Novinka: byty musí mít energetický štítek

29.3.2012 | Monika Kovačková | Legislativa | Komentářů 4 |

Je zcela běžné, že se při nákupu spotřebičů či automobilu zajímáme o energetickou náročnost námi vybraného výrobku a že jeho zařazení do určité třídy energetické účinnosti velmi ovlivňuje náš konečný výběr. Tzv. energetické štítky nám snadno prozradí, zda naše volba je vhodnou investicí do budoucna a zda se nám náklady námi vydané časem vrátí. Správné rozhodnutí při nákupu může představovat nemalé finanční úspory v řádu tisíců i desetitisíců korun. Zdá se, že obdobnou informaci bychom měli očekávat hlavně tam, kam jde každý měsíc největší částka z našich financí – u bydlení.

Novinka: byty musí mít energetický štítek - foto, Hyperbydleni.cz

Pokud se chystáte na prodej či pronájem bytu nebo domu, bude od příštího roku opatření nemovitosti energetickým štítkem pravděpodobně povinností. Novela zákona o hospodaření energií chce zavést štítkovací povinnost především pro starší budovy, neboť u novostaveb je toto označení již samozřejmostí. Štítek tak rychle poskytne informaci, zda je objekt energeticky úsporný, tedy jak nákladné je především vytápění a osvětlení.

Novinka: byty musí mít energetický štítek, fotka


Štítkovací povinnost se stane opravdu praktickým „průvodcem“ pro ty, kteří si chtějí koupit nebo pronajmout byt či dům – jednoduše, už nebudou kupovat zajíce v pytli. Energetické štítkování se však může stát noční můrou pro majitele nemovitostí, a to především kvůli ceně štítku, který budou vydávat auditoři oprávněni ministerstvem průmyslu a obchodu. Cena energetického štítku totiž nebude pevně dána, ale bude stanovena pro každý konkrétní případ zvlášť, přičemž se může pohybovat od tisíce až po desetitisíce korun. Cena bude ovlivněna především komplikovaností stavby, tedy náročností ohodnocení a množstvím času, který auditor věnoval zhodnocení energetické kvality budovy. Ceny štítků bude také určovat poměr nabídky a poptávky po ocenění nemovitostí.

 

Novinka: byty musí mít energetický štítek, fotka


 To, že chystaná novelizace zákona přinese mnohé komplikace, je jisté již nyní. Mnoho majitelů nemovitostí předem varuje, že náklady spojené s koupí štítku ponesou jejich nájemníci. Někteří vlastníci objektů se k pořízení energetického štítku ani vůbec nechystají. V takovém případě se však u fyzických osob jedná o přestupek a u podnikatelů o správní delikt – oba dva případy budou trestány pokutou, jejíž výše zatím není určena.

 

Novinka: byty musí mít energetický štítek, fotka

 

Průkaz energetické náročnosti tak nemovitost (obdobně jako spotřebiče či automobily) zařadí do energetické třídy a pomůže při rozhodování o její koupi nebo pronájmu. Úspory v případě bytu nebo rodinného domu užívaného po desetiletí mohou snadno dosahovat statisíc korun.


Autor: Mgr. Monika KovačkováDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 3


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Honza: U bytů lze nahradit...< Odpovědět

Viktor: Našel jsem cenu za ten...< Odpovědět

Radek Kohoutek: Poctivý a slušný člověk by...< Odpovědět

miroslav: JE TO ZALOŽENÉ NA VYTAHOVÁNÍ...< Odpovědět

počet příspěvků: 4

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »