Slunce ohřívá vodu i přitápí

28.8.2008 | Lubomír Klobušník | Legislativa | Komentářů 0 |

Během celého roku dopadne v naší republice na jeden metr čtvereční 800 až 1200 kWh sluneční energie. Kdybychom ji dokázali stoprocentně využít, stačila by pro krytí celorepublikové spotřeby primárních energetických zdrojů (0,5 mil. GWh) plocha 500 km2, tedy 0,6 % území republiky. Pro srovnání: zhruba stejnou rozlohu v České republice pokrývá asfalt silnic.

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Energie slunce patří mezi obnovitelné zdroje energie (OZE) a můžeme ji zužitkovat různými způsoby a pro rozdílné účely. Jedním z nejčastějších způsobů jejího využití je výroba tepla na ohřev užitkové vody nebo k přitápění. Sluneční zařízení u nás může mít v letním období od dubna do září na starost ohřívání užitkové vody nebo ohřev vody v bazénech (v zimním období od října do března můžeme při ohřívání užitkové vody počítat s energií slunečního záření jen jako s doplňkem k energii dodávané jiným zdrojem tepla). V přechodné části topného období (v říjnu a listopadu a v březnu a dubnu) lze solární zařízení použít jako doplňkový zdroj energie pro přitápění.

Důležitý je celý topný systém

Abychom sluneční energií mohli jak ohřívat užitkovou vodu, tak jejím prostřednictvím přitápět v přechodném období, je nutné instalovat kombinované sluneční zařízení a správně navrhnout celý topný systém. V našich podmínkách jde většinou o tzv. aktivní systémy, jimiž jsou nejčastěji kapalinové sluneční kolektory. Absorbéry většiny kvalitních slunečních kolektorů jsou opatřeny vysoce selektivní vrstvou, která pomáhá zvyšovat účinnost slunečních kolektorů. Vyšší účinnosti dosahují také vakuové ploché, nebo trubicové kolektory.

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Úspory: až dvě třetiny energie

Ohřev užitkové vody a vody pro přitápění zvládne systém, který mění energii slunečního záření pomocí technických zařízení (sluneční kolektory, výměník tepla, akumulační zásobník, čerpadlo, potrubní rozvody, armatury, regulační technika) na teplo. Můžeme tak získat za rok asi 65 % potřebné energie pro ohřev užitkové vody. Zbytek z celoroční spotřeby k tomuto účelu (cca 35 %) musí být dodán klasickým zdrojem tepla, z topného kotle na plynná, kapalná nebo tuhá paliva (zemní plyn,  propan-butan, topný olej, uhlí, dříví, dřevní brikety, pelety), nebo z elektrické sítě (elektřina).  Budeme-li sluneční zařízení využívat pro přitápění v přechodném období, můžeme ušetřit až 25 % paliva  či energie potřebné pro vytápění. Konkrétní výši úspor ovlivňuje druh a cena paliva, které jsme k vytápění nebo k ohřevu užitkové vody používali před instalací slunečního zařízení a finance na ně vynaložené.

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Kam umístit sluneční kolektory

Nejčastěji se kolektory montují na střechy orientované na jih, nezastíněné, se sklonem 30o-50o (ideální sklon je 45o). Pokud jsou orientace či sklon střechy pro montáž kolektorů nevhodné, lze je instalovat na konstrukci v blízkosti domu nebo na plochou střechu domu. Při umístění kolektorů je třeba brát zřetel na konfiguraci terénu, případně na okolní stavby, aby kolektory nebyly zastíněny.
Kromě umístění kolektorů je důležitá výkonnost slunečního zařízení: musí být taková, aby uspokojila naše nároky na potřebu tepla jak pro přípravu teplé vody na mytí (její množství bude záviset na počtu osob a na typu provozu v objektu), tak také na přitápění objektu (s ohledem na požadovaný výkon otopné plochy). Pokud budeme navíc potřebovat ohřívat ještě vodu v bazénu, musíme si stanovit počet měsíců v roce, během nichž chceme bazén provozovat.

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Podmínky úspěšné instalace a provozu slunečního zařízení

Vypracování realizačního projektu (potřebné výpočty, návrh a předběžné projednání se stavebním úřadem provede projektant vytápění ve spolupráci s investorem).
Ohlášení stavby, případně podání žádosti o stavební povolení na stavebním úřadě (zajistí investor nebo jeho zmocněný zástupce) Například v jihočeském kraji stačí ve většině případů – soudě ze zkušeností montážních firem – pouze ohlášení stavby.
Stavební příprava akce a následná montáž a seřízení slunečního zařízení podle projektu včetně potřebných zkoušek dle ČSN. Jde o zkoušku těsnosti (tzv. tlaková zkouška) a provozní zkoušku (dilatační a topná zkouška), které zajistí odborná firma vybavená patřičným oprávněním. Tyto zkoušky jsou nutné v případě, že stavební úřad požaduje na realizaci solárního zařízení stavební povolení.
 Pravidelné každoroční měření a vyhodnocení úspor energií, abychom se přesvědčili, že sluneční zařízení správně funguje a splnilo naše očekávání.
Pravidelná předepsaná údržba slunečního zařízení (například doplňování nemrznoucí kapaliny).

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Požádejte o státní příspěvek 

Instalace slunečního zařízení je perspektivní zejména z pohledu šetření energiemi (nižší spotřeba fosilních paliv, menší znečištění  životního prostředí, nižší produkce emisí CO2) s ohledem na další očekávané zvýšení cen energií. Dotace na instalaci slunečního zařízení lze po splnění předepsaných podmínek získat od Státního fondu životního prostředí ČR (SFŽP ČR, www.sfzp.cz), který každý rok vyhlašuje nové programy v rámci Státního programu na podporu úspor  energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Maximální výše dotace pro fyzické osoby v roce 2008 dosahuje 60 000 korun na jednu akci. Na příspěvek však není právní nárok.

Slunce ohřívá vodu i přitápí - foto, Hyperbydleni.cz

Přijďte si pro radu

Pokud máte zájem o úspory energií a ochranu našeho životního prostředí a uvažujete o instalaci slunečního zařízení, můžete požádat o bezplatnou radu v nezávislém poradenském středisku sdružení Energy Centre České Budějovice (ECČB). Energetičtí experti vám pomohou spočítat, zda se vám investice do slunečního zařízení skutečně vyplatí, poradí, jak  si počínat při jeho realizaci. Kromě využití solární energie zde můžete konzultovat i otázky týkající se výstavby a rekonstrukce domů, vytápění domů, dotací pro obnovitelné zdroje a podobně. ECČB sídlí na adrese Náměstí Přemysla Otakara II. 87/25, 370 01 České Budějovice. Na konzultaci je nutné se předem objednat na tel.: 38 731 25 80, email: [email protected], www.eccb.cz.
 Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 17

Diskuze

Článek Slunce ohřívá vodu i přitápí zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »