Umíme si správně koupit nemovitost? Vyřeší naše problémy Česká obchodní inspekce?

19.12.2011 | Byty, Domy, Zahrady.cz | Realitní trh | Komentářů 0 |

Za posledních pár let se řada z nás stala vlastníky nemovitostí. Vše vypadá naprosto jednoduše, vybereme si nemovitost, složíme hotovost, či vyřídíme úvěr, podepíšeme kupní smlouvu a stěhujeme se. Je to opravdu tak snadné? Zkušenosti mnohých z nás ukazují, že ne.

Umíme si správně koupit nemovitost? Vyřeší naše problémy Česká obchodní inspekce? - foto, Hyperbydleni.cz

 

Po čtyřiceti letech anonymního kolektivního vlastnictví se pomalu učíme, jak nemovitost nejen správně koupit, ale hlavně co toto právo koupě znamená. Jak uplatnit své reklamace a jak se domoci práv, pokud s námi prodávající nespolupracuje? Většina z nás jsme laikové, a přestože na internetu či v časopisech najdeme spoustu informací, je těžké se v nich zorientovat a developeři to moc dobře vědí.
Dovolili jsme si tedy pro Vás připravit ve spolupráci s týmem společnosti Bezvadné Bydlení s.r.o. seriál zajímavých témat spojených s pořízením a následným vlastnictvím nemovitostí. V následující seriálu se pokusíme shrnout základní fakta a témata zaměřená na koupě nemovitostí, práva vlastníků a prodávajících, možnosti domožení se práva apod.

Ze zkušeností teamu společnosti Bezvadné bydlení s.r.o. vyplývá, že mnoho zákazníků developerských společností obrací svoje naděje v bitvě o odstranění vad bytů či domů k České obchodní inspekci. Je tedy na místě zodpovědět otázku, zda jsou očekávání takových nespokojených kupujících důvodná či nikoli a případně poradit, jak postupovat.

Česká obchodní inspekce (ČOI) je orgánem státní správy s úkolem kontrolovat právnické a fyzické osoby prodávající nebo dodávající výrobky a zboží, případně poskytující služby. Jistě lze představit ze strany ČOI kontrolu lecjakou, nicméně Česká obchodní inspekce je striktně limitována zákonem danými hranicemi. Nebudeme čtenáře zatěžovat citací zákona, nicméně stručně řečeno Česká obchodní inspekce v rámci oblasti kontroly prodávajících nemovitostí či bytů kontroluje zejména dodržování zákonem stanovených či dohodnutých podmínek. Konstatujeme-li „zákonem stanovených“, pak je na místě říci, že se jedná zejména o podmínky stanovené občanským zákoníkem pro oblast odpovědnosti za vady a dále pak o podmínky stanovené prodávajícímu při kontaktu se spotřebitelem (kupujícím) v rámci zákona č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, v platném znění.

Z výše uvedeného stručného vymezení je zřejmé, že České obchodní inspekce je oprávněna kontrolovat tzv. „dodržování pravidel“ po formální stránce, nikoli však již oprávněnost či dokonce spravedlivost postupu prodávajícího (developera) v rámci takových pravidel, jsou-li nastavena souladně se standardem, který spotřebiteli zaručuje právní řád. Obrátí-li se tedy nespokojený kupující na Českou obchodní inspekci s konkrétním problémem týkajícím se vad bytu či domu, bude Česká obchodní inspekce prověřovat, zda se developerská společnost v rámci smluvní dokumentace nepokoušela zkrátit kupujícího na jeho právech garantovaných mu zákonnou úpravou (například zkrátit záruční dobu apod.), dále zda správně uplatnění vady (reklamaci) přijala a zda ji v termínu vyřídila a vydala o tom písemné potvrzení. Shledá-li Česká obchodní inspekce vadu ve shora popsaném, uloží developerské společnosti s nevyšší pravděpodobností peněžitou pokutu, v opačném případě pak bez dalšího zkoumání uzavře věc bez dalšího efektu pro kupujícího.

 

Umíme si správně koupit nemovitost? Vyřeší naše problémy Česká obchodní inspekce?, fotka

 

Tedy za zásadní je nutno považovat fakt, že Česká obchodní inspekce není oprávněna posuzovat, zda developerská společnost zamítla vady oprávněně či nikoli. K tomu ostatně není ani technicky vybavena, aby hodnotila, zda je stavba správně bezvadně provedena.

Co tedy výše uvedený právní výklad znamená v praxi? Kupující řádně nabude nemovitost, která již při předání od developera vykazuje zjevné vady, a dále se další vady skryté objeví po nastěhování. Kupující uplatní tedy u prodávajícího (developera) reklamaci všech vad, které ho trápí. Uběhne několik měsíců a prodávající nereaguje, natož aby vady odstranil. Kupující se tedy obrátí na Českou obchodní inspekci a požádá ji o prověření zákonného postupu. Česká obchodní inspekce zjistí pochybení v postupu developera a vyměří mu pravděpodobně pokutu. Kupující však stále nedosáhl odstranění vady, tzn. Česká obchodní inspekce není schopna docílit toho, aby reklamace kupujícího byly odstraněny. Co tedy kupujícímu zbývá? Obrátit se na soud a domoci se svých práv v rámci soudního řízení, přičemž stanovisko České obchodní inspekce dokladující pochybení prodávajícího je poměrně silným argumentem v případném soudním řízení. Na druhé straně musíme i dodat, že nejlepším možným řešením směřujícím k odstranění vad je dosáhnutí dohody v jednání přímo s developerem.

Text: Byty, Domy, Zahrady.cz
Foto: Bezvadné Bydlení s.r.o.Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0


Související odkazy a zdroje informací

Diskuze

Článek Umíme si správně koupit nemovitost? Vyřeší naše problémy Česká obchodní inspekce? zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »