6 věcí, které musíte vědět před koupí domu

4.11.2010 | Sabrina Harisová | Realitní trh | Komentářů 0 |

Vlastnit dům je snem mnoha z nás. Někdy se zadaří a šikovným prodejem bytu se dají získat peníze na menší domek a nebo se upíšeme ke splácení velkých částek na desítky let. Když už se však rozhodneme k tomuto kroku, který nás přiblíží k vysněnému domu, měli bychom si být jisti, že známe všechna úskalí jeho koupě.

6 věcí, které musíte vědět před koupí domu - foto, Hyperbydleni.cz

 

Výběr správné realitky

Na trhu je mnoho společností zabývajících se obchody s realitami. Určitá část z nich však prodeje pouze zprostředkovává papírově, což znamená, že jistina, kterou složíte zůstává několik týdnů na jejich účtu a posléze se dozvíte, že majitel domu od prodeje odstoupil. Peníze se vám zase vrátí, ale vy ztrácíte čas a někdo jiný zatím vydělává na vašich penězích. Proto pročítejte fóra, sledujte, o které realitce se dobře mluví, dejte na doporučení přátel.

Kupujte jen od majitele

Pokud se rozhodnete, že nechcete, aby vaši koupi řešila realitka, můžete si vhodný dům najít sami. Ujistěte se však, zda dům k prodeji nabízí opravdu jeho majitel. Na katastru nemovitostí vám podají informace, které potřebujete. Nezapomeňte si vytvořit smlouvu, která přesně specifikuje splátkový kalendář a podmínky koupě. Pamatujte, že právoplatným majitelem se stáváte, až když je vaše jméno uvedeno u čísla domu v katastru. Vždy plaťte převodem z účtu. Platby v hotovosti jsou hůře prokazatelné a vymahatelné.

 

6 věcí, které musíte vědět před koupí domu, fotka

 

Uvědomte si, na co máte

I když si chcete splnit sen, nekupujte dům, který budete horko těžko splácet, nebo nemovitost, která vás bude stát skoro všechny vaše úspory a bude v takovém stavu, že si její renovaci nebudete moci vůbec dovolit. Některé nabídky totiž vypadají velice lákavě, ale nakonec když spočítáte veškeré investice, mohli jste za stejnou sumu mít úplně nový dům, postavený přesně podle vašich požadavků.

Hypotéka – kolik a za kolik?

Ještě než se vydáte obhlížet domy, zjistěte, kolik peněz získáte na hypotéku a také, zda splátky budete zvládat platit bez toho, abyste byli odkázáni pouze na rohlíkovou stravu. Upsat se k rohlíkům na 30 let, za to žádný dům nestojí. Obejděte si banky, dostanete představu o tom , jaké možnosti máte a v té finanční rovině budete hledat váš budoucí dům.

 

6 věcí, které musíte vědět před koupí domu, fotka

 

Vyberte ten správný dům

Zní to jako hloupá připomínka, ale často se nadchneme pro domy, které esteticky vypadají krásně, ale nakonec zjistíme, že rozmístění pokojů není příliš vyhovující, nebo že vše bylo šito horkou jehlou. Máte-li přítele stavbaře, rozhodně ho vezměte s sebou. Na dům se podívá jinýma očima. Zatímco vy se uvidíte v obývacím pokoji se sklenkou dobrého vína u skvělého filmu, on vidí nekvalitní zdivo a hlavně vaše budoucí investice.

Dům je váš - co teď?

Řekněme, že se vše zdařilo k vaší plné spokojenosti. Dům je váš a vy řešíte, které kousky nábytku
do něho nastěhujete. Ještě před tím si však nemovitost nezapomeňte pojistit. Nikdy nevíte co se může stát a přece nechcete splácet 30 let něco, co vám vinou zkratu elektrického vedení během bouřky shořelo na prach.

Text: Sabrina Harisová / Living.cz
Foto: atlantarealestateforum.com, freshome.com

 

Související články na Living.cz:

V centru nebo na okraji města?

Životní pojištění – ano či ne ?Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek 6 věcí, které musíte vědět před koupí domu zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »