozvolný, ale stabilní. Průměrná česká domácnost by tak v prvním čtvrtletí 2013, v případě, že by přišla o všechny příjmy, dokázala vydržet se svou finanční rezervou tři měsíce a tři dny. To je sice o pouhé tři dny déle než v posledním čtvrtletí 2012, ale téměř o měsíc více než ve stejném období roku 2012.

Úspory českých domácností rostou - foto, Hyperbydleni.cz

Domácnosti jsou také schopny spořit více než v předcházejících měsících. Pokud by chtěly, dokázaly by odložit stranou až 25 % svých příjmů. Průměrná výše úspor české domácnosti činila v prvním čtvrtletí roku 2013 110 905 korun, průměrné měsíční příjmy 29 582 korun a průměrné pravidelné výdaje 23 603 korun na jednu domácnost ve stejném období.

Češi jsou spořivý národ, nejvíce spoří vysokoškoláci

„I přes čím dál častější pobídky ekonomů a politiků k většímu utrácení jsou obavy českých domácností z budoucnosti a jejich spořicí návyky stále silné. Jak potvrzují naše průzkumy, jsme spořivý národ a úspory českých domácností pomalu, ale jistě rostou. V krátkodobém horizontu je posun jen několikadenní, pozitivní je však výsledek meziročního srovnání. Na začátku roku 2012 měly české domácnosti naspořenu částku, se kterou by pokryly výpadek příjmů po dobu téměř o měsíc kratší, než tomu bylo na začátku letošního roku,“ komentuje výsledky průzkumu Libor Vaníček, ředitel retailové části ING Bank.

Neměnná je situace z pohledu vzdělání. Nejdéle, více než čtyři a půl měsíce, by se svými úsporami vydrželi vysokoškoláci. Naproti tomu lidé se základním vzděláním by z nich pokryli výpadek příjmů jen po dobu dvou měsíců.

Graf č. 1 – ING Bank Index úspor domácností

Úspory českých domácností rostou, fotka

Zdroj: ING Bank

Pozitivní posun vykázala také další ze sledovaných oblastí, potenciál spoření. Příjmy českých domácností v prvním čtvrtletí převyšovaly jejich pravidelné výdaje v průměru o 25 %, což je o dvě procenta více než v předchozím období. Právě 25 % příjmů by tedy byly domácnosti schopné uspořit, pokud by chtěly. Nejvyšší spořicí potenciál mají, díky vyšším příjmům, domácnosti se zastoupením vysokoškolsky vzdělaných osob.

Graf č. 2 – ING Bank Potenciál spoření – detailní data

Úspory českých domácností rostou, fotka

Zdroj: ING Bank

ING Bank Svět spoření je dlouhodobý projekt společnosti ING Bank ČR. Jedná se o studii, která ukazuje výši disponibilních úspor a finanční situaci domácností a jejich vývoj. První sběr dat proběhl v prosinci 2011 prostřednictvím on-line dotazování.

Disponibilními úsporami jsou pak myšleny dostupné finance v hotovosti, na běžných, spořicích nebo termínovaných účtech, finanční rezervy v akciích, dluhopisech nebo podílových fondech. Do disponibilní rezervy není započítáno stavební spoření.

Průzkum ING Bank ČR je dlouhodobým on-line dotazováním na reprezentativním vzorku populace. Prezentovaná data jsou za období leden až březen 2013. Dotazování se účastnilo 1500 respondentů z Čech a Moravy ve věku 18–60 let. Průzkum realizovala agentura TNS AISA.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li si prohlédnout přehled všech spořicích účtů,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Úspory českých domácností rostou zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »