Když vás zaskočí nečekaný výdaj

30.8.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Finanční odborníci jednohlasně doporučují, aby si každý ekonomicky aktivní člověk vytvořil finanční polštář ve výši tří až šesti měsíčních platů pro případ nečekaných výdajů. Většina domácností může o takové výši úspor jen snít. Naopak, polovina Čechů by těžko hledala peníze na nečekaný výdaj ve výši 15 tisíc korun. Někdy se stane, že nemáte ani korunu navíc, a přesto musíte zaplatit za něco, co nesnese odklad, třeba za opravu porouchané lednice. Pokud je rodinný rozpočet napjatý, nezbývá, než si dodatečné prostředky někde vypůjčit. Máte-li byť nízký, ale stabilní příjem, je situace řešitelná, počítejte však s tím, že si připlatíte.

Když vás zaskočí nečekaný výdaj - foto, Hyperbydleni.cz

Výdaje do 5 000 Kč
Čas od času se v domácnosti něco porouchá či rozbije. Žádný elektrospotřebič nevydrží navěky, je třeba sledovat jejich stav a v případě pochybností o funkčnosti začít šetřit na nový. S výdajem do 5 tisíc korun by si měla poradit každá domácnost. Pokud ne, jako první je dobré se obrátit na rodinu a přátele s prosbou o bezúročné zapůjčení požadované částky. Když není opravdu zbytí, připadá v úvahu půjčka před výplatou se splatností do jednoho měsíce. Půjčku s takto krátkou dobou splatnosti ale nehledejte v bankách, poskytují ji jen nebankovní instituce. Připravte se proto na poměrně vysoké úroky, za půjčených 5 tisíc budete muset následující měsíc zaplatit rovných 6 tisíc korun. „Sledovat RPSN u těchto krátkodobých půjček není rozhodující. Raději si zjistěte, kolik ve finále zaplatíte a kdy se k penězům reálně dostanete, nebo v hantýrce úvěrových smluv, kdy vám budou peníze uvolněny,“ říká Martin Špaček z portálu Sfinance.cz.

Zdroj

Výše půjčky

Celkem zaplatíte

Kolik času máte na splacení

Rodina, přátelé

5 000 Kč

5 000 Kč

Dle dohody

Via SMS – půjčka před výplatou

5 000 Kč

6 000 Kč

Do 30 dní

Zdroj: Sfinance.cz; v tabulce použita nejvýhodnější nabídka k 25. 8. 2013

Výdaje do 20 000 Kč
Nemáte našetřeno skoro nic, a přesto se vám porouchá auto, kterým jezdíte denně do práce. Co teď? Na tuto částku je již možno vybírat z bankovních i nebankovních půjček, případně si jako rezervu pořídit kreditní kartu, která je vhodná pro splacení celé částky v krátkém období (bezúročné období trvá až 55 dní, závisí na datu čerpání). Kreditní karta má navíc předschválený úvěrový limit, který vám ušetří cestu do banky.

Před pořízením kreditní karty odhadněte, kolik s ní budete platit a kde. Pokud platíte často, vyplatí se vám pořízení karty s bonusem, na kterou se vám vrátí část peněz z nákupu (např. Citi Life nabízí 2 % zpět). Tyto výhody porovnejte s měsíčním poplatkem za vedení karty, délkou bezúročného období (kdy můžete půjčenou částku bez poplatku splatit), výší úroků a sankcí za překročení limitu karty.

Zdroj

Výše půjčky

Podmínky

Celkem zaplatíte

Kolik času máte na splacení

Air Bank - banka

20 000 Kč

 

21 504 Kč

12 měsíčních splátek po 1792 Kč

Cetelem – nebankovní instituce

20 000 Kč

 

22 224 Kč

12 měsíčních splátek po 1852 Kč

Kreditní karta Citi Life

20 000 Kč

Půjčka splacena v bezúročném období

20 000 Kč

 20 000 Kč až do 55 dní

Kreditní karta Citi Life

20 000 Kč

Půjčka splacena po bezúročném období (56 dní a více)

22 692 Kč

12 měsíčních splátek po 1891 Kč

Zdroj: Sfinance.cz; v tabulce použita nejvýhodnější nabídka k 25. 8. 2013

Výdaje nad 20 000 Kč
Přestože máte připravenou malou rezervu, občas dojde k situacím, které jsou finančně nákladnější, třeba k uvedení vytopeného bytu do původního stavu, nebo k nákupu nového kotle. V případě havárie v bytě či domě si nejprve zjistěte, co vše pokrývá vaše pojistka. Může se jednat o část, ale třeba i o celou potřebnou částku. Pokud si stále musíte půjčit, můžete vybírat z široké nabídky úvěrových produktů. Banky mají sice přísnější podmínky, ale míra rizika, že s vámi bude banka jednat s nekalými úmysly je zde na rozdíl od nebankovních institucí nejnižší. „Nebankovní společnosti běžně poskytují půjčky i lidem se záznamem v registru dlužníků, důchodcům a ženám na mateřské dovolené, na oplátku očekávejte vysoké úroky a tvrdé sankce v případě problémů se splácením,“ varuje Špaček. Rozdíl v cenové nabídce nebankovních institucí může být velký, což dokazuje i následující srovnání.

Zdroj

Výše půjčky

Celkem zaplatíte

Kolik času máte na splacení

UniCredit Bank - banka

50 000 Kč

60 480Kč

36 měsíčních splátek po 1680 Kč

Cetelem – nebankovní instituce (nejlevnější nebankovní)

50 000 Kč

63 756 Kč

36 měsíčních splátek po 1771 Kč

Profi Credit –nebankovní instituce (nebankovní instituce poskytující půjčky i klientům se záznamem v registrech dlužníků)

50 000 Kč

119 052 Kč

36 měsíčních splátek po 3307 Kč

Zdroj: Sfinance.cz; v tabulce použita nejvýhodnější bankovní nabídka k 25.8.2013 a ukázka cenového rozpětí u nabídek nebankovních společností.

Přestože se s nečekaným výdajem musíte většinou vypořádat v období, kdy nemáte času nazbyt, vyplatí se nepřistoupit na první návrh, ale jednotlivé nabídky mezi sebou porovnat. Nabídky bank i nebankovních institucí se během roku mění, probíhají různé akce, slevy. Je výhodné informovat se o aktuálních podmínkách půjčky. Není třeba nikam chodit, půjčka se dá sjednat i on-line přes internetový srovnávač cen, který sleduje nejvýhodnější nabídky na trhu.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké půjčky jsou pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Když vás zaskočí nečekaný výdaj zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »