Život přeje připraveným

20.7.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Pojištění | Komentářů 1 |

Promáčený strop, vytopený sklep, nezvaná návštěva zloděje nebo dokonce požár - to všechno jsou problémy, s nimiž se bohužel v průběhu života můžeme kdykoliv setkat, aniž bychom jim dokázali zabránit. Můžeme se však proti jejich důsledkům pojistit.

Život přeje připraveným - foto, Hyperbydleni.cz

 

Pojištění domácnosti sice nemůže zabránit případným škodám na majetku, je však schopné snížit finanční náklady na likvidací jejich důsledků. Pojištění domácnosti se vztahuje pouze na věci, které jsou součástí vnitřního vybavení a zařízení bytu, jako je nábytek, elektronika, oblečení a podobně. K ochraně proti poškození budovy nebo stavby jako takové slouží pojištění nemovitosti, které bývá často s pojištěním domácnosti zaměňováno.

Co pojištění domácnosti kryje

Základní pojištění se vztahuje na standardně vybavenou domácnost. Znamená to, že se pojistná částka nesjednává zvlášť pro každou věc, nýbrž pro domácnost jako celek. Limity pojistného plnění jsou tady poměrně nízké, maximální částku, kterou od pojišťovny dostanete, jasně formuluje pojistná smlouva. Pojistka kryje riziko krádeže a loupeže věcí v pojištěné domácnosti (eventuálně v dalších nebytových prostorách) vloupáním, riziko živelné zkázy, tedy zničení pojištěných věcí například v důsledku požáru, výbuchu plynu, zemětřesení, záplav, povodní, pádu stromu či letadla a podobně. Sjednání takové pojistky je rychlé a pojištění je relativně levné. Pokud se však v domácnosti nacházejí vzácná umělecká díla, luxusní elektronika nebo jiné věci vysoké hodnoty, je nutné uzavřít k základnímu ještě doplňkové pojištění.

 

Život přeje připraveným, fotka

 

Než podepíšete smlouvu

Ať už se chytáte uzavřít pojištění domácnosti nebo nemovitosti, poraďte se před podpisem smlouvy nejlépe s nezávislým poradcem. Ujasněte si, co vlastně od pojistky očekáváte, co chcete a hlavně co nikoliv. Zvažte, která rizika jsou z vašeho hlediska nejdůležitější. Pokud se vaše domácnost nachází v záplavové oblasti, vyplatí se najít si pojišťovnu, která bude mít mezi pojištěnými riziky zahrnutou povodeň či záplavu. Bydlíte-li na rovné širé, holé pláni, je zbytečné platit za škody způsobené sesuvem půdy nebo pádem stromu. Důležité je také správně stanovit pojistnou částku. V případě, že bude příliš nízká, má pojišťovna právo snížit pojistné plnění. Zbytečné je však i platit částku příliš velkou - pojišťovna bude stejně plnit pouze do výše skutečné hodnoty nemovitosti či věcí. Se stanovením pojistné částky by vám měl pomoci finanční poradce nebo pracovník pojišťovny tak, aby placená částka odpovídala skutečné hodnotě pojištěných věcí. Cena pojistného se odvíjí také od toho, zda sjednáváte pojištění na novou, nebo na časovou hodnotu. Zatímco nová hodnota znamená, že pojistné plnění umožní zničenou věc nahradit koupí nové, časová počítá s opotřebením věci, takže od pojišťovny dostanete částku, za niž lze zničenou věc pořídit „z druhé ruky“, například v bazaru. Pojišťovny mívají různá omezení věku a stavu pojištěné věci, na základě čehož určují, zda bude pojistné plnění vyplaceno na cenu novou, nebo časovou.

Několik užitečných rad

  • Seznamte se vždy s pojistnými podmínkami, především se zaměřte na odstavce týkající se předmětu pojištění, pojistných nebezpečí (rizik), výluk z pojištění a plnění pojišťovny.
  • Zvolte si „optimální“ spoluúčast, což je částka, jíž se budete podílet na pojistném plnění. Vyšší spoluúčast sice může snížit výdaje na pojištění, ovšem za cenu toho, že škody menšího rozsahu budete muset hradit sami.
  • Vyplatí se pojistit nemovitost a domácnost u stejné pojišťovny, v případě uzavření několika produktů lze u některých pojišťoven získat výslednou slevu.
  • Zjistěte si i další nabízené slevy – například za bezškodní průběh pojištění, platbu pojistného jedenkrát ročně a podobně.
  • Nezapomeňte na pojištění odpovědnosti za škodu – ve finále by vás takové opomenutí mohlo přijít dost draho.
  • Porovnejte si vždy několik nabídek a nerozhodujte se pouze na základě ceny. Snížíte tak riziko špatné volby.
  • Pojištění nezapomeňte aktualizovat.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Rentia, JablotronDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Luboš Kolář: No schválně by mě zajímalo...< Odpovědět

počet příspěvků: 1

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »