Cesta k vysněnému bydlení: Co byste měli vědět, než si vezmete hypotéku?

1.3.2017 | Redakce | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Někdo touží po pohádkovém horském srubu, kde se bude moci v teplých ponožkách choulit u krbu a usrkávat čaj nebo horkou čokoládu, někdo zase po do detailu vyladěné moderní vile s bazénem a zahradou, na které bude pořádat party a grilovat s přáteli, a někomu by stačil obyčejný byt na sídlišti. Jak dlouhá a trnitá cesta vede ke splnění snů o vlastním domově? Co byste měli vědět, než se po ní vydáte? A na co si dát pozor?

Cesta k vysněnému bydlení: Co byste měli vědět, než si vezmete hypotéku? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jelikož se ceny nemovitostí aktuálně pohybují kdesi v nebeských výšinách, lidé pořízení vlastního bytu či domu často odkládají na dobu neurčitou a raději se spokojí s bydlením v pronájmu. Najde se ale i spousta takových, kteří, i když nemají dostatek finančních prostředků, se svých snů o vlastním bydlení nechtějí tak lehce vzdát. Proto se rozhodnou zažádat o poskytnutí hypotéky, pomocí které chtějí svůj vybraný byt či dům financovat. Patříte k nim? Máme pro vás pár tipů.

Jak se zorientovat na trhu a zvolit správně?

Vyznat se na finanční trhu a vybrat z desítek úvěrů ten, který vás vyjde nejvýhodněji, je hotové umění. Kdybyste měli obejít všechny banky, abyste získali porovnání, nedělali byste alespoň měsíc nic jiného a navíc by vám pátrání přidalo pár vrásek na čele. Nekonečné čekání na pobočkách a komunikace s úředníky, kteří zpravidla mluví jakousi nesrozumitelnou bankovštinou, což vyjde asi stejně, jako kdyby vám to vysvětlovali čínsky, je nesmírně unavující.  

Doporučujeme si proto nejdříve porovnat nabídky úvěrů online a z pohodlí domova pomocí jedné z internetových hypotečních kalkulaček. Jen zadáte základní parametry úvěru a během chviličky vám kalkulačka vyhledá nabídky, které přesně vyhovují vašim potřebám, a přehledně je srovná dle výhodnosti. Vy si pak můžete všechny v klidu prostudovat a do detailu se seznámit s jejich parametry i podmínkami. Pak můžete obejít jen ty banky, jejichž produkty vám připadaly nejsympatičtější.    

Jsou vaše sny nákladnější?

Klasická hypotéka se běžně sjednává za účelem koupě, výstavby či rekonstrukce nemovitosti. Ne tak americká hypotéka. Ta představuje úvěr, u kterého po vás banka nepožaduje doložení účelu, tím vám ubude spousta papírování. Pro své široké využití se řadí mezi oblíbené finanční produkty. To ovšem neznamená, že ji nemůžete použít pro financování vašeho bydlení. Ba naopak, někomu se to vyplatí více.

Největší výhodou americké hypotéky je, že můžete zažádat o mnohonásobně vyšší částku než u běžného hypotečního úvěru. Banky obvykle nabízejí půjčku do 70 % hodnoty zastavené nemovitosti, horní hranice bývá 5 000 000 Kč. Úvěr lze povětšinou také kdykoliv předčasně splatit, a to bez jakékoliv sankce.

Nakonec 3 rady nad zlato:  

  1. Nenechte se ovlivnit ultranízkou úrokovou sazbou, spíše sledujte výši RPSN. Pod touto tajemnou zkratkou se totiž ukrývají všechny náklady spojené s úvěrem. Paradoxně vás totiž může hypotéka s nižším úrokem nakonec vyjít hůř než ta s vyšším.  

  2. Zařiďte si pojištění schopnosti splácet. Že máte teď skvělou práci, na účet vám každý měsíc chodí desetitisíce, a o to jestli dáte za oběd 90 nebo 150 korun, se nestaráte, neznamená, že to tak bude i za deset let. Nikdy nevíte, co se může stát, a proto je lepší kalkulovat s nejhorším.

  3. Všímejte si i aktuálních akcí. Banky se předhánějí v získávání klientů: aby je ulovily, kolikrát dokážou služby výrazně zlevnit, prominout splátky nebo je v průběhu splácení snížit.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 1

Diskuze

Článek Cesta k vysněnému bydlení: Co byste měli vědět, než si vezmete hypotéku? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »