Hypotéky budou dražší 1. část

4.9.2007 | Jiří Hájek | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Nový rekord si připsaly hypoteční banky. V měsíci červnu totiž uzavřely tolik hypoték jako nikdy předtím. Jedenáct bank, které poskytují údaje médiím, sjednalo v červnu celkem 10 787 hypotečních úvěrů v objemu 18,7 miliard korun.

Hypotéky  budou dražší  1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Což je o tři miliardy více než v květnu. Narostla i průměrná výše nově sjednávaných hypoték. Ta nyní sáhá k 1,735 milionu korun. A to přesto, že se úrokové sazby během června zvýšily, a to až o půl procenta u jednotlivých fixací. Zájemce o vlastní bydlení to očividně neodradilo. Tuzemské banky pokračují ve zvyšování úročení u hypoték. Od začátku roku se u pětiletých fixací zvedly minimální sazby zhruba o 1 procentní bod a pohybují se kolem 5%. Současný růst je tažen především strmým růstem sazeb na mezibankovním trhu, který je významným zdrojem financování hypoték ze strany bank. trh pak tento pohyb pouze reflektuje. Podle analytiků bude strmé zvyšování sazeb dále pokračovat.

Máme i pro důchodce


Hypotéky jsou stále dostupné, banky je vyřizují i na počkání, a pokud si to žadatel přeje, nezkoumají ani výši jeho příjmů. V českých bankách dnes mohou získat hypotéku i důchodci. Scénář, který byl ještě před několika lety nemyslitelný, je stále běžnější.Podle aktuálního průzkumu Hypoteční banky a České spořitelny je důvodem zájmu seniorů o hypotéky pozdější odchod lidí do důchodu, snaha zajistit si na stáří vlastní bydlení a stále mírnější požadavky na věk klienta. Banky i proto zvyšují až na sedmdesát let věk, do kdy mohou klienti splácet úvěr. Loni si podle údajů českých bank vzalo hypoteční úvěry několik tisíc padesátníků a šedesátníků. Většina z těchto zájemců investuje do postavení nebo rekonstrukce rodinného domu nebo chalupy. Výjimkou ale nejsou ani žadatelé o úvěr na nákup bytu nebo bytového vybavení. Podle Pavla Kühna z úseku hypotečního bankovnictví České spořitelny jsou hlavním hybatelem nového trendu snížené požadavky na věk žadatele ze strany finančních ústavů.

Hypotéky  budou dražší  1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Splátky i v penzi


Donedávna většina bank požadovala, aby byla půjčka splacena nejpozději do pětašedesáti let věku žadatele. Dnes už však v řadě případů postačí splatit půjčku do sedmdesáti let věku, nebo i později. Běžné ale také je, že lidé předdůchodového nebo důchodového věku splácejí úvěr společně se svými potomky nebo jinými dědici. Po padesátiletém člověku, který si chce v bance vzít hypotéku s dobou splatnosti pětadvacet nebo třicet let, bude totiž banka obvykle požadovat, aby měl spoludlužníka. Tomu nesmí být více než pětatřicet let. Banky se tímto způsobem zajišťují, že v případě, že starší člověk v průběhu splácení půjčky onemocní nebo zemře, převezmou úvěr jeho dědicové. Pozitivní náladu zvyšuje celkový růst ekonomiky, rekordně nízká nezaměstnanost a růst reálných příjmů, což způsobuje, že lidé mohou více utrácet a nebojí se zadlužovat. To všechno pak zpětně samozřejmě působí na ceny bytů, domů a pozemků, které rostou. Česká národní banka již vyslovila obavu, zda je tento nárůst cen přirozený a zda na trzích nemovitostí nemůže podpořit vznik cenové ‘bubliny’.

Hypotéky  budou dražší  1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Nafouknutý Sever


Zajímavá situace je v severních Čechách, kde se ceny nemovitostí ovlivňuje vysoká nezaměstnanost. Zájemci si zde mohou pořídit byt již v rozmezí od 200 tisíc na okraji města. do jednoho milionu. I zde platí, že poptávka výrazně převyšuje nabídku. Týká se to zejména cihlových bytů či rodinných domů, poptávka po bydlení v panelových domech naopak spíše stagnuje. Zároveň v řadě oblastí vzniká nová bytová výstavba. Například na Mostecku se ceny těchto nových bytů pohybují relativně vysoko. I přestože jsou drahé, jsou do nich lidé ochotni investovat (byt 1+1 900 000 Kč, 5+1 až 4 miliony Kč). Obecně je největší zájem o rodinné domy do 2 milionů korun. Pokud se takový objeví v nabídce realitních kanceláří, obvykle je ihned prodán. Stejně jako v ostatních regionech ČR i zde lidé více investují do bydlení – často s pomocí hypoték.


text: Jiří Hájek

foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 12

Diskuze

Článek Hypotéky budou dražší 1. část zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »