Překlenovací úvěr bude dražší

10.8.2007 | Jiří Kropylák | Realitní trh | Komentářů 0 |

Státní podpora zajišťuje stabilitu systému stavebního spoření a umožňuje stavebním spořitelnám garantovat klientům nízké úroky z úvěrů ze stavebního spoření po celou dobu splácení. Díky podpoře ukládají do stavebního spoření peníze i lidé, kteří vědí, že si úvěr nikdy nevezmou. Snad i kvůli tomu se u stavebního spoření výše státní podpory a podmínky jejího udělení v dohledné době měnit nebudou, což v budoucnu může znamenat zdražení úvěrů.

Překlenovací úvěr bude dražší  - foto, Hyperbydleni.cz

Stavební spoření využívá mnohem více lidí, než hypoteční úvěry. Na druhé straně financované částky jsou mnohem nižší. Uzavřených smluv o stavebním spoření ve fázi spoření je 5 297 522 (k 31. 12. 2006). Porovnáme-li toto číslo s 4 849 500 zaměstnanci a podnikateli (ČSÚ, 1. čtvrtletí 2007), zjistíme, že každý zaměstnanec či podnikatel ze svých daní dotuje více než jednu smlouvu. Takzvaných přátelských klientů je podle průzkumů 66 procent. Z jejich peněz mohou spořitelny poskytovat úvěry, aniž by si peníze na půjčky musely opatřovat na kapitálovém trhu. Průměrná státní podpora na jednu smlouvu přitom činí 3 242 Kč. To je za rok 2005, novější údaje bohužel nejsou k dispozici. Státní podpora na jednoho poplatníka tak vychází na 3 542 Kč. „Nynější výše státní podpory je pro současnou situaci stavebního spoření optimální,“ tvrdí předseda Asociace českých stavebních spořitelen Vojtěch Lukáš. Počet klientů stavebních spořitelen v Česku v posledních letech ale klesá. Důvodem je novela zákona o stavebním spoření z ledna 2004, která snížila maximální státní podporu stavebního spoření na 3000 ze 4500 Kč. Podle Lukáše ovšem dochází již ke stabilizaci počtu klientů trhu. „Očekáváme v dlouhodobém horizontu, že bude uzavírán přibližně jeden milion nových smluv ročně,“ uvedl Lukáš. Loni spořitelny uzavřely přes 820.000 nových smluv. Připustil však, že pravděpodobně dojde v následujících letech krátkodobě k tomu, že objem úvěrů převýší objem vkladů.

U překlenovacích úvěrů už nebudou finanční ústavy moci garantovat fixní úrokovou sazbu. Stavební spořitelny tak budou muset sáhnout alespoň k financování překlenovacích úvěrů na mezibankovním trhu a zvýšit úrokové sazby. Alternativou může být například zavedení různé doby fixace úrokové sazby z překlenovacích úvěrů. U řádných úvěrů bude ale i nadále platit stále úroková sazba zakotvená ve smlouvě. Za posledních pět let stavební spořitelny poskytly téměř 765.000 úvěrů na bydlení; hypoteční banky 197.000. Ovšem v objemu úvěrů vedou hypoteční banky s 300 miliardami poskytnutých úvěrů. Spořitelny půjčily od roku 2002 téměř 190 miliard korun. Úvěry ze stavebního spoření lidé spíše využívají v kombinaci s hypotékou nebo na menší rekonstrukce. Za nejperspektivnější klienty považují stavební spořitelny lidi od 15 do 24 let. Z jejich celkového počtu má totiž stavební spoření uzavřeno 68 procent. „ Z nich se budou rekrutovat především klienti, kteří si vezmou úvěr,“ uvedl Lukáš. Naopak lidé ve věku 45 až 59 let si již podle Lukáše tolik úvěrů neberou a stavební spoření využívají spíše jako zabezpečení na stáří. Ve věku 25 až 44 let má stavební spoření uzavřeno kolem 65 procent Čechů. Průměrná výše poskytnutých úvěrů ze stavebního spoření stále roste. Za rok 2006 činila 332,6 tisíc korun. To podle zástupců stavebních spořitelen znamená, že se lidé pouštějí do náročnějších, a tím i nákladnějších rekonstrukcí. Od roku 2002 vzrostla průměrná výše úvěrů téměř dvakrát. Zvyšuje se i absolutní částka poskytnutých úvěrů. Loni stavební spořitelny půjčily klientům dohromady 51,6 miliardy korun, což bylo o 8,6 miliardy více než v roce 2005. V roce 2001 objem poskytnutých úvěrů činil 17,1 miliardy korun.

 

Text: Jiří Kropylák

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 7

Diskuze

Článek Překlenovací úvěr bude dražší zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »