Realitní trhy Francie a Nizozemska klesají, klidnému českému trhu mohou jen závidět

30.7.2013 | Zděněk Bubák, www.finparada.cz | Realitní trh | Komentářů 0 |

Zatímco tuzemský realitní trh zažíval v prvním pololetí 2013 stabilní období, většina evropských trhů s nemovitostmi se stále zmítala mezi propady poptávky a cenovými výkyvy. Vyplývá to z aktuálních statistik společnosti ERA Reality a jejích poboček v zahraničí.

Realitní trhy Francie a Nizozemska klesají, klidnému českému trhu mohou jen závidět - foto, Hyperbydleni.cz

Největší pokles zájmu o koupi nemovitosti postihl Francii, kde prodeje od konce roku 2011 poklesly o téměř 14 procent, a Portugalsko, kde došlo k drastickému snížení transakcí o více než 18 procent. Ceny nemovitostí v Evropě se mohou podle odborníků i nadále snižovat.

„Paříž stále drží pozici jedné z nejdražších evropských metropolí, ačkoli i tady ceny nemovitostí klesají. Po skokovém nárůstu cen o osm procent v roce 2012 se nyní hodnoty realit opět vrátily na hranici z konce roku 2011. Přesto se Francie potýká s obrovským propadem poptávky o 13,5 procenta za uplynulý rok, který pokračuje i nadále,“ podotkl Martin Seidl, obchodní ředitel ERA Reality. Průměrná cena bytů v Paříži se nyní pohybuje kolem 8260 eur za metr čtvereční, mimo hlavní město je částka sotva třetinová. Pro srovnání: kupující v Praze zaplatí za metr čtvereční 1430 eur, celonárodní průměrná částka činí 785 eur.

Kromě Francie klesá trh i v Nizozemsku

Klesajícímu realitnímu trhu čelí také Nizozemsko, kde během prvního pololetí 2013 spadly ceny nemovitostí o bezmála 10 procent. Přímo v Amsterdamu pak od konce roku 2011 byty zlevnily až o 13 procent. Oživení investic to však nepřineslo, odborníci z ERA naopak předpokládají další snižování poptávky, která už v minulém roce oslabila o 7,6 procenta.

„Vzhledem k současné hospodářské situaci není překvapením, že s největšími problémy se potýká portugalský trh, kde se ceny nemovitostí za poslední rok a půl snížily až o 14 procent a počet transakcí klesl o 18 procent,“ uvedl Martin Seidl z ERA Reality. Právě nizozemský a portugalský trh jsou jedinými v Evropě, kde cenové rozdíly mezi nemovitostmi v hlavních městech a mimo ně nepřesahují 15 procent. V ostatních evropských metropolích je zcela běžně nastavena cena nemovitostí o 30 a více procent vyšší než v ostatních regionech.

Švýcarsko na vzestupné vlně

Ze všech zemí starého kontinentu se tradičně vymyká Švýcarsko, kde poptávka po realitách vzrostla za uplynulý rok o více než 9 procent. Realitní trh zde čerpá z velké poptávky po bydlení přistěhovalců, ačkoli například v hlavním městě Bernu se od konce roku 2011 zvedly ceny až o 19 procent. „Švýcarsko patří suverénně k nejdražším evropským trhům s realitami.

O zájem klientů není nouze, byt v Bernu pořídíte průměrně za 1 630 000 eur. Pro představu: v Praze za 124 400 eur,“ upřesnil Martin Seidl, obchodní ředitel ERA Reality.

Z omezené nabídky a převyšující poptávky dlouhodobě čerpá rakouský trh. Počet transakcí realizovaných ERA zde stabilně roste o dvě procenta ročně. „Ani současný nárůst cen, speciálně ve Vídni o 18 procent od roku 2011 do června 2013, tento trend a stabilitu rakouského trhu nijak neovlivní. Rakousko je jednou z mála zemí v Evropě, kde trvale rostou ceny nemovitostí i investice do nich,“ prohlásil Martin Seidl.

Také Švédsko oživuje

Fáze oživení realitního trhu je patrná ve Švédsku, kde se řádově v jednotkách procent stabilně zvyšuje zájem kupujících i nabídka prodejců. „Stagnaci trhu s nemovitostmi už během minulého roku zažívaly Belgie a Německo, u kterých ani v dalším pololetí neočekáváme zásadní zvrat. Po bouřlivých letech nastal klid také v České republice. V druhé polovině roku 2013 bude v tuzemsku trh stagnovat, pokračovat budou jistě pobídky u nedávno dokončených developerských projektů. Tento trend by nám mohly mnohé zahraniční trhy závidět,“ dodal Martin Seidl.

V Česku klesají ceny novostaveb, malé byty zdražují

Dvouprocentní pokles cen zaznamenaly v prvním pololetí 2013 v České republice rodinné domy a tradičně novostavby. Naopak mírně, o čtyři procenta, zdražily oblíbené startovací byty a o dvě procenta rekreační nemovitosti. Podle expertů z ERA Reality je zřejmé, že realitní bublina nadhodnocených nemovitostí splaskla. Poptávka i cenová hladina realit se celkově stabilizovala.

„Ve většině evropských zemí platí historicky nejnižší úrokové sazby z hypotečních úvěrů na pět až dvacet let. Trh s nemovitostmi se tak stále více přizpůsobuje bonitním kupujícím,“ upozornil Martin Seidl. Nejvíce přeplatí půjčku na bydlení klienti v Bulharsku, kde činí úroková sazba sedm procent, a v Portugalsku, kde je na pěti procentech. Nejméně vyžadují banky ve Švýcarsku, dvě procenta, a v Německu, 2,1 procenta. Česká republika se s průměrným úročením hypoték 3,1 procenta vyrovná celoevropskému průměru.

Tab1: Průměrné ceny nemovitostí za metr čtvereční ve vybraných evropských metropolích

 
Praha
Vídeň
Sofie
Paříž
Berlín
12/2012
1430
4518
737
8440
2470
6/2013
1430
4858
727
8260
2505

 
Amsterdam
Lisabon
Stockholm
Bern
12/2012
3039
1194
3461
9294
6/2013
3024
1173
3491
9588

Autor: Zdeněk Bubák, www.finparada.cz

Chcete-li zjistit, jaké hypotéky jsou pro Vás nejvýhodnější,Diskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 0

Diskuze

Článek Realitní trhy Francie a Nizozemska klesají, klidnému českému trhu mohou jen závidět zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »