Neviditelná ruka on-line trhu

9.4.2010 | Honzova Hypotéka.cz | Hypotéky, úvěry na bydlení | Komentářů 1 |

On-line žádosti o hypotéky tlačí úroky dolů.

Neviditelná ruka on-line trhu - foto, Hyperbydleni.cz

Březnové statistiky z trhu hypoték jasně naznačují, že se banky znovu odhodlaly snížit ceny hypoték. Vlastní bydlení se tak pro desetitisíce Čechů stává opět dostupnější. S nižší úrokovou sazbou přichází i znatelné zmírnění požadavků na bonitu, tedy příjmy klientů. Na prvním skutečně výrazném poklesu sazeb za poslední dva roky se podepsaly tři základní faktory.

V první řadě je stále zřetelnější nástup nových hráčů na hypotečním trhu, kteří hodlají konkurovat dosavadním lídrům trhu, především Hypoteční bance a České spořitelně.  Nejagresivnější je bezesporu UniCredit Bank, která spustila nový typ hypotéky, která začíná hluboko pod 4%. Za zmínku stojí i Modrá pyramida stavební spořitelna, která se již druhým rokem ve velkém koncentruje na refinancování starších hypoték za zvýhodněné sazby pod 5%.

Druhým důvodem poklesu sazeb je snaha velkých hráčů dohnat ztrátu z minulého roku, kdy byl propad v prodeji nových úvěrů mnohem horší, než banky očekávaly. A konečně třetím, neméně duležitým faktorem, byl boom on-line žádostí o hypotéku, kde jsou náklady výrazně nižší než na pobočce. Jen největší internetový hypoteční portál, honzovahypoteka.cz, zaznamenal více než tisíc nových zájemců. Oproti březnu 2009 tak počet on-line žádostí stoupnul na trojnásobek.

Jestli ekonomická krize v něčem změnila chování spotřebitelů, tak to bylo právě v hypotékách. Ještě před dvěma lety hledala většina Čechů řešení u své banky, případně u finančních poradců.  Snaha ušetřit každou korunu nyní přivedla žadatele na internet. Jasné a přehledné srovnání ušetřilo v mnoha případech nejen čas, ale i stovky korun měsíčně.

Neviditelná ruka on-line trhu - foto, Hyperbydleni.cz

Z průzkumu mezi tisícem čerstvých žadatelů o hypotéku vyplývá, že 86% z nich buď přímo našlo nebo srovnávalo nabídky hypoték on-line. Tento nový trend tak s určitostí vyvine tlak na poskytovatele hypoték, aby byli v nabídkách nejen levnější, ale především  transparentní.

Neviditelná ruka on-line trhu - foto, Hyperbydleni.cz

Pro ilustraci uveďme srovnání průměrné hypotéky uzavírané v ČR a hypotéky, kterou žadatelé získali on-line. Pokud jste žádali v březnu standardní cestou, Vaše sazba byla blízko 5,37%. U stejné hypotéky, pořízené ovšem on-line, byste se dostali o celých 0,30% níže a na splátce byste ušetřili při dvoumilionové hypotéce celých 354Kč měsíčně. A důvod? Internet je skutečně konkurenční místo. Nezáleží jestli jste v Praze nebo v Jeseníku, k dispozici máte 24 hodin denně všech 17 bank, velké hypoteční brokery i stovky poradců, kteří se o Vaši hypotéku rádi poperou.

Více informací naleznete na www.honzovahypoteka.czDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 5

Diskuze

Martina: Dobrý článek< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »