Ceny nadhodnocených nemovitostí klesají

4.7.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Realitní trh | Komentářů 0 |

Dvouprocentní pokles cen zaznamenaly v letošním prvním pololetí rodinné domy a tradičně novostavby. Naopak mírně, o čtyři procenta, zdražily oblíbené startovací byty a o dvě procenta rekreační nemovitosti. Podle expertů z ERA Reality je zřejmé, že realitní bublina nadhodnocených nemovitostí splaskla a obchody si stále více podmiňují bonitní kupující. Celkově stabilní český trh s realitami výrazně ovlivňují pouze negativní události v regionech – například povodně a rasové nepokoje na severu Čech prodeje realit v postižených lokalitách téměř zastavily.

Ceny nadhodnocených nemovitostí klesají - foto, Hyperbydleni.cz

„Prodej realit na českém trhu zažívá cenovou stabilizaci, což po minulých divokých letech cenových výkyvů považujeme za jistý druh úspěchu,“ připustil Tomáš Kučera, marketingový ředitel ERA Reality. „Ceny se snižovaly pouze u nemovitostí, které byly pořád nabízeny za nereálně vysoké částky. Předražených domů a bytů, převážně v developerských projektech, které ještě v loňském roce výrazně překračovaly tržní ceny, rychle ubývá.“

Pokles cen je i u starších domů

V malé míře poklesly ceny také u starších rodinných domů, které vyžadují dodatečné investice. „Dvouprocentní snížení cen ovlivnili především bonitní kupující, kteří si v době převisu nabídky nad poptávkou mohou diktovat podmínky. Současný český trh je trhem bonitního kupujícího,“ prohlásil Tomáš Kučera.

Oproti stejnému období loňského roku se podle analýz ERA Reality zúžilo pomyslné rozpětí nůžek mezi nabídkovou a prodejní cenou nemovitosti. Stále je velký rozdíl mezi představou prodávajícího a kupujícího o reálné hodnotě nemovitosti, nicméně majitelé včetně developerů si stále více uvědomují, že cenu dnes určují spíše bonitní kupující.

„Z našich analýz před novým vstupem na trh je patrné, že ze strany klientů je stále větší zájem o detailnější informace k nabízeným a prodávaným nemovitostem. I proto nabízíme inspekci nemovitosti. Díky této službě zjistí zájemce vše potřebné – zda má nemovitost nějaké skryté vady, jaký je její skutečný stav, případné nutné investice a podobně. Zvyšující se nároky klientů jdou ruku v ruce s vyšší kvalitou realitních služeb,“ řekl Tomáš Kučera.

Malé byty pro mladé jsou nežádanější

Nejžádanějším segmentem na trhu realit zůstávají malé startovací byty, jejichž pořizovací ceny vzrostly meziročně o čtyři procenta. Kupující lákají relativně nízkou cílovou částkou, jejíž dosažení s podporou bank není pro mnohé nijak složité, a následně nízkými provozními náklady. Mezi dlouhodobě a stabilně poptávané patří také rekreační nemovitosti, do jejichž cen se však výrazně projevují vnější vlivy počasí i ty společensko-sociální.

„K největším výkyvům v cenách nemovitostí a poptávce po nich došlo v lokalitách, kde udeřily ničivé povodně. Místa, která velká voda zasáhla opakovaně, postihl až 90procentní propad cen nemovitostí. To je skutečně velmi smutný a specifický vývoj v meziročním srovnání,“ zmínil Tomáš Kučera nedávné události. „K dalšímu cenovému poklesu až o desítky procent pak došlo v lokalitách, kde probíhaly nepokoje s rasovým podtextem, například na severu Čech. V obou případech došlo k realitnímu šoku, kdy se prodej nemovitostí v podstatě zastavil.“

V druhé polovině roku 2013 očekávají zástupci ERA Reality ustálený trh s nemovitostmi bez větších výkyvů a mírný pokles cen i zajímavé pobídky u nedávno dokončených developerských projektů. „I přesto, že slovo stagnace může vyznít poněkud negativně, je mnoho zahraničních trhů, které nám tento trend mohou závidět. Vnímáme, že náš realitní trh se po uplynulých vypjatých letech stabilizuje a zklidňuje,“ dodal Tomáš Kučera.

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké hypotéky jsou pro Vás nejvýhodnější,



Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Ceny nadhodnocených nemovitostí klesají zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamy







veletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »