Aby nám domácnost šetřila energii 1. část

16.11.2007 | Jiří Hájek | Legislativa | Komentářů 1 |

Šetřit v současné době se skutečně vyplatí. Vzhledem k růstu cen energií rostou i výdaje na domácnost. Skutečně se budete divit, kde všude se dá ušetřit za energii.

Aby nám domácnost šetřila energii 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Dodávka elektřiny je službou, u které je možné dosáhnout úspor relativně jednoduše. Pokud ji používáte k vytápění či jiným energeticky náročným činnostem, nejdříve byste si měli ověřit, zda zvolený tarif je pro vás ten nejvhodnější. Na internetu můžete použít aplikace na stránkách elektrárenské společnosti, nebo můžete telefonicky oslovit její informační centrum, kde by vám operátoři na základě několik posledních vyúčtování měli být schopni doporučit optimální tarif.


Úsporné žárovky
Ušetřit lze též na osvětlení. Ideální je nahradit žárovky zářivkami. Klasická žárovka má trvanlivost v průměru 1 rok, zatímco zářivka 15 let. Zářivky jsou oproti klasickým žárovkách až 4x úspornější. Jejich nevýhodou je však jejich vyšší cena a zpravidla jsou i mnohem větší než klasické žárovky. Energeticky úsporné žárovky mají ve srovnání s klasickými žárovkami vysoký potenciál úspor, protože spotřebují až o 80 % elektřiny méně a mají 10x delší životnost. Přestože je jejich cena vyšší, můžeme výměnou jedné žárovky ušetřit více než 1 000 Kč. Vyplatí se především tam, kde se svítí často a především dlouho. Časté vypínání a zapínání jim škodí. Nicméně světlo spotřebuje až desetinu elektřiny v domácnosti, takže se určitě vyplatí zhasínat.

Energetický štítek
Při nákupu nového elektrospotřebiče se vyplatí sledovat jeho energetický štítek. Například lednice energetické třídy A++ spotřebuje o polovinu méně energie než jiný srovnatelný spotřebič energetické třídy A. Nejvíce se rozdíl ve spotřebě energie, a tím i rozdíl v nákladech za energii, projeví u těch spotřebičů, které jsou permanentně zapnuté. Každá chladnička, pračka, myčka, mraznička, ohřívač vody, sušička, elektrická trouba by měly být vybaveny energetickým štítkem, kde je uvedena energetická třída spotřebiče od A do G, přičemž A je nejúspornější. Takový spotřebič o energetické třídě A nám dokáže během 10 let ušetřit zhruba 7 tisíc Kč. Vybavit se spotřebiči o energetické třídě A se jistě vyplatí. Nevýhodou ovšem je, že spotřebiče s nejvýhodnější energetickou třídou jsou dražší.


Pohotovostní režim
Elektrospotřebič přepnutý do pohotovostního neboli stand-by režimu spotřebovává energii. Ten, kdo nechává svůj televizor nebo hifi věž neustále zapnuté v pohotovostním režimu, platí za to vyšší spotřebou energie. V takto zdánlivě spícím stavu totiž dál tyto přístroje odebírají ze sítě až 45 procent své provozní spotřeby. Řešením je tak například to, abyste několik takovýchto spotřebičů napojili kabely do jedné „rozdvojky“ opatřené vypínačem. Pak můžete pohodlně panel elektřiny vypnout, například, když jdete ráno do práce.

Vyměňte počítač
Přenosné počítače neboli notebooky jsou ve srovnání se stolními počítači podstatně energeticky úspornější. Máte-li notebook připojený do elektrické zásuvky, měli byste po skončení práce síťový zdroj okamžitě odpojit, jinak bude váš notebook i nadále odebírat elektřinu a zvyšovat tak vaše náklady. Obdobně je tomu i u stolních počítačů. Ale i zde platí, že pokud na počítači nepracujete, přepne se do úsporného režimu a stále spotřebovává až sedmdesát procent elektřiny. Takže i když si třeba jen odskočíte do restaurace za rohem na oběd, nezapomeňte počítač vypnout. Dle aktuálního ceníku tarifu Středočeské energetické, určený pro rodiny se střední spotřebou je cena zhruba 7 Kč/kWh. Pokud by tedy naše sestava běžela na plný výkon 24 hodin denně po celý rok, byla by výsledná spotřeba přibližně 1940 kWh, což znamená celkové náklady 14000 Kč. U extrémních sestav to pak může být klidně 2x tolik.

Aby nám domácnost šetřila energii 1. část - foto, Hyperbydleni.cz

Monitor
Nahradíte-li starý monitor s elektronkovou obrazovkou moderním monitorem s plochou obrazovkou, vyplatí se vám tato investice už jen díky úspoře nákladů na elektřinu. Spořiče obrazovky nesnižují spotřebu energie, proto byste měli v každém případě používat funkci „vypnout monitor”.

Teplá voda
Průtokové ohřívače připravují pouze takové množství teplé vody, jaké potřebujete. Mají sice vyšší elektrický příkon, ale jen po krátkou dobu. U zásobníkových systémů musíme navíc počítat s pohotovostními ztrátami. Abyste šetřili elektřinou, je nutné tyto systémy při delší nepřítomnosti vypínat. Chcete ušetřit při nákupu plynového kotle? Kupujte kotle označené jako „ekologicky šetrný výrobek“. Moderní plynové kotle fungují efektivněji než staré, a proto spotřebují méně zemního plynu pro vytápění či ohřev vody. Tímto způsobem můžete ušetřit až tisíce korun ročně.


 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 13

Diskuze

Viktor: Jak ušetřit na cenách...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »