Aby nám domácnost šetřila energii 2. část

19.11.2007 | Jiří Hájek | Legislativa | Komentářů 1 |

Šetřit v současné době se skutečně vyplatí. Vzhledem k růstu cen energií rostou i výdaje na domácnost. Skutečně se budete divit, kde všude se dá ušetřit za energii.

Aby nám domácnost šetřila energii 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

 

Vaření

Na každý hrnec se najde vhodná poklice. Nepřiléhající poklice způsobují dvakrát až třikrát vyšší spotřebu. Elektrický sporák má delší dobu náběhu do správné provozní teploty a delší tepelnou setrvačnost po vypnutí. Moderní sklokeramické varné desky jsou energeticky efektivnější. S citem lze tedy šetřit energii i zde. Obecně ale vyžaduje úsporné vaření na jakémkoliv sklokeramickém sporáku speciální nádoby – s masivním a dokonale rovinným dnem, aby byl zaručen dobrý přestup tepla mezi plochou varné desky a dnem ohřívané nádoby. Dalším možností je ohřívat rozumně a vyvarovat se modelů, kdy ohříváte na velké plotně/hořáku malý hrneček a mnoho tepla uniká mimo nebo naopak na malé plotně/hořáku ohříváte příliš velké nádoby a neohřátý povrch znamená velké ochlazování. Je ale pravda, že například indukční varné desky tento problém řeší tak, že dokáží vyhřívat jen takovou plochu, která právě odpovídá průřezu dna ohřívaného hrnce.

Mytí nádobí
Myčka nádobí je nejen praktická, ale i úsporná. Ve srovnání s ručním mytím spotřebuje o 75 % méně teplé vody. Myčka navíc šetří elektřinu a vodu, pokud ji zapínáte zcela naplněnou. Úsporné mycí programy potřebují sice více času, za to se však postarají o čisté nádobí jen s malým množstvím energie. Navíc komfort a kvalita mytí nádobí jsou s ručním mytím nesrovnatelné. Díky dezinfekčním přísadám je nádobí také zbaveno veškerých bakterií. Moderní myčky jsou vybaveny senzory, které po celou dobu mycího cyklu sledují míru znečištění odtékající vody. Myčka pak těmto údajům přizpůsobuje jak množství mycích přísad, tak i množství a teplotu přitékající vody. Tím myčka dosahuje maximální efektivity – spotřebuje jen takové množství vody a energie, které je nezbytně nutné k dokonalému umytí nádobí. Není-li nádobí velmi silně znečištěno stačí namísto 60 °C použít program pro 50 °C. Ušetříte tím přibližně 30 % energie. Energii i vodu můžete ušetřit také tím, že použijete některý ze zkrácených programů pro mytí nádobí.


Úsporné chladničky

Chladničky jsou narozdíl od ostatních spotřebičů v domácnosti neustále v provozu, proto je zde také úspora nejvýraznější. Je dobré zvolit velikost chladničky podle počtu osob v domácnosti, obvykle 50 až 70 litrů na osobu. Pokud často nakupujete potraviny do zásoby, počítejte s prostorem cca 100 až 130 litrů na osobu. Větší chladnička znamená i zbytečně více spotřebované energie. Protože námraza značně zvyšuje spotřebu, jsou moderní úsporné chladničky vybaveny také funkcí automatického odmrazování. Nedoporučujeme ukládat do mrazničky tekuté potraviny jako například polévku, nápoje či vodu k výrobě ledu bez zakrytí. Dokonce i zmrzlé tekutiny se odpařují a vytvářejí námrazu. Ideální teplota k uchování potravin v chladničce je +5 °C, v mrazáku –18°C. Snížení teploty uvnitř chladničky o 2 °C znamená zvýšení spotřeby energie o 15 %. Pro udržení nastavené teploty v chladničce je důležité přiléhající těsnění ve dveřích chladničky. Doporučujeme pravidelně těsnění očistit vlhkým hadříkem nebo houbičkou, namočenými do slabého mýdlového roztoku. Alespoň jednou za rok velmi opatrně očistěte chladič chladničky od prachu. Prach usazený na chladiči snižuje jeho účinnost.

Aby nám domácnost šetřila energii 2. část - foto, Hyperbydleni.cz

Praní a sušení prádla
Úsporné pračky mohou významně přispět k úspoře energie. Spotřeba moderních motorů a dalších součástí praček je dnes o mnoho nižší než dříve a pračky jsou navíc vybaveny funkcemi, které rozeznají na základě zvoleného programu a úrovně savosti látky množství vloženého prádla a podle toho nastaví optimální spotřebu vody, energie a délky praní. Prádlo bude s minimálními náklady vyprané vždy naprosto dokonale. Teplotu praní volíme co nejnižší. Vhodný prací prášek umožňuje kvalitní praní i při nižší teplotě, a tím významně snižuje spotřebu energie. Pro dobré odstředění prádla postačuje již 500 otáček za minutu. Vyšší počet otáček znamená i vyšší spotřebu energie. Vyvářku a předpírku používejte jen tehdy, když je to opravdu nezbytné. Tyto prací programy jsou energeticky velmi náročné. Moderní pračka dokáže vyprat opravdu důkladně i při běžném programu. Pokud využíváte elektřinu v nízkém a vysokém tarifu, doporučujeme odložit praní na dobu, kdy platí nízký tarif a kdy je spotřebovávaná elektřina levnější. Pro sušení prádla platí: přesušení škodí textiliím a stojí více peněz za energii. Jak příliš vlhké, tak příliš suché prádlo vyžaduje delší žehlení.

Klimatizace
Pokojové klimatizace se starají o snížení pokojové teploty, spotřebují však bohužel hodně energie. Elektřinu můžete ušetřit tak, že přes den stáhnete okenní žaluzie. Pomůže vám i příroda, když do bytu vpustíte chladnější noční vzduch k předchlazení. Klimatizaci byste měli používat pouze nárazově a jen v případě potřeby. Také byste měli vybírat takový typ klimatizace, který je pro váš dům adekvátní. Hledáme-li minimální spotřebu energie při zajištění požadovaných parametrů prostředí, je třeba posoudit jak vlastní klimatizační zařízení, tak jeho provozování a regulaci v kontextu s budovou a požadavky na vnitřní prostředí.

 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 11

Diskuze

Anka: Slyšela jsem o světlovodech,...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »