Plyn zase zdraží

10.3.2010 | Lucie Lukačíková | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 0 |

České domácnosti si zase budou muset o něco více připlatit. Od dubna znovu zdraží plyn, a to jak skupina RWE, tak i E.ON či Pražská plynárenská. Nárůst bude 2 až 2,9 procenta podle dodavatele, z kapes tedy budou muset Češi od druhého čtvrtletí vytáhnout řádově desetikoruny navíc.

Plyn zase zdraží - foto, Hyperbydleni.cz

RWE od 1. dubna opět zdraží

Zvyšování cen plynu pro domácnosti od společnosti RWE přijde už příští měsíc, a to konkrétně o 2,9%. Firma, která má na trhu s plynem zhruba 60 procentní podíl, zdůvodňuje plánované vyšší ceny růstem cen ropy a oslabením koruny vůči dolaru v poslední době. „Ve druhém čtvrtletí přijde mírný nárůst ceny plynu, ale v dubnu už spotřeba kvůli konci topné sezóny pomalu klesá. Důležité je, že jsme drželi ceny nízko během topné sezony,“ říká šéf společnosti Martin Herrmann.

Vůbec poprvé dochází ke stejnému pohybu ceny zemního plynu pro všechny zákazníky RWE z řad domácností v celém Česku. Skupina RWE totiž v prvním čtvrtletí tohoto roku sjednotila ceníky všech svých regionálních společností a změnu cen od 1. dubna tudíž oznamuje pouze jediným údajem. Naposledy změnila RWE ceny v lednu, kdy bez započítání vlivu vyšší daně z přidané hodnoty ceny plynu pro domácnosti v průměru klesly o 0,6 procenta.

Kolik u RWE připlatíte?

Kdo na plynu od RWE jen vaří, tomu se platby odhadem měsíčně navýší v průměru o dvě koruny. Kdo plyn používá i na ohřev vody, připlatí si 16 korun. Lidem, kteří plynem i topí, se útrata zvedne měsíčně téměř o 60 korun. V rodinném domku si připlatí téměř stokorunu.

E.ON zdraží o něco méně 

Společnost E.ON ČR, která na jihu Čech zajišťuje dodávky plynu pro zhruba 110 tisíc zákazníků, zvýší ceny zemního plynu pro druhé čtvrtletí v průměru o 2,8 procenta. To je v porovnání s RWE o desetinku příjemnější číslo pro všechny koncové odběratele.

Plyn zase zdraží - foto, Hyperbydleni.cz

Za pět uplynulých kvartálů jsme ceny snižovali, a teď už nemáme žádné další rezervy, které by nám umožnily ceny dál snižovat, nebo držet na nějaké nižší úrovni,“ uvedl mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Cena komodity podle něj vzrostla v průměru o 4,9 procenta. Naposledy E.ON ceny zvyšoval k 1. říjnu 2008. Pro domácnosti, které na plynu vaří, to podle mluvčího společnosti představuje měsíčně zvýšení cen řádově v korunách, pro ty, kteří plyn používají k vaření i k vytápění, jsou to řádově desetikoruny.

Pražská plynárenská hlásí nárůst o 2%

Pražská plynárenská, která zásobuje asi 440 tisíc zákazníků zejména v Praze, zvýší ceny plynu od dubna průměrně o dvě procenta. Od Pražské plynárenské bude plyn kvůli loňskému snižování cen meziročně ale stále o více než deset procent levnější. Domácnostem, které používají plyn na vaření a ohřev vody, stoupnou od dubna podle firmy měsíční náklady asi o 13 korun. Domácnosti, které plynem kromě vaření a ohřevu vody i topí, vydají za plyn měsíčně o zhruba 25 korun více.

Text a foto: Lucie Lukačíková / Living.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek Plyn zase zdraží zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »