Nepadejte do registru

20.11.2007 | Martin Kubát | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

Přestože úvěrový registr nemá být nástrojem, který by omezoval poskytování bankovních služeb veřejnosti opak bývá někdy smutnou pravdou. Databáze, které by vám mohli velmi ztížit vaši cestu za hypotékou existují v České republice celkem čtyři. Nazývají se: CBCB - Bankovní registr klientských informací, NRKI – Nebankovní registr klientských informací, SOLUS - Registr splátkových firem a mobilních operátorů a nakonec CEDR - Registr neplatících firem a podnikatelů.

Nepadejte do registru - foto, Hyperbydleni.cz

 

Jakmile se stanete dlužníkem, tedy osoba, která včas neuhradila svůj závazek a jevíte se pro věřitele jako problémová a nebonitní, počítejte s tím, že budete většinou automaticky zahrnuti do některého z registrů dlužníků. Bankovní registr je na naší bankovní scéně již zaběhnutý nástroj, který využívají téměř všechny banky v České republice. Postupně se nyní však rozbíhá i takzvaný nebankovní registr, do kterého se zapojuje čím dál více společností. Vysoké splátky leasingu, či jiných půjček vám tak mohou v budoucnu zabránit úspěšně získat půjčku či hypotéku. Podobně jako v případě bankovních registrů eviduje pozitivní i negativní historii svých klientů i Nebankovní registr klientských informací, kde se shromažďují údaje o klientech leasingových firem (fyzických i právnických osobách) po čtyři roky od ukončení smlouvy. Registr založilo osm nejvýznamnějších hráčů na poli leasingu a splátkového prodeje. Před koncem roku 2006 se jejich počet rozšířil na deset. Členskými společnostmi těchto dvou registrů je již nyní pokryto celkem 95 % bankovního, 90 % leasingového a 50 % splátkového trhu.


Světlo na dlužníky

Dalším registrem dlužníků je Solus (Sdružení na Ochranu Leasingu a Úvěrů Spotřebitelům), který eviduje pouze neplatící klienty (tedy jen negativní historii) o klientech splátkových firem, některých bank a všech mobilních operátorů (opět jde o fyzické i právnické osoby) po dobu tří let. Solus a NRKI mají jedno společné. Narozdíl od předchozích klient musí se zařazením do nich a i se zveřejněním svých údajů vyslovit souhlas. Ten je nutný i při případné výměně informací mezi registry, ale finančníci to mají ošetřené, tato podmínka je součástí smluv prakticky všech firem sdružených v SOLUS. Klient musí také souhlasit s tím, že se firma do registru na jeho záznam podívá. Ten zase bývá podmínkou poskytnutí nové služby od dané společnosti. K údajům v SOLUS se nemůže dostat nikdo jiný, než členové sdružení. Dlužník si svůj záznam může přečíst také. Musí ovšem poslat žádost o výpis a zaplatit za něj 119 korun. Registr je dostupný on-line a počet dotazů od členských firem přesáhl na konci května hranici pěti milionů. Při rozhodování o poskytnutí služby je pro dotazující se společnost cennou informací fakt, že žadatel o služby neplní své smluvní závazky u jiné členské společnosti, ať už se jedná o spotřebitelský úvěr nebo fakturu za služby elektronických komunikací.

Kdo se bojí CERDu

Dále existují různé databáze, které provozují specializované firmy za úplatu. Mezi přední databáze dlužníků v ČR patří CERD (Centrální registr dlužníků). Podle jejího provozovatele se jedná o největší databází dlužníků v ČR, která je veřejně přístupná. Jejím úkolem je maximální shromaždování negativních informací o firmách nebo fyzických osobách, které dlouhodobě neplní své závazky. Jde o informační systém, který umožňuje vyhledávat nesplacené závazky ekonomických subjektů registrovaných v České republice. Zprostředkovává zobrazení údajů vedených v jednotlivých registrech, ze kterých čerpá data. Jste-li o hypotéku žádající podnikatel, vaše šance zvýší takzvaný Výpis o bezdlužnosti, který můžete pomoci internetu pořídit pouze za 150 korun. Po zaplacení je ihned připraven v administraci k vygenerování a k tisku, opatřen bezpečnostními prvky chránícími jeho zneužití.


Kdo ví, vyhrává

Jak na to jste v ostatních registrech lze zjistit také. V případě Bankovního registru lze žádost o výpis osobních údajů podat prostřednictvím elektronické pošty na adrese [email protected] Jeho klientské centrum přijímá elektronická podání žádostí o výpis osobních údajů podepsaná pomocí elektronického podpisu s kvalifikovaným certifikátem vydaným akreditovaným poskytovatelem certifikačních služeb. Na stránkách pak naleznete i veřejný certifikát Klientského centra pro zašifrování formuláře zasílaného e-mailem spolu s popisem.Cena za výpis z registrů sice není nijak závratná. Připravte si stokorunu na každý výpis. Doručen vám bude do 30 dnů od podání žádosti. Jestliže výpis budete potřebovat urgentně tedy do 24 hodin nebo na počkání, ještě si sto korun a popřípadě i expresní doručení připlatíte.Past půjček

Pokud se v registru dlužníků ocitnete a z toho důvodu již nedosáhnete na hypotéku, je jedinou pomocí si vzít na nákup nemovitosti jinou půjčku. Ale dejte pozor, rozhodnete-li se využít půjčku, doporučujeme zvolit formu půjček v tomto pořadí - bankovní půjčky, půjčky on-line, nebankovní půjčky a půjčky bez potvrzení o příjmu. Jako poslední zoufalou variantu, kterou vám skoro ani nedoporučujeme je vzít si rizikové půjčky na směnku. Půjčky on-line se díky rozvoji internetu v ČR stávají stále více populárnější formou půjčování peněz. Obrovskou výhodou je rychlost a pohodlnost vyřízení formalit z domu. Většina bank má na svých stránkách On-Line žádost o poskytnutí půjčky, takže srovnání nabídek je otázkou pár minut. Nebankovní půjčky patří mezi rizikovější formu půjček s vyšší úrokovou sazbou. Kritéria pro jejich získání jsou mnohem mírnější než v bankovním sektoru, který požaduje větší záruky a dokladování. Nebankovní se nazývají proto, že jsou poskytovány společnostmi mimo bankovní sektor. Finance které nebankovní společnosti půjčují pocházejí z mimobankovních, tedy soukromých nebo firemních zdrojů. Půjčky bez potvrzení o příjmu jsou určeny pro nezaměstnané a maminky na mateřské dovolené, které nemohou doložit výši svých příjmů, což vyžaduje většina bank. Pro nebankovní společnosti je důležitá schopnost půjčky splácet a možnosti ručení. Jedná se o rizikovější formu půjček obvykle s vyšší úrokovou sazbou a RPSN. Ručení u takovýchto půjček bývá nemovitostmi, směnkou, nebo jinými movitými věcmi.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Článek Nepadejte do registru zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »