5 důležitých kroků při výběru nemovitosti

31.3.2014 | Mgr. Monika Kovačková | Realitní trh | Komentářů 0 |

Ačkoli se to na první pohled nezdá, finanční možnosti nejsou jediným kritériem, které bychom měli zohlednit při výběru nemovitosti. Pokud jste právě v situaci, kdy se chystáte na koupi domku, nebo bytu, nebo přemýšlíte o nájmu, projděte si s námi 5 kroků správného výběru nemovitosti, aby se ze splněného snu brzy nestala noční můra.

5 důležitých kroků při výběru nemovitosti - foto, Hyperbydleni.cz

Hypotéka vs. nájem

Rozhodnout se pro nájem, nebo zvolit bydlení ve vlastním? To je věčná otázka, na kterou neexistuje jedna správná odpověď. Pokud se rozhodnete pro hypotéku, máte jistotu, že své finance investujete do svého vlastního majetku. Hypotéka však nemusí být vždy nejvýhodnější volbou – pokud do budoucna připouštíte možnost, že se budete stěhovat, např. za prací, nebo do většího bytu, je pravděpodobně lepší rozhodnout se pro nájem. V případě, že se rozhodnete pro hypotéku, je také důležité zajistit si dostatečnou finanční rezervu pro nenadále situace, kdy nebudete moci několik měsíců platit splátky. Ze stejného důvodu si spolu s hypotékou můžete uzavřít pojištění schopnosti splácet – toto pojištění však dokáže výrazně zdražit měsíční splátky a ne vždy ho lze využít, proto si nejprve zjistěte, na jaká rizika se vztahuje a zda se vám tedy vůbec finančně vyplatí.

Ačkoli je hypotéka prezentována jako výhodný finanční produkt, má mnohá úskalí a rizika, která se liší banka od banky. Především si zjistěte, na kolik flexibilní a přizpůsobivá vaše banka je. Důležité je předem vědět, jak je to s možností předčasně splatit hypotéku, s převedením hypotéky na jinou osobu, nemovitost či k jiné bance, nebo jak se postupuje v případě prodání nemovitosti s hypotékou. Pokud si tyto záležitosti nezjistíte včas, mohou vás pak nemile překvapit sankce, nebo dokonce nemožnost se takto rozhodnout.

 

5 důležitých kroků při výběru nemovitosti, fotka

 

Stará vs. nová nemovitost

Pokud se rozhodnete pro koupi, přijde na řadu otázka, zda zvolit starou nemovitost vyžadující rekonstrukci, nebo zda hledat pouze v nabídkách nových výstaveb. Samozřejmě, že hlavním rozdílem je vedle vzhledu nemovitosti a lokality především cena. Ačkoli se bydlení ve starých zástavbách zdá být finančně výhodnější volbou, nemusí tomu být vždy tak. Předem byste si měli spočítat, kolik vás bude stát rekonstrukce, včetně ceny práce, materiálu i času, který rekonstrukci budete muset věnovat. U starších nemovitostí také hrozí, že různé opravy budou čas od času nutné pro udržení odpovídajícího stavu bydlení.

Záleží jen na vás! Pro někoho bude výhodnější si nějaký ten rok počkat a zainventovat vyšší částkou do zcela nové nemovitosti. Jiný však uvítá levnější nemovitost s možností rekonstrukce, do které bude investovat postupně a podle svého uvážení.

 

5 důležitých kroků při výběru nemovitosti, fotka

 

Koho s sebou vzít na obhlídku?

Při koupi bytu stoprocentně platí přísloví: „Víc hlav víc ví“, proto ani vy nechoďte na prohlídku nemovitosti sami, ale vezměte s sebou někoho ze svých blízkých, který se v těchto věcech vyzná. V případě, že kupujete dům, je lepší obrátit se na odborníky (např. můžete využít služeb České komory autorizovaných inženýrů a techniků ČKAIT), kteří zhodnotí stav nemovitosti po stavebně-technické stránce. Písemné osvědčení o stavu se u větších nemovitostí může vyšplhat až na několik tisíc korun – tato prvotní investice vás však může uchránit od dalších zbytečných nákladů.

5 důležitých kroků při výběru nemovitosti, fotka

 

Poohlídněte se po okolí

Lokalita do velké míry určuje hodnotu nemovitosti, proto nevěřte popiskům realitních kanceláří a jejich počítačovým vizualizacím a prozkoumejte okolí na vlastní pěst. Základem je občanská vybavenost a dopravní dostupnost, zajisté oceníte také zeleň a klidné parky v blízkosti. Vyzkoušejte se do svého nového domova dostat (např. z práce, ze školy apod.) v dopravní špičce i mimo ni. Prozkoumejte prostředí v různých denních, ale i nočních hodinách – přes den zavřený bar pod okny by vás v noci mohl nemile překvapit. Pokud kupujete byt, detailně si prohlídněte i vnitřkem domu: pozornost věnujte především tomu, zda je čistý, uklizený a klidný, a proklepněte si i sousedy – zkrátka se tu párkrát ukažte, dejte se s někým do řeči a hned se dozvíte víc.

Stejně tak si zjistěte, jaké stavby jsou v okolí plánovány a zda nemovitost nestojí v památkové či přírodně chráněné oblasti, a to kvůli možnosti budoucích stavebních úprav.

5 důležitých kroků při výběru nemovitosti, fotka

 

Pozor na právní kličky

V případě, že kupujete nemovitost, přesvědčte se, že jednáte s jejím skutečným majitelem. Ideálně se informujte přímo z výpisu katastru nemovitostí, který je k dostání na městských a obecných úřadech, České poště nebo u notářů. Jestliže nemovitost vlastní manželé nebo více osob, k prodeji nemovitosti je třeba souhlasu všech. Stejně tak, pokud majitele zastupuje třetí osoba, musí mít od něj podepsanou plnou moc nemovitost prodat.

Také si z výpisu katastru zjistíte, zda nemovitost a vlastnická práva k ní nejsou zatížena nějaký věcným břemenem (exekuce, zástavní právo apod.). Právě pro tyto záležitosti je lepší najmout si služby právníka, který by neměl chybět také při zpracování a podpisu kupní smlouvy, a to i v případě, že smlouvu má připravovat realitní kancelář. Neprofesionalita realitních makléřů je čím dál častějším nešvarem, proto vás právník může před nevýhodnou nebo neplatnou kupní smlouvou ochránit. Advokáta můžete využít i pro advokátní úschovu (peníze jsou u něj v úschově, dokud vlastník nepřepíše nemovitost v katastru nemovitostí na kupce). Právník také lépe ohlídá, zda prodávající zaplatil daň z převodu nemovitosti. Využití služeb právníka je opět několikatisícovou investicí, která vás však může ochránit před rizikem mnohonásobně vyšším.
 

A jaké jsou Vaše zkušenosti s koupí nemovitosti?Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 2

Diskuze

Článek 5 důležitých kroků při výběru nemovitosti zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »