Mladí lidé nepřeceňují své síly, do bydlení investují rozumně

30.9.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Ukončili školu a mají po posledních prázdninách. S nástupem do práce vyvstává pro mnoho mladých lidí také otázka vlastního bydlení. Jak ukázala data Hypoteční banky, lidé do dvaceti pěti let neutrácejí horentní sumy. Raději se při pořízení prvního vlastního hnízda soustředí na koupi levnějšího startovacího bydlení za částku, kterou si mohou dovolit splácet.

Mladí lidé nepřeceňují své síly, do bydlení investují rozumně - foto, Hyperbydleni.cz

Bezdětný, svobodný, hlavu složí do garsonky a úvěr si bere na třicet let. Takové jsou typické znaky člověka do dvaceti pěti let, který přichází žádat o hypotéku. Z dat Hypoteční banky vyplývá, že největší zájem je v této kategorii žadatelů o úvěry do výše jednoho milionu korun (více než 30 % žadatelů). O úvěr v rozmezí 500 tisíc korun až 1,5 milionu přitom žádají téměř dvě třetiny z nich, na rozdíl od starších lidí, u nichž převažuje zájem o vyšší úvěry (nejčastěji od dvou do pěti milionů).

„Zájem o menší, levnější bydlení nám potvrzuje průměrná výše hypotéky, která se u mladých žadatelů pohybuje kolem 1,3 milionu. Je tedy významně nižší než u lidí starších 25 let,“ říká Jiří Ochec, ředitel marketingových analýz Hypoteční banky. „Ti si naopak průměrně půjčují 1,7 milionu korun,“ konstatuje.

Byty před rodinnými domy vedou

Liší se i účel, za kterým si mladí lidé úvěr pořizují. Zatímco více než 70 % z nich si pořizuje na hypoteční úvěr vlastní nemovitost, jen v 7 % slouží částka k refinancování předchozího úvěru a pouze 9 % z nich chce své budoucí bydlení stavět. Nejvíce se přitom lidé do 25 let zajímají o investování do bytu (polovina z nich), výrazně méně investují do rodinných domů (46 % ve srovnání s ostatními, kteří si hypotéku na dům pořizují v 55 %).

Jak se v průzkumu ukázalo, mají také mladí žadatelé významně nižší příjem. Jeho průměrná výše činí 20 tisíc korun, na rozdíl od celkového průměru žadatelů, který dosahuje 32 tisíc.

V kurzu jsou delší splatnosti a menší podíl vlastních peněz

Protože mladí lidé ve více než polovině případů žádají o úvěr sami, bez spolužadatele, mají často zájem o co nejnižší splátky. Těch dosahují delšími dobami splácení hypotečního úvěru.

Mladí lidé, kteří si vlastní bydlení pořizují krátce po nástupu do práce, si také ještě nestihli vytvořit dostatečné úspory, aby mohli nemovitost financovat větší měrou z vlastních zdrojů. Proto u nich převažuje zájem o úvěry, které pokryjí větší část pořizovací ceny bydlení.

Nejvíce se soustředí na produkty s poměrem úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti do 85 % a do 100 %. Průměrně z úvěru zaplatí 82 % hodnoty nemovitosti.

„Zatímco ostatní ukazatele se u skupiny mladých lidí více či méně liší, zjistili jsme, že u doby fixace se chovají stejně jako ostatní žadatelé,“ uvádí Jiří Ochec. „Více než polovina hypotečních úvěrů má fixaci na pět let. Využívaná je i v červnu zavedená sedmiletá fixace,“ doplnil.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké hypotéky jsou pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Mladí lidé nepřeceňují své síly, do bydlení investují rozumně zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »