Nemovitost šitá na tělo

15.8.2007 | Pavel Daneš | Realitní trh | Komentářů 0 |

Investování do nemovitostí je celosvětovým hitem. Analytici odhadují, že meziroční růst objemu vložených peněz například do realitních fondů může za tento rok přesáhnout v některých zemích sto procent. Důvod?

Nemovitost šitá na tělo - foto, Hyperbydleni.cz

Reality mají punc stabilní investice. Jejich prostřednictvím tak chtějí zhodnotit peníze i lidé, kteří si nemohou dovolit utratit veškeré své úspory za koupi bytu nebo celého domu, který by pak samostatně pronajímali. Čechů, kteří investují do bytů na úvěr, je stále čím dál více. Přispívá k tomu fakt, že úrokové sazby hypoték jsou nízké a tržní nájemné relativně vysoké.

Splátky z nájmu


Investoři tedy obratem zakoupený byt či dům pronajmou a počítají s tím, že z vybraného nájemného budou hradit splátky hypotečního úvěru. Odborníci však upozorňují, že i tato na první pohled bezproblémová investice má svá rizika. Abychom je co nejvíce omezili, musíme mít štěstí a získat tu správnou nemovitost.

Nemovitost snů


Hlavně musí být v lokalitě, kde existuje potenciální zájem o pronájem. Také kvalita a vybavení bytu musejí odpovídat poptávce. A ta se řídí podle přání klienta. Například mladé bezdětné páry a ekonomicky soběstační samotáři jsou ochotni platit za menší byty v centru měst vyšší tržní nájemné.

Cena za služby


Není těžké si domyslet, že je to tím, že své bydlení chápou jakou přechodný stav a hledají spíš takové místo, kde budou mít vše „po ruce“. Mají tedy vysoké nároky na infrastrukturu, vyžadují, aby z jejich pronajatého bytu bylo blízko ke sportu a zábavě. Na oplátku jsou zase ochotní přimhouřit oko nad stářím bytového domu a jeho zařízením. Zcela zásadní rozhodnutí přichází ve chvíli, kdy samotáři založí rodiny nebo mladé páry přivedou na svět dítě. Pak většinou volí hypotéku a vlastní bydlení, přičemž nájemné byty opouštějí.

Nemovitost šitá na tělo - foto, Hyperbydleni.cz

Jen pro cizince


Hodně občanů má vizi, že si jejich předraženou nemovitost okamžitě pronajme nějaký ten cizozemec žijící a pracující v Česku. Postpubertální vekslácký sen o oškubání devizového cizince však může vzít za své. Jejich poptávka je totiž velmi různorodá. Zcela klasicky zde může hrát svou roli cena. Můžeme říct, že běžný třípokojový byt v paneláku se základním vybavením a dobrou cenou je stejnou měrou lákavý pro skupinu mladých učitelů angličtiny z USA nebo dělníky z Ukrajiny. Pro jednotlivce či páry jsou atraktivní malé byty, částečně vybavené, s levnějším nájemným.

Zlaté slepice


Nejcennější sortou nájemníků jsou špičkoví manažeři ze států západní Evropy. Ty se mnohdy stěhují i se svými rodinami do luxusnějších bytů s plným vybavením. Jsou ochotni platit nadprůměrné nájemné nebo jim na nájemném ani nezáleží, protože je za ně platí firma. Co ovšem požadují, tak to je absolutní kvalita, například elektrické ovládání rolet.

Nemovitost šitá na tělo - foto, Hyperbydleni.cz

Luxus a bezpečí


Není výjimkou požadavek na 3 koupelny (muž a žena má každý svou vlastní, třetí patří dětem) s WC obloženým mramorem a s topením v podlaze. Zlatí klienti také vyžadují zabezpečení nemovitosti alarmem spojeným s pultem centrální ochrany, v domě službu strážného a recepci. Pokud jim něco schází, pak se bez zaváhání vystěhují.

Návrat studentů


V univerzitních městech si pronajímají byty studenti a mladí pedagogové. Existuje sice rčení být chudý jako student, ale ohledně bydlení jsou právě tato skupina poměrně solventní. Zvláště když ji tvoří děti rodičů z vyšších příjmových vrstev, kteří nechtějí, aby se jejich ratolest tísnila na vysokoškolské koleji. Studenti chtějí jak malé byty pro jednoho či pár, tak i byty vícepokojové pro skupinu. Přitom nemívají příliš přehnané požadavky na kvalitu bydlení. Někteří si byty vybavují svými vlastními věcmi, takže požadují jen kuchyňskou linku a některé větší kusy nábytku, jako skříně nebo postel. Výhodou také je, že často sjednávají pronájem na celou dobu studia.


Text: Pavel Daneš

Foto: archiv autoraDiskutovat Tisknout článek

Hodnocení článku

hlasů: 9

Diskuze

Článek Nemovitost šitá na tělo zatím nikdo nekomentoval. Buďte první!

počet příspěvků: 0

Zobrazit diskuzi » Přidat příspěvek

Najděte si své bydlení

Vybírejte z více jak 114000 nemovitostí v ČR

Nemovitost

Kraj

Obsahuje text

Poradna

V tuto chvíli neexistují žádné záznamyveletrhy

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Velkolepé spojení oblíbených veletrhů krásy, Hyperbydleni.cz

Velkolepé spojení oblí...

17.09.2019

Dva největší beauty veletrhy s mnohaletou...

Veletrhy - foto, Ochutnávka FOR ARCH 2019: Které novinky a trendy ze stavebnictví se představí v Letňanech?, Hyperbydleni.cz

Ochutnávka FOR ARCH 20...

13.09.2019

Strojní zdění, chytré zdivo nebo moderní...

Veletrhy - foto, Podzimní FOR DECOR & HOME nastíní směr designu letošních Vánoc, Hyperbydleni.cz

Podzimní FOR DECOR & H...

28.08.2019

Mezinárodní kontraktační veletrh dekorací,...

Další veletrhy »