U nás jsou ceny povinného ručení extrémně nízké ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy

5.12.2012 | Zdeněk Bubák, www.finparada.cz | Pojištění | Komentářů 0 |

Ceny povinného ručení se mezi zeměmi střední a východní Evropy liší v řádech tisíců korun. V kategorii aut 1.2L (50 kW) při věku řidiče 35 let, který jezdí deset let bez nehod, se ceny pohybují od 2 tisíc Kč až po téměř 5,5 tisíce Kč ročně. U rizikových řidičů s krátkou praxí, případně řidičů, kteří způsobují nehody, ceny rostou i více než na dvojnásobek. Nejlevnější povinné ručení mají dobří řidiči v Srbsku, kde se dokážou dostat i pod dva tisíce, a na maďarském venkově. Nejdražší naopak v Chorvatsku, kde se ceny šplhají až téměř k šesti tisícům. Vyplývá to z posledního mezinárodního průzkumu mezi firmami Generali PPF Holdingu (GPH), který se uskutečnil v 9 zemích střední a východní Evropy. Česká republika má přitom jedny z nejnižších cen v regionu. Například v Chorvatsku je povinné ručení až třikrát dražší než v ČR, Slovinci platí dvakrát tolik.

U nás jsou ceny povinného ručení extrémně nízké ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy - foto, Hyperbydleni.cz

Proč jsou ceny povinného ručení v ČR nízké?

„Nízké ceny povinného ručení v České republice oproti ostatním srovnatelným zemím souvisí i s momentální ekonomickou výkonností jednotlivých zemí, s cenou vozidel na trhu nebo počtem aut na silnicích. Primárně jsou nicméně výsledkem aktuální nabídky a poptávky na trhu, systému slev a systému přiznávání bonusů a malusů, a to jak pro běžnou klientelu, tak i pro firmy,“ vysvětluje Jiří Střelický, vedoucí produktového kompetenčního centra Generali PPF Holding. Stejný trend potvrzuje i nedávná zpráva České kanceláře pojistitelů, která tvrdí, že výše pojistného v České republice je dlouhodobě pod hranicí nákladů spojených s likvidací škod z dopravních nehod.

„Dlouhodobé trendy na pojistném trhu nejsou z pohledu stability trhu pozitivní. Otázkou je, zda povinné ručení již dosáhlo minima a trh se začne v tomto segmentu chovat racionálně. Ceny povinného ručení určitě porostou, je jen otázkou, jak rychle. Lze očekávat, že jako první to pocítí nejhorší řidiči. Počítám se stejným trendem jako v západních zemích, kde pojistné těchto řidičů může být až několikanásobně vyšší než průměrné pojistné,“ říká Jiří Střelický. Podle něj problémem povinného ručení je, že se jedná o závazek pojišťovny vyplácet poškozenému z dnes vybraného pojistného odškodné i do budoucna, a to například i v horizontu 50 let. V některých zemích není regulace dostatečná, takže nenutí pojišťovny vytvářet dostatečné rezervy na tyto budoucí závazky. Iracionální chování trhu tak v těchto zemích ohrožuje budoucí nároky dnešních poškozených.

V Maďarsku jsou sice ceníkové ceny vysoké, ale reálně jsou nižší

Průzkum také poukázal na specifickou situaci na trhu povinného ručení v různých zemích. Například ceníkové ceny v Maďarsku jsou sice jedny z nejvyšších v regionu, ale kvůli ostré cenové válce z předchozích let a řadě slev a bonusů, které nemají v jiných zemích obdoby, jsou konečné ceny pro klienty nakonec velmi nízké a pojištění je tam dlouhodobě ztrátové. V Maďarsku lze získat slevy až do výše 3/4 ceny základního pojistného. Podobná je situace také v Polsku, kde až 80 % lidí jezdí s maximálním bonusem. Ten může dosahovat až 60 % ceny povinného ručení.

Podle posledních dostupných statistik Evropské pojišťovací a zajišťovací federace (CEA) činí průměrná cena povinného ručení pro evropské státy (jak západní, tak střední a východní Evropy) 230 eur, tedy téměř 6 tis. Kč. I mezi zeměmi západní Evropy jsou však obrovské rozdíly. Itálie, jako jeden z největších trhů, má například dvakrát vyšší ceny povinného ručení než Francie. Rozdíly v cenách napříč zeměmi jsou dány nabídkou pojišťoven, která se odvíjí od nákladů na pojistná plnění a ty jsou závislé na rizikovosti chování řidičů. Proto pro nikoho, kdo má zkušenosti z italských silnic, nemůže být překvapením, že právě tam jsou ceny nejvyšší. Česká republika je v celoevropském žebříčku téměř na úplném konci, což potvrzuje i aktuální výzkum Generali PPF Holdingu. „Průměrná cena 6 tis. Čechům zatím nehrozí. Celkově však průměrná cena povinného ručení musí narůst minimálně o 20 až 30 %, aby se trh narovnal a eliminovala se jeho ztrátovost,“ domnívá se Jiří Střelický z Generali PPF Holdingu.

Výsledky průzkumu:*

Země Řidič 35 let
1.2L, 50kW
Hlavní město
Řidič 35 let
1.2L, 50 kW
Vesnice, malé město
Chorvatsko 5600 3175
Slovinsko 3475 3475
Rumunsko 3250 3075
Polsko 2925 1850
Bulharsko 2450 2350
Slovensko 2175 1900
Maďarsko 1925 1175
ČR 1813 1680
Srbsko 1790 1790

 

*Ceny jsou pro přehlednost uvedeny v Kč. V cenách jsou započítány obvyklé tržní slevy a bonus za 10 let jízdy bez nehod.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké pojištění je pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek U nás jsou ceny povinného ručení extrémně nízké ve srovnání s ostatními zeměmi střední a východní Evropy zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »