Nové stanovy - velké změny pro SVJ i bytová družstva

14.9.2015 | | Legislativa | Komentářů 0 |

V České republice je přes 50 tisíc společenství vlastníků jednotek (SVJ) a téměř 10 tisíc bytových družstev. Oba subjekty musí přizpůsobit své stanovy nové právní úpravě. SVJ tak budou muset učinit do konce roku 2016, bytová družstva by měla mít nové stanovy již v půlce roku 2014, ale v řadě případů se tak doposud nestalo. Jelikož změna stanov většinou trvá dlouhé měsíce, je nejvyšší čas začít s přípravou. Jak by měly nové stanovy vypadat? A co se stane, když není lhůta dodržena? Odpoví advokáti z právního webu dostupnyadvokat.cz, kteří pro SVJ a bytová družstva připravili speciální služby, které jim proces ulehčí.

Nové stanovy - velké změny pro SVJ i bytová družstva - foto, Hyperbydleni.cz

Do konce roku 2016 musí upravit své stanovy a doručit je příslušnému obchodnímu rejstříku většina SVJ. O něco dříve, a to do konce roku 2015, je musí změnit ta SVJ, jejichž název neobsahuje slovo „společenství vlastníků“, ale pouze „společenství“. Dříve byly při tvorbě stanov společenství nápomocny vzorové stanovy vydané nařízením vlády. Nová právní úprava však již nic takového neposkytuje, a to přináší těžkou hlavu nejednomu společenství. Na druhou stranu jde toto opatření brát jako příležitost přizpůsobit nové stanovy činnosti konkrétnímu SVJ. Nový zákon totiž umožňuje autonomní postup a tak mohou SVJ stanovy kreativně přizpůsobit své dlouhodobé praxi. „Jelikož jde o poměrně složitý proces, rozhodli jsme se SVJ vyjít vstříc a připravili jsme pro ně nový balíček služeb zaměřených na změnu stanov či přímo k založení společenství vlastníků. Tuto službu lze také využít při přerodu bytového družstva ve společenství vlastníků jednotek,“ vysvětluje advokát z webu www.dostupnyadvokat.cz Ondřej Preuss novou službu a dodává: „Těchto služeb mohou samozřejmě využít i bytová družstva, z nichž mnoho ještě změny neprovedlo, ač to zákon požadoval do konce června 2014.“

Změny potkají i členy výboru

Občanský zákoník například ukládá, že SVJ musí ve stanovách upravit název, který musí obsahovat sousloví „společenství vlastníků“, určit sídlo a upřesnit práva a povinnosti členů výboru. Orgánů společenství se přitom dotknou ještě větší změny. „SVJ si mohou vybrat, zda budou mít v čele jako doposud tříčlenný výbor, či jen předsedu jako jednotlivce. Nově u výboru musí být přesně stanoveno, kolik má členů. Dříve obvyklá formulace stanov, že výbor je alespoň tříčlenný, je nepřípustná, obdobně jako u obchodních společností. SVJ však může libovolně stanovit, kolik členů výbor bude mít a na jak dlouhou dobu budou voleni. Nemělo by to však být např. padesát let, tím by se princip volených orgánů zcela popřel,“ upřesňuje Ondřej Preuss. Obdobnou problematiku musí často řešit i bytová družstva.

Nové bude i hlasování a tvorba rozpočtu

Většina SVJ má stále ve stanovách původní požadavky na minimum usnášeníschopných členů SVJ. V praxi se však mnohdy část členů SVJ jednání vůbec neúčastní a tím vlastně celou schůzi zablokují. „Našim klientů často doporučujeme snížit většinu usnášeníschopných vždy na minimální zákonnou úroveň“, radí Ondřej Preuss. Bytová družstva v této souvislosti čelí zejména přísné podmínce zákona, který ke schválení nových upravených stanov podle převládajícího výkladu vyžaduje souhlas 100% všech členů družstva. „Pokud by nějaký hlas chyběl, mohly by být stanovy i navazující kroky zpochybněny, a proto klientům je potřeba všechny členy k hlasování přimět,“ varuje Ondřej Preuss.

Nové stanovy musí také obsahovat pravidla správy a užívání domu a pravidla pro tvorbu rozpočtu. V této oblasti mohou např. odchylně od zákona upravit spravedlivěji vyúčtování služeb třeba podle počtu osob či velikosti bytu či jiných kritérií (např. vlastník jednotky v přízemí nebude platit náklady na výtah).

Neupravené stanovy – sankce až 100.000 korun

Povinnost upravit stanovy platí pro všechny SVJ i bytová družstva. Pokud se do změn nepustí, vystavují se riziku vysokých pokut. „Soud takové společenství vlastníků nebo bytové družstvo může vyzvat ke konání pod pokutou 100.000 korun. V krajním případě by hrozilo i úřední zrušení a tím zablokování jakýchkoliv převodů bytů v domě apod. Tato sankce je však spíše nepravděpodobná,“ varuje Ondřej Preuss.

Změny v obchodním rejstříku

Web dostupnyadvokat.cz připravil i zvláštní administrativní balíček čistě pro změnu údajů v obchodním rejstříku. Může se jednat např. o výměnu člena výboru či zpřesnění adresy. V rámci balíčku připraví i veškeré nutné podklady a pomůže také s návrhem na soud. „Obchodní rejstřík je často nevlídným pralesem, kterým projde jen odborník. Rozhodli jsme se tedy z těchto důvodů nabídnout pohodlný servis a zařadit i tuto službu,“ konstatuje Ondřej Preuss.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Nové stanovy - velké změny pro SVJ i bytová družstva zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »